nistatina si clotrimazol crema - imi sunt oare benefice?

01-10-2011
mira_bella_08@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mira_bella_08@yahoo.com
buna ziua! de doua zile am o scurgere branzoasa si mancarime in zona genitala si precizez ca nu am fost la medic ginecolog dar am fost la farmacie si mi s-a spus sa iau clotrimazol crema si pastile numite nistatina...as dori sa va intreb daca sunt bune?ce ma sfatuiti sa fac ?
6 comentarii
0
01-10-2011, ora 10:58
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Din cate imi dau seama, e vorba de o candidoza iar tratamentul care ti l-a prescris farmacista e cel care se da de obicei pentru asta.Insa bine ar fi sa mergi totusi la medic...
0
01-10-2011, ora 11:00
mira_bella_08@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mira_bella_08@yahoo.com
multumesc de sfat :)
0
01-10-2011, ora 13:46
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
cred ca e ok tratamentul dar daca nu iti ajuta in 1 sapt-10 zile mergi la medic, eu asa am facut...eu am folosit la inceput ovule clotrimazol si crema si nu a ajutat, apoi am mers la medic, cu toate ca dupa trat dat de ea oricum nu a trecut de tot :) ai grija sa nu lasi pina se infecteaza mai tare, ca peurma mai greu te vei trata..succes) pe mama a ajutato doar crema si ovule.
0
01-10-2011, ora 13:53
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Nistatina nu se absoarbe sistemic deci efect la nivel vaginal zero nada niente, clotrimazolul e destul de slab daca tot nu vreti sa mergeti la medic luati 1 tb de Flucovim de 150 mg (de electie in candidoze) doza unica iar ovule ceva mai rasarite gen Lomexin sau Pimafucin. Lasati jena si mergeti la medic, au vazut atatea incat ii lasa rece :).
0
01-10-2011, ora 14:51
mira_bella_08@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mira_bella_08@yahoo.com
va multumesc la toti pt sfaturi..o sa astept o saptamana dac nu imi trece nu stiu ce voi face la medic nu as vrea sa ajung..nu am facut/o pana acum..mi/e jena...o sa incerc si yeastrol spray, am inteles ca e foarte bun..sper sa scap repede de acest discomfort..deja nu-l mai suport:(
0
01-10-2011, ora 17:22
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
da, sint deacord ca clotrimazolul e cam slabutz, in special ovulele...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții (scurgeri) vaginale albicioase - normale sau nu?
  •