Nu pot respira bine

24-07-2015
clus03
Nu este medic/terapeut
clus03
Buna ziua,

De ceva vreme, vreo luna, am o problema cu respiratul. Simt ceva in gat plus ca acum am si limba albicioasa, iar noaptea ma trezesc cu un sunet de wheezing cand respir. Am fost la diversi medici ORL care mi-au spus ca am amigdala linguala umflata si infectata + cornete nazale hipertrofiate.

Am urmat pana acum 2 cure cu antibiotice, diverse sprayuri pentru nas si gat, gargare de tot felul dar problema continua. Iau si tratament pentru reflux garstroesofagian desi nu cred ca asta este problema.

Am fost si la pneumologie unde am facut o spirometrie si mi-a iesit o moderata constrictie respiratorie, insa problema nu pare a fi astm ci mai degraba caile respiratorii sa fie la un anumit nivel constranse de ceva. Eu pana acum o luna nu am avut nici un fel de probleme de acest tip.

As vrea sa precizez ca acum 2 luni am avut o rinoplastie care s-a facut cu anestezie generala cu intubare. Ma gandesc ca acel tub sa nu-mi fi afectat ceva.

Stiu ca ar trebui sa fac probabil o bronhoscopie sau endoscopie digestiva ca sa vad mai bine care este adevarata cauza insa imi este foarte frica si as vrea sa intreb daca mai exista si alte investigatii/ tratamente pe care le-as putea face/lua.

Multumesc mult.
8 comentarii
0
24-07-2015, ora 17:52
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna ziua. Exista si alte investigatii si metode de tratament.
Va recomand sa apelati la un medic pneumolog pentru ca acesta sa va coordoneze tutul.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
25-07-2015, ora 12:28
clus03
Nu este medic/terapeut
clus03
Da, multumesc pt indrumare. Am fost la cativa doctori pneumologi si nici unul nu mi-a recomandat sau spus de vreun alt test. Am facut doar spirometrie si am si o radiografie la plamani care e ok.
As aprecia daca imi poate spune cineva ce altfel de teste mai sunt, sau poate un tratament naturist care ar putea sa ma faca sa respir mai bine, ceva ce ajuta in cazuri de bronsita gen. Multumesc
0
25-07-2015, ora 12:32
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Tratamentul naturist trebuie individualizat, dat pentru dumneavoastra.
Va recomand sa apelati la un medic homeopat care va poate face o consultatie si va poate recomanda un tratament care sa va ajute.
dr Petre Muresan
0
25-07-2015, ora 18:48
lachriss
lachriss
Buna ziua. Dupa cum ati mentionat chiar dv, bronhoscopia si endoscopia digestiva superioara ar putea elucida cauza simptomelor dv. Sunt neplacute intr-adevar, dar nu comporta riscuri semnificative (efectuate de un medic cu experienta) asa ca, nu aveti de ce sa va temeti.
0
18-09-2015, ora 12:50
Floare trandafir
Nu este medic/terapeut
Floare trandafir
Buna ziua, sunt o femie am 25 de ani, fumez de aproape 10 ani.beau cafea si cola dar nu in exces, cateodata mai simt intepaturi la inima dupa ce le beau.de 3 ani de cand am nascut prin cezariana, si in timp ce eram gravida simt ca am un nod in gat, nu pot respira cum trebuie, simt ca ma sufoc, mai ales in ultimile 3 luni simt tot mai des simptomele astea.daca vorbesc mult ma doare gatul.si limba e albicoasa mai tot timpul, cu toate ca zilnic ma spal pe dinţi, si folosesc apa de gura.am fost la doctor la orl, nu am nimic.., am facut raze la plămâni totul in regula, am facut analize, eco la tiroida totul bine..nu stiu ce pot sa am...posibil sa fie si de la stomac? Fiindca am probleme cu acidul la stomac, daca mananc muraturi, picant, ceapa, usturoi etc.imi vine toata mancarea inapoi, un gust acru...si am numai ragaituri...va rog sa ma ajutati nu mai stiu ce sa fac e groaznic sa nu pot adormi bine noaptea ca nu pot respira bine, ma intorc pe toate partile ca sa gasesc o pozitie sa pot respira bine.si acum tot mai des ma simt asa si ziua si noaptea.

Va mulţumesc
0
18-09-2015, ora 12:50
Floare trandafir
Nu este medic/terapeut
Floare trandafir
Buna ziua, sunt o femie am 25 de ani, fumez de aproape 10 ani.beau cafea si cola dar nu in exces, cateodata mai simt intepaturi la inima dupa ce le beau.de 3 ani de cand am nascut prin cezariana, si in timp ce eram gravida simt ca am un nod in gat, nu pot respira cum trebuie, simt ca ma sufoc, mai ales in ultimile 3 luni simt tot mai des simptomele astea.daca vorbesc mult ma doare gatul.si limba e albicoasa mai tot timpul, cu toate ca zilnic ma spal pe dinţi, si folosesc apa de gura.am fost la doctor la orl, nu am nimic.., am facut raze la plămâni totul in regula, am facut analize, eco la tiroida totul bine..nu stiu ce pot sa am...posibil sa fie si de la stomac? Fiindca am probleme cu acidul la stomac, daca mananc muraturi, picant, ceapa, usturoi etc.imi vine toata mancarea inapoi, un gust acru...si am numai ragaituri...va rog sa ma ajutati nu mai stiu ce sa fac e groaznic sa nu pot adormi bine noaptea ca nu pot respira bine, ma intorc pe toate partile ca sa gasesc o pozitie sa pot respira bine.si acum tot mai des ma simt asa si ziua si noaptea.

Va mulţumesc
0
18-09-2015, ora 14:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dati cautare in caseta din dreapta sus Dieta pentru refluxul gastro-esofagian. Trebuie sa tineti o dieta.
Faceti si un test de anxietate pe net pentru senzatia de sufocare ce poate fi simptom de anxietate. Daca iese pozitiv mergeti sa va evalueze un psihiatru.
0
18-09-2015, ora 16:37
Floare trandafir
Nu este medic/terapeut
Floare trandafir
Va mulţumesc pentru răspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: