negi genitali

72 comentarii 1 23 Înainte ›
0
08-07-2009, ora 15:39
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
ma confrunt si eu cu aceeasi problema.. sunt infectata cu HPV de aprox 1 an si nu stiu cum sa scap... am negi atat la exterior cat si in interior, pe col... am fost la 2 medici, am urmat diverse tratamente prescrise dar fara rezultat + echinaceea, coenzima Q10 in ulei de catina... problema este ca am si colul plin de rani iar o doctora mi-a recomandat electrorezectia + cauterizare iar cealalta doctora conizatia... nu stiu ce sa fac... as vrea sa mai incerc si alte tratamente inainte de a ajunge la operatie... nu stiu daca e normal sa ma operez atat timp cat am negii... dispar pt scurt timp dupa care apar iar... stie cineva un tratament eficient? mentionez ca si prietenului meu ii apar desi a luat si el de 2 ori isoprinosine... inca ceva o parte din negi ii rup cu unghia, curge ceva sange iar pe altii ii ard cu condilyne, am folosit si wartec dar degeaba...
0
09-07-2009, ora 15:40
Manny
Nu este medic/terapeut
Manny
buna ziua

Am si eu o intrebare si va rog frumos sa-mi raspundeti daca puteti.
Si eu la randul meu am fost infectat cu acest virus in urma cu un an.Dupa o perioada au prins coaja si au cazut.De curand am avut contact sexual si am observat ca mi-au aparut din nou.Vreau sa stiu daca este posibilitatea ca prietena sa nu fie infectata ? Ea nu prezinta inca urme ale virusului...si as vrea sa stiu daca exista tratament ca virusul sa nu extinda in caz de a fost infectata
0
17-07-2009, ora 12:12
olivia25
Nu este medic/terapeut
olivia25
buna ziua
am si eu o problema
am niste rugozitati, ca nu arata neaparat ca niste negi pe pliul de la intrarea in vagin
se mareste din ce in ce mai mult
cam de o luna
sa fie forma de niste negi printr-o inf hpv?
va multumesc anticipat
0
17-07-2009, ora 22:06
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
Buna seara.

Intrebarea mea este daca Aldara este mai eficienta decat Condyline in tratamentul condiloamelor. Mentionez ca sunt barbat si am aceste condiloame in zona perienala, intre anus si scrot.Nu au dimensiuni f mari(abia sesizabile cu ochiul liber) dar sunt multe.De asemenea, as dori sa stiu daca exista un imunostimulator mai puternic decat Isoprinosine.
L-as ruga pe domnul doctor Mihalache sa-mi dea un raspuns, am mare incredere in dumnealui.
0
19-07-2009, ora 17:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru olivia25:
Trebuie facut un examen genital pentru a preciza daca este sau nu vorba despre negi.
0
19-07-2009, ora 17:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru valentin1:
Nici Aldara, nici Condyline nu prea au eficienta pe zona mentionata.
Incercati cu Aldara, dar daca nu cedeaza tot electrocauterizarea ramane cea mai eficienta metoda de tratament!
Ca imunostimulator eu nu va recomand nimic, deoarece eu nu cred in efectul lor!
0
19-07-2009, ora 18:04
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
Va multumesc mult pentru raspuns ! Totusi, electrocauterizarea trebuie sa fie dublata si de un tratament medicamentos, pt eliminarea virusului din organism. Care ar putea fi acesta, daca excludem cum spuneati dumneavoatra imunostimulatoarele?
0
19-07-2009, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Virusul nu patrunde in organism, deci nu trebuie eliminat!
El afecteaza doar tesutul epitelial de pe piele si de pe mucoase.
0
19-07-2009, ora 18:09
valentin1
Nu este medic/terapeut
valentin1
Multumesc pentru promptitudine! Va doresc multa sanatate!
0
19-07-2009, ora 21:02
olivia25
Nu este medic/terapeut
olivia25
multumesc pt promtitudin.credeti ca ar putea fii vb de negi genitali, baza de implatare e mare
0
19-07-2009, ora 21:07
olivia25
Nu este medic/terapeut
olivia25
eu am avut o inf cu trichomonas, ar putea fii o cauza?testul papa nicolau l-am facut acum 4 luni si a iesit bine
0
20-07-2009, ora 05:55
danaioana
Nu este medic/terapeut
danaioana
Buna ziua! Acum 2 luni, incercand sa sterg cu mana transpiratia de pe frunte, am simtit ca sub piele aveam ceva, ca niste fire de nisip. Uitandu-ma in oglinda am vazut mici cosulete punctiforme, care nu aveau galben in varf.Ulterior, unele au inceput sa apara si pe langa tample, coborand pe sub mandibula si decolteu.Am mancarimi uneori pe fata, in zona lor. Unele au inceput sa colecteze si dor.Am 39 de ani si intotdeauna am avut un ten curat.Nici in adolescenta nu am avut probleme legate de acnee.Va rog sa ma ajutati cu un sfat, domnule doctor Mihalache!Multumesc anticipat!
0
23-07-2009, ora 16:24
Andr33aP
Nu este medic/terapeut
Andr33aP
Am citit din mesajele postate de voi si poate reusesc sa va ajut in vreun fel...M-am confruntat si eu cu acest virus HPV.mai concret cu condiloamele (negi genitali).M-am chinuit ce-i drept vreo 6 luni sa scap de ele si ramasesem fara nici o speranta.mergem o data sau de 2 ori pe saptamana la dermatologie si imi punea o substanta( nu-mi mai amintesc cum ii spunea) dar care ardeau negii respectivi...ce-i drept ii ardea de fiecare data...dar la fel e repede reapareau.disperata am incercat sa gasesc tot felul de raspunsuri pana am aflat ca sistemul imunitar are o foarte mare legatura cu acei negi.asa am aflat de Baraka.sunt niste pastile pe baza de plante.care ajuta la cresterea sist imunitar...nu sunt scumpe si le gasiti in farmacii.Eu dupa ce am inceput sa iau acele pastile negii care ii aveam au inceput sa se retraga singuri...fara tratament...aveam grija sa iau acele pastile la ore exacte.si va spun ca de 8 luni de zile nu am mai avut nici un fel de problema si au disparut complet...Nu e regula ca aceste pastile pot avea acelasi efect la toata lumea dar puteti incerca.nu au nici un fel de efect advers si nu sunt cu nimic periculoase...puteti incerca...la mine a functionat.Sper sa rez problema.Va salut!
0
23-07-2009, ora 17:47
olivia25
Nu este medic/terapeut
olivia25
buna
cat timp ai luat baraka si cate comprimate pe zii?
as vrea si eu sa incerc
multumesc mult pt sfat
0
23-07-2009, ora 18:32
Andr33aP
Nu este medic/terapeut
Andr33aP
pai cumperi o cutie intreaga si iei 3/zi...de fiecare data inainte de masa.si vezi sa iti cumperi pt adulti k sunt si de copii cu concentratie mai mica.e o cutie verde...eu am dat in iarna parca 14 lei.ceva de genul...ti-am zis ca nu e scump dar e foarte bun.Cat timp?.pai eu am luat o cutie intreaga si dp primele pastile mie au inceput sa mi se retraga condiloamele, am terminat cutia si n-am mai luat.dar mai aveam momente cd munceam foarte mult si ma simteam extenuata.si de frica sa nu-mi scada iar imunitatea si sa nu imi reapara mi-am mai cumparat o cutie dar nu le luam pe toate...cand si cand
E un fel de supliment alimentar! Nu dauneaza cu nimic. Sper sa iti foloseasca la fel de mult!
0
23-07-2009, ora 18:36
Andr33aP
Nu este medic/terapeut
Andr33aP
Totusi.dute si la un control la dermatologie...sa puna solutie pe negii aceia si dispar.in combinatie cu Baraka...s-ar putea sa scapi mult mai repede.Insanatosire grabnica!
0
20-08-2009, ora 13:37
anodg
Nu este medic/terapeut
anodg
cineva sanatos "tun" cum se spune, care ia vitamine in fiecare zii un pun intreg face sport in fiecare seara are un corp atletic si puternic...poate fii infectat cu virusul hpv prin orice forma de contact ?? si care sunt caile de transmitere, mai concret ?
0
07-09-2009, ora 10:43
beibi
Nu este medic/terapeut
beibi
Buna ziua...
In urma cu cateva sapatamani mi'au iesit niste "nigei" in zona genitala. Cand au aparut erau mai mici dar acuma sunt mai mari.. Sunt nigei..? as putea sa ma dau cu Condyline sau ar trebui sa folosesc altceva ? Astept raspuns -
Multumesc!
0
21-10-2009, ora 15:35
Claudiu123
Nu este medic/terapeut
Claudiu123
Buna ziua!
Am avut in urma cu un an negi genitali pe penis, i-am tratat cu Condyline si s-au vindecat, acum mi-au aparut in zona anala, sunt cam vreo 9-10 vizibili (albi), ii pot da tot cu Condyline?Multumesc !
0
18-11-2009, ora 12:27
bahoy2000
Nu este medic/terapeut
bahoy2000
Am avut problema asta, cu negii genitali. Am luat virusul dupa primul contact cu actuala nevasta. Mi-au aparut negii intai pe pielea de deasupra osului pubian, apoi s-au intins pana au ajuns la, cred, 50 de bucati pe exterior de diverse marimi, unii durerosi chiar. Pe interiorul preputului si la baza "capului" aveau forma de conopida. Credeam ca s-a terminat cu "el", eram dezamagit si furios pe pereche, vroiam sa ma despart de ea dar in acelasi timp ma gandeam ca daca o fac nu ma mai ia nimeni asa ca am ramas cu ea.(mentionez ca nu se manifestase niciodata la ea, virusul, adica nu-i aparusera niciodata negii.Nici in prezent nu are) Dupa 6 luni de la aparitia negilor, au inceput sa se inegreasca, sa se usuce si sa cada pur si simplu.Intai cei de la exterior apoi cei din interiorul preputului. Recunosc eram foarte-foarte satisfacut. Acum sa va spun ce am facut ca sa scap de ei. Mi-am schimbat stilul de viata, am renuntat la: sare, zahar, sucuri, tigari, alcool, adica la tot ce intoxica, slabeste imunitatea. Dupa 6 luni de viata sanatoasa am revenit la stilul de viata de dinainte...oarecum..pt ca acum nu mai fumez :). Ma simt foarte bine, am scapat de papiloma virus, organismul meu l-a invins dupa 6 luni. Stati linistiti ar trebui sa scapati si voi.

Ciao!
0
28-11-2009, ora 21:03
geaninuta_28
Nu este medic/terapeut
geaninuta_28
buna ziua! referito la negii genitali, am sa povestesc experienta mea! in urma cu 7-8 ani am contactat acesti negi genitali de la partener, la vizita medicului ginecolog mia dat solutie betadine! de la care nu mia trecut, imi dispareau si apareau din nou, , dupa o perioada am vizitat un doctor dermatolog, care fara sa-mi dea prea multe explicatii, cu un ac mia rupt acesti negi, dupa acest episod nu am mai avut nimic, nu au mai reaparut. sper ca dupa aceasta perioada lunga 7-8 ani sunt vindecata, si nu mai reapar niciodata!!!
0
05-02-2010, ora 01:49
eneyda
Nu este medic/terapeut
eneyda
Buna seara...am si eu o intrebare la care va rog un raspuns cat mai rapid..Ma numesc eneyda-maria si am 17 ani... de cateva saptamani bune am niste negii genitali de culoarea pielii fara lichid in interior... poana astazi nu am fost la niciun control dar azi am fost l doctoritza mea de familie si ma vazut a zis ca sunt Verugii in zoa vulvei sau ceva de genu...mia dat trimitere la ginecolog si mainema voi duce...ea mia zis ca este ceva luat viral..de pe haine..wc'uri etc...si de preferinta va trebui sa ii cauterizez c laserul..M-am uitat si pe google la poze c negi genitali si cei pe care ii am eu nu arata ca aia din poze...acuma intrebarea mea este aceste verugi sunt neaparat de la virusul Papiloma..? Pentru ca am auzit ca este foarte riscant acest virus...Pentru ca eu din greseala am rupt unul si mia curs sange..deci nu lichid sau altcv..astept si eu raspunsul..si daca sunt toti de la virusul Hpv..papiloma...daca ii cauterizez si dupa folosesk krema..mai apar?
0
07-02-2010, ora 17:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dupa ce mergi la ginecolog ar fi bine sa te examineze si un dermatolog pentru a stabili exact diagnosticul.
0
13-02-2010, ora 13:48
luiza91
Nu este medic/terapeut
luiza91
salut,
si eu m-am confruntat cu acesti negi genitali, am fost la control la ginecologie si doamna doctor mi-a prescris 5 zile de polidin si 24 zile baraka un supliment pentru cresterea imunitatii.Local am aplicat tinctura de propolis de 3 ori pe zi(facuta din alcool dublu rafinat +pulbere de propolis lasat la macerat 1sapt) care i-a uscat in 30 de zile aproximativ.Acum trebuie sa merg din nou la control desi au disparut de tot, sper sa nu mi iasa din nou !!!
bafta si voua
0
13-02-2010, ora 17:16
geaninuta_28
Nu este medic/terapeut
geaninuta_28
buna ziua! mam confruntat cu aceasi problema, acesti negi genitali, la inceput mi sa prescris betadine solutie , cu care nu miau trecut, , apoi am fost la dermatovenerice si mia rupt acesti negi cu acul, dupa care nu am mai nici o problema!
0
13-02-2010, ora 17:23
geaninuta_28
Nu este medic/terapeut
geaninuta_28
revin, parerea mea este de a va duce la dermatovenerice si cereti sa va cauterizeze daca sunt negi genitali. fara sa mai pierdeti timpul cu creme. spun din propria experienta! multa sanatate!
0
24-03-2010, ora 11:00
kotak
Nu este medic/terapeut
kotak
salutare.Acu' ceva vreme mi-au aparut 2 negi pe scrot. Am aplicat duofilm, in cateva zile au facut coaja si au disparut complet.Zilele astea am observat ca au aparut pe preput alti 2.E posibil asa ceva?Adica sa dispara complet cei 2 de pe scrot si sa apara alti 2 in alta zona?Am citit cateva site-uri despre acesti negi si din cate am inteles exista un procent de 20~30% sa reapara!Intreabarea mea este :in aceasi zona reapar?sau in alte zone?
0
29-03-2010, ora 17:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ca nu au "reaparut" ci au aparut pur si simplu !
0
14-10-2010, ora 18:36
monicamihaela
Nu este medic/terapeut
monicamihaela
Buna ziua.
am si eu o intrebare, in urma cu aproximativ o luna mi-au aparut in zona vaginului niste bubite crescute din piele. nu am stiut ce au putut fi pana nu am auzit termenul de negi vaginali. eu am crezut ca e o simpla infectie si am tratat-o cu ceai de mustel si bicarbonat dar nu a functionat. intrebarea e care ar fi tratamentul si daca imi pot infecta si iubitul, pe cale sexuala. va multumesc
0
17-10-2010, ora 19:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentele sunt diverse, depinzand de medicul care la face.
Daca sunt negi genitali, puteti sa-i transmiteti si sotului.
Mergeti la un examen dermatologic.
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.