Nu ma mai înțeleg cu ai mei.

11-05-2021
Ana Maria Olteanu
Nu este medic/terapeut
Ana Maria Olteanu
Bună seara! Am o mare problema care ma consuma foarte mult : de Paște am plecat în vizita la părinții mei împreună cu viitorul soț și viitorii mei socri alături de care locuiesc. Problema este ca părinții mei nu au fost foarte ospitalieri si s-a simțit asta. Tatăl meu a băut puțin mai mult și a început sa spună lucruri deranjante pt socri mei, mama mea probabil este geloasa pe faptul ca eu ma înțeleg bine și cu soacra mea și ii spun "mama", pt ca se comporta foarte ciudat... Sora mea la fel îmi spune ca m-am schimbat de când am plecat de acasă și ca lucrurile astea erau și înainte dar eu sunt diferita acum... Menționez ca în august o sa avem cununia civila iar azi am avut o cearta cu mama mea căreia i-am spus ca nu îmi doresc și la cununie o atmosfera cum a fost de sărbători deoarece aceea este una dintre cele mai importante zile din viata mea și vreau sa fiu fericita și linistita, nu sa sufăr ca nu știu ce nu ii convine nu știu cui.. Mama mea mi-a spus ca dacă eu consider ca ei ma fac pe mine de ras nu vor mai veni la cununie. Eu i-am spus ceva iar ea interpreteaza te miri ce... Sufăr foarte mult din cauza asta! Nu mai știu ce sa mai fac! Am ajuns sa am discuții și cu viitorul soț din cauza familiilor noastre...
1 comentarii
1
13-05-2021, ora 08:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Frații și părinții nu ni-i putem alege. Îi iubim și îi respectăm așa cum sunt. Poți avea o discuție cu ei (singură, fără cineva din viitoarea familie) dar pe un ton calm, fără reproșuri, amintindu-le că faptul că dacă te înțelegi bine cu viitorii socri nu înseamnă că pe ei îi iubești mai puțin. Ba dimpotrivă, ar trebui să-i bucure că te simți bine în familia lor. De multe ori părinții uită că odată cu înaintarea în vârstă și copiii cresc și pot lua propriile decizii în ce privește viața lor, iar ei ca părinți trebuie să fie alături de ei și să-i susțină, nu să le pună piedici. Unii părinți de fete suportă mai greu plecarea fetelor de acasă și atașamentul lor față de viitoarea familie, de aceea e important să discuți cu ei și să-i faci să înțeleagă faptul că sentimentele tale față de ei nu au scăzut, dar e normal să-i respecți și pe părinții soțului, așa cum au făcut-o și ei la rândul lor. Ca să eviți discuțiile între părinții tăi și ai lui, e bine să nu se mai întâlnească o perioadă ca să nu existe reproșuri între ei, pentru că odată cu trecerea timpului, sentimentele de furie se mai ameliorează, iar în timpul ăsta să încerci să te porți frumos și cu unii și cu alții și să nu răspunzi la nici-un fel de provocare.
Fii tu mai înțeleaptă și încearcă să calmezi situația. În discuțiile cu viitorul soț discutați despre voi, nu despre părinții tăi sau ai lui. Fiecare e responsabil pentru ce spune sau ce face, nu ești tu responsabilă pentru ceea ce fac și spun părinții tăi. Arată-i că tu ești altfel, că îl iubești și că nu te influențează părinții în deciziile tale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul