Neurom MORTON la ambele picioare

03-11-2014
Stephy
Nu este medic/terapeut
Stephy
Buna ziua!
Am fost diagnosticata cu Neurom Morton la ambele picioare. Am facut fizioterapie, insa fara rezultat.
Medicul ortoped mi-a recomandat operatia, spunandu-mi ca exista oricand riscul ca ulterior sa reapara afectiunea. Din acest motiv, as dori sa aman operatia si doresc sa intreb, pe aceasta cale, daca cineva a rezolvat aceasta problema fara operatie (sau cel putin daca a obtinut o ameliorare considerabila).
Va multumesc si doresc sanatate tuturor user-ilor de pe forum!
8 comentarii
0
03-11-2014, ora 21:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La ora actuala nu se mai vorbeste despre un diagnostic de "nevrom Morton", ci despre un sindrom Morton, ca o componenta a metatarsalgiei
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Interventia chirurgicala "clasica", adica amputatia acestui nerv, este total proscrisa actualemnte, avand o rata inadmisibila de complicatii.
Trebuie doar precizata originea reala a metatarsalgiei si tratata cauza acesteia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-11-2014, ora 13:18
Stephy
Nu este medic/terapeut
Stephy
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Inteleg ca nu se recomanda operatia, dar care af fi caile de tratament? Multumesc inca o data!
0
07-11-2014, ora 13:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, trebuie diagnosticata cauza metatarsalgiei si tratata corespunzator.
Va invit sa lecturati inca o data informatiile de pe site-ul meu referitoare la metatarsalgii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-04-2017, ora 20:21
ovidiu-bz
Nu este medic/terapeut
ovidiu-bz
Tratamentul ptr nevrom morton are 4 componente, una legata de cealalta:
1. Greutate corporala corespunzatoare.
2. Pantofi foarte comozi, respectiv fara toc prea mare si largi la bot
3. Evitarea mersului pe jos sau foarte important a nu se practica sporturi cu impact plantar
4. Urmatorul exercitiu pentru muschii gambei, respectiv muschii gastrocnemieni: cumparati din magazinele cu scule ptr zidarie o drisca din materiale dure ( plasic sau poliuretan) de dimensiuni mari sa zicem 40cmx20cm si o asezati cu manerul in jos. Drisca va sta cumva inclinata la cca 45grade. Va suiti cu picioarele pe ea asfel incat sa stati cu genunchii drepti.E foarte important sa stati cu genunchii drepti, nici un pic flexati. Astfel intindeti muschii care au legaturi cu dracul de nerv din talpa.Stati asa cat puteti, minim 5 minute de 4 ori pe zi.Se poate inlocui si cu exercitiul pe tocul usii, respectiv puneti treimea din fata a talpii pe toc si faceti o miscare sus/joscu piciorele perfect drepte.A doua varianta e mai omenesca, prima e mai grea (te dor tendoanele dar e mai eficienta)
Daca indepliniti aceste 4 componente la fix 6 luni s-a terminat cu nevromul. Garantat.
0
22-04-2017, ora 20:27
ovidiu-bz
Nu este medic/terapeut
ovidiu-bz
Si inca un aspect, orice altceva in afara de aceste 4 componente ar putea produce mari necazuri piciorului d-voastra.Nu acceptati tratamente nastrusnice, injectii in laba piciorului cu hidrocortizon, fizioterapie sau alte alea. Nu au nici un efect, sau mai bine zis nici unul pozitiv. Riscati sa va distrugeti piciorul. Faceti ce v-am spus eu si o sa ma pomeniti. Nu uitati...6 luni din momentul inceperii exercitiilor
0
22-04-2017, ora 21:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca ati fost in consultatie la mine in ultimii 10 ani.
Aceste 4 puncte sunt exact recomandarile mele, cu un singur amendament: nu au absolut nici o legatura cu sindromul Morton si nici cu asa zisul "nevrom Morton".
Va invit sa lecturati inca o data informatiile de pe site-ul meu referitoare la metatarsalgii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-04-2017, ora 19:31
ovidiu-bz
Nu este medic/terapeut
ovidiu-bz
Da...si va multumesc mult ptr recomandari sau tratament mai bine zis. Nevrom, nenevrom nu stiu ce sa zic...credeam ca durerea vine din mijlocul creierului. Numai cine nu a avut nu stie ce inseamna. N-am reusit taman bine cu greutatea, restul am incercat sa le respect. Prin Buzau domnii doctori imi spuneau c-as avea ceva la cap, probabil pe sistem nervos. Ma inclin si va multumesc inca o data.
0
26-04-2017, ora 00:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este preferabil sa nu incercati si mai ales sa nu recomandati exercitiul de alungire a muschilor gambei in cazuri de supra-ponderabilitate, existand riscul dezinsertiei tendonului calcanean (arhaic, "achilean"), care este o adevarata catastrofa chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: