Nu diger alimente

10-02-2009
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
De un an si jumatate sunt diagnosticata cu sindrom de colon iritabil, gastrita si colecist malformat. In urmatoarea perioada urmeaza sa-mi fac din nou analize. Problema mea este ca nu diger (le elimin aproape intregi) LEGUME, FRUCTE, LACTATE, sub orice forma ar fi ele, chiar si fierte. Nu numai ca le elimin, dar imi creeaza si disconfort si diaree. Iau enzime digestive, probiotice, argila si tratament pentru stomac, dar am inteles ca tot intestinele ar fi cu probleme. Singurele recomandari de la medici au fost acelea de a tine regim (sa nu mananc ce imi face rau) si sa nu ma stresez. Ideea e ca sunt foarte slaba si slabita dupa un an in care mananc aproape exclusiv carne de pui si orez. Stie cineva vreun remediu in urma unei experiente asemanatoare?
7 comentarii
0
17-06-2009, ora 10:02
Monique5
Nu este medic/terapeut
Monique5
Si eu am avut o problema asemanatoare si am tinut cateva luni regim doar cu orez si morcovi fierti, din cand in cand carne de pui fiarta si afine(proaspete sau gem) si apa fiarta si racita, in rest absolut nimic atlceva(fara tigari bineinteles).
Sper sa va fie de folos!
0
17-06-2009, ora 10:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc mult! Mi-am revenit mult din starea pe care o aveam, abia dupa ce am aflat CAUZA exacta a simptomelor. Colonul devine iritabil nu numai pe sistem nervos...asta nu prea au rabdare medicii sa afle...Am avut alergii alimentare, bila foarte multa secretata in stomac si alte mici probleme care o data rezolvate au avut ca efect si imbunatatirea digestiei. Si ESENTIAL: am luat probiotice, care in medicina clasica nu exista...Multumesc mult pentru gandul de ajutor si daca la randu-mi iti pot fi de folos cu ceva, cu cea mai mare placere. Sanatate!
1
29-07-2009, ora 23:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cam tarziu iti rsp Teosophia...te rog sa te documentezi cu privire la suplimentul SANZYME. Este cel mai polivalent supliment enzimatic care restabileste digestia, atat cea gastrica cat si pe cea intestinala si este recomandat si pt persoanele sanatoase, pt ca determina digestia completa a tutror substantelor si restrangerea "terenului" alergic.

Numai Bine si multa sanatate;)
0
30-07-2009, ora 10:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Multumesc Nick! Niciodata nu e prea tarziu pentru o sugestie, probleme digestive, cel putin unele, vad ca iau mult timp pana sa se remedieze...O sa ma interesez de produsul sugerat de tine, sper sa fie remediul pe care inca il astept. Multumesc si sanatate!!!
0
30-07-2009, ora 15:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare placere! Si eu mi-l voi cumpara pt ca este extraordinar de bun. Stiu pe cineva care era foarte slab din cauza digestiei defectuoase si dupa ce a inceput sa ia Sanzyme si-a restabilit tot procedimentul si asimilatia digestiva...nu glumesc; este si ieftin, maxim 12 Ron, in jurul acestei sume, dar depinde de politica fiecarei farmacii (adaosul comercial).

Multa sanatate si tie si tot la fel de multe binecuvantari! ;))))))))))))

-
SANZYME, sirop cu enzime digestive, 120 ml/PHARCO (turburari digestive la copiii mici si in sarcina, adulti, malabsorbtii)

-SANZYME sirop (Sanzyme 2000) = complex multienzimatic (produs prin fermentatie intr-un mediu vegetal) continind peste 30 de enzime diferite:
-amilaze (componenta principala, respectiv 90% din complexul Sanzyme 2000)
-proteaze (a doua componenta ca pondere)
-lipaze
-celulaze
-pectinaze
-fosfataze
-ribonucleaze, etc

-Compozitie:
-O lingurita de sirop (5 ml) contine:
-Papaina.80 mg
-Pepsina.40 mg
-Sanzyme 2000.10 mg

-O lingura de sirop (15 ml) contine:
-Papaina.240 mg
-Pepsina.120 mg
-Sanzyme 2000.30 mg

-Contine atat alfa-amilaze cat si beta-amilaze

-Contine proteaze alcaline, neutre si acide

-Complex enzimatic caracterizat printr-o buna termostabilitate

-SANZYME sirop actioneaza fara alterarea florei saprofite intestinale

-SANZYME isi mentine activitatea enzimatica la diferite valori ale pH-ului

!!! Astfel, SANZYME Sirop poate fi utilizat cand se urmareste realizarea unei digestii complete precum si in cazul deficitelor enzimatice(manifestate prin intoleranta la lipide, proteine sau glucide)

!!! Datorita formulei fara alcool, SANZYME Sirop este un produs sigur pentru administrarea in tulburarile digestive aparute si la COPIII MICI, precum si in timpul SARCINII

-COMPOZITIE:
-100 ml sirop contin:
-1600mg papaina
-800mg pepsina
-20mg complex Sanzyme 2000

-ACTIUNE/INDICATII:
-sustine eficient realizarea unei digestii complete a componentelor alimentare (proteine, glucide, lipide si fibre vegetale)
-aceste enzime actioneaza similar cu enzimele digestive care se gasesc in mod normal in tractul digestiv uman, respectand intocmai digestia fiziologica, transformand alimentele in componente usor digerabile si absorbabile

!!! 1ml = 20 picaturi; 5ml = 1 lingurita; 10ml = o lingura

-Sindroame de malabsorbtie, insotite de deficit de crestere si dezvoltare la copii

-Sindroame dispeptice aparute la toate grupele de varsta (ca supliment cu enzime digestive si la noi-nascuti prematuri, dismaturi, la persoanele cu digestie dificila)

-Tulburari digestive aparute dupa tratamente cu antibiotice cu spectru larg, rezectii intestinale, radioterapie abdominala

-Infectia cu virus urlian (OREION/PAROTIDITA EPIDEMICA)

-Status post-diaree

-Apetit scazut

-Digestie defectuoasa

-MOD DE ADMINSTRARE:
-Copii sub 1 an = 8-15 picaturi x 3/zi, in timpul meselor sau imediat dupa masa
-Copii 1-3 ani = 2ml x 3/zi, in timpul sau imediat dupa masa
-Copii peste 3 ani = 1 lingurita (5ml) x 3/zi, in timpul sau imediat dupa mese
-Copii peste 12 ani si adulti = 1 lingura (10ml) x 3/zi in timpul sau imediat dupa mese
-In cazul gravidelor, se va administra numai la recomandarea medicului

!!! PRECAUTII:
-gastrite f grave
-ulcer gastro-duodenal/intestinal

!!! CONTRAINDICATII:
-Diabet
-Pancreatita acuta
-Intoleranta la unul din produse

-PREZENTATRE:
-Flacon cu 120 ml sirop
-Gust placut (sucroza, aroma naturala de capsuni)
-Fara alcool, conservanti, coloranti

----------*

(*modificat de administrator)
1
30-07-2009, ora 16:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ar fi minunat sa aiba aportul asta, eu nu cred ca am probleme de asimilare, doar un colon foarte sensibil de am ajuns sa elimin 90% dintre alimente pentru ca-mi provocau disconfort si diaree. Si sunt si slaba, bineinteles. Asta e cand ai sindrom de colon iritabil, dar cu rabdare si determinare+oameni cu idei bune, se poate sigur reveni la o viata normala.
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate deplina si tot binele din lume!
Dora
1
07-08-2009, ora 22:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu placere, multa sanatate;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Diareea bebelușului
  • Suplimentarea cu enzime digestive în cazul abuzului alimentar
  • Durerea de burtă
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  •