Nu am somn.Ajutor.

16-11-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Buna ziua.De cand nu mai iau sedativul cu care am fost obisnuit seara si anume olanzapina 5 mg nu prea mai am somn efectiv noaptea si adorm spre dimineata, nu mai pot sa dorm, nici ziua, nici noaptea..Eu mai iau tratament cu Rispolept Consta, venlafaxina si escitalopram si la nevoie anxiar, cum as putea rezolva situatia de fata, cu somnul?Am programare la doctor lina viitoare, este normal sa am astfel de reactii de nesomn de cand nu mai iau olanzapina seara la inititativa medicului?Ce sa fac ca sa adorm si sa fiu mai obosit ca parca nu am chef de somn de cand nu mai iau pastila de seara.
2 comentarii
0
16-11-2017, ora 14:15
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Exact asa mi se intampla si mie ! Si eu am fost tratat cu Olanzapina iar acum ca nu mai am nimic am inceput sa o reduc treptat in sperata sa scap de ea de tot. Si cand am ajuns la zero, adica sa nu mai iau deloc, nu mai pot sa dorm. 2, 5mg e doza minima cu care pot sa mai dorm, asa ca n-am ce face decat sa iau in continuare. Si eu sint interesat de cum s-ar putea rezolva sa nu mai iau deloc, dar am o presimtire ca nu exista rezolvare, ca am mai intrebat si eu acu ceva timp...
0
16-11-2017, ora 22:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seroquelul stiu ca da sevraj cu insomnie. Probabil asta e si efectul Olanzapinei. Vorbiti cu dr despre ce e de facut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •