nodul sau infectie?

12-01-2007
missy50
Nu este medic/terapeut
missy50
exact pe marginea anusului a aparut o anomalie, ca un fel de bucata de carne de 1cm in relief, deranjanta la atingere. Ce ar putea fi si cum ar putea fi tratata?
3 comentarii
0
04-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar putea fi un hemoroid extern inflamat, adica una din venele hemoroidale ce dreneaza sangele din regiunea anala sa se fi inflamat. Cauzele sunt multiple (constipatie, sedentarism, consum de alimente condimentate, de bauturi alcoolice spirtoase, etc.)
Poate fi, de asemenea un polip rectal, insa pentru un diagnostic si un tratament corecte este bine sa va vada un medic chirurg.
0
11-03-2009, ora 01:48
amalia79
Nu este medic/terapeut
amalia79
am aceleasi simtome ca si missy50 adica o anoalie ca o carne pe marginea anusului.O am de 2zile si devine ft dureros orice miscare Am avut 2 saptamani constipatie puternica si credeam ca o sa treaca dar vazand durerile pe care le am pt a ma aseza sau ridica devine insuportabil Va rogdatimi un sfat ce pot face?Nu exista un tratament medicamentos, e stajenitor sa merg la un chirurg, e preferabil cu medicamente;va multumesc in avans cu speranta ca cineva ma va ajuta
0
13-03-2009, ora 18:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati un tratament cu Detralex 2 cp de 3 ori pe zi 3 zile, apoi 2 cp de 2 ori pe zi, alte 3 zile. Regim alimentar fara bauturi alcoolice sau condimente.
Daca simptomele nu cedeaza apelati la una din clinicile Proctoline.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.