Nivel foarte scazut de cortizol...

16-09-2013
danyella17
Nu este medic/terapeut
danyella17
Buna! Acum aproximativ 1 an, am inceput sa iau anticonceptionale (avand intre 55 si 60 kg). Dupa 3 luni, am observat o crestere in greutate si am incetat sa le iau. Am ajuns la medicul endocrinolog abea acum o luna cand, am realizat ca trebuie neaparat sa slabesc, deoarece am ajuns la 79kg.
Mi-am facut toate analizele si au fost normale, exceptand nivelul de cortizol produs de glanda suprarenala care era extrem de scazut. I-am explicat medicului ca au aparut si dereglari mari in ceea ce priveste menstruatia si mi-a spus ca anticonceptionalele sunt cauza tuturor problemelor, ca senzatia de foame permanenta e un simpton caruia trebuie sa ii fac fata, ca menstruatia isi va reveni de la sine. Mi-a recomandat sa reduc nr de kalorii din dieta zilnica, sa fac mai mult sport si cam asta a fost tot. Am plecat de acolo nelamurita, stiind ca am o problema, dar fara un rasuns clar :|
Am citit undeva ca se face un tratament pentru reglarea nivelului de cortizol.Daca as urma tratamentul respectiv as lua si mai mult in greutate, fiind vorba de hormoni? Ma puteti ajuta spunanu-mi in ce consta acel tratament, ce efecte are si daca m-ar ajuta cu ceva in 'lupta' cu kg in plus si toate celelalte simptome precizate mai sus? :|
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: cortizol scazut