nu prea ma pot impaca cu boala mea!

12-02-2009
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Dragi cititori,
eu am schizofrenie, e adevarat dar de 6 ani nu mai am fenomene psihotice.
Am ramas insa cu o mare neputinta, nu am rabdare de nimic si nici treburile casnice nu prea pot sa le fac, ma chinuie efortul care il necesita acestea.
Nu ma pot impaca cu soarta mea, cand ma gandesc mai ales ca eram printre primii in scoala si acum am ajuns sa stau ca babele sa ma uit pe geam ( de TV nu am rabdare, la fel si de carti sau reviste) Mai dezleg cate un rebus sau mai tricotez, cand am ce.
Ce ma sfatuiti sa fac sa ma inpac cu lipsa de activitate si cu izolarea in care traiesc?
astept orice sfat, multumesc anticipat!
14 comentarii
0
12-02-2009, ora 18:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai incercat unn tratament Homeopat.. sau.. reglarea metabolizmuli cu suplimente alimentare...???
Noi suntem aceia ce consumam.. organizmul isi mentine vitalitatea pe baza alimentelor si lichidelor care le primeste. Sunt produse care modifica in mod pozitiv sau negativ procesele metabolice cerebrale..
0
13-02-2009, ora 18:40
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Cu parere de rau iti spun ca nu pot sa iti mai dau si alte sfaturi in afara de cele pe care le-ai mai primit.
Dar sunt alaturi de tine si ma rog la Dumnezeu pentru tine.
Numai bine iti doresc.
0
14-02-2009, ora 10:46
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, Robymat, si tie sa iti ajute Dumnezeu!
0
11-04-2009, ora 01:49
psychetruth
Nu este medic/terapeut
psychetruth
miu anastasia, pot sa vb cu tine mai multe in privat? -
multumesc
0
15-05-2009, ora 18:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu ma mai uit uneori pe la televizor, la cate un film linistit. Mai imi fac de lucru prin bucatarie. O mai ajut pe mama la treburile usoare. Un tocat de nuca, un ales de orez sau de grau. Mai calc cate o bluzita. Desi si asta mi se pare foarte complicat. Intind rufele. Mai fac un Sudoku de prin ziare sau un Tetris de pe telefonul mobil. Deunazi am fost la bunica la vie si mi-am mai facut de lucru prin gradina. Am cules crengutele taiate de la vie. Sa ne rugam la Dumnezeu sa ne ajute si pe noi si sa ni-i tina sanatosi pe cei din jurul nostru care ne sprijina atat de mult.
0
15-05-2009, ora 18:18
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga clara, te-am adaugat pe lista mea de mess.
de-abia acum ti-am vazut Idul, poate mai vorbim.
0
25-05-2009, ora 22:02
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Hello!
PT. Anastasia: Uite, iti spun cum fac eu...daca as putea as invata non-stop pt facultate(ca sa am activitate) dar nu pot dupa-amiezile pentru ca dupa ce iau leponexul de pranz dorm vreo ora, doua! Si oricum nu ma simt dupa-amiaza bine..mi-e gandul la problemele de acasa, la viitor, la ce e mai rau! Maxim o ora -o ora jumate daca pot invata dupa -amiaza. Ma chinui cu scrisul negru al cursurilor printate.Daca apuca sa mi se faca rau cu vazutul pe negru nu mai pot invata nimic doar daca dorm vreo ora doua. In mod paradoxal desi leponexul exercita efecte sedative excesive tot am problemele acelea cu ochii.Hai, ca te-am plictisit cu ce zic eu. Ideea e ca tre sa ai o activitate care pe viitor sa-ti aduca "ceva" (adica bani, bucurie sufleteasca, impacare)
Si mai lasa Biserica, nu fi habotnica.Ti-am zis, citeste cu marker-ul in mana cartea "Catre culmile succselor(formula fericirii)" de Pavel Corut (a fost si la Happy Hour -cu Maruta- invitat Pavel Corut impreuna cu fata aceea care atragea obiecte -de exemplu i se lipeau carile de palma etc- a sesizat asta si Maruta!!!(costa vreo 15 lei).Intereseaza-te pe internet de unde o poti procura(imi pare rau ca nu am cartea la mine ca iti dadeam adrese de edituri(sunt mai multe) de unde poti sa o iei...
Si dupa aia inregistreza pe un cd cu trackuri formule de autosugestie pe care sa le asculti seara si dimineata cu castile pe urechi.(eu n-am incercat pentru ca sunt prea ocupat cu facultatea, cu examenele) dar dupa ce absolv facultatea o sa incep lupta cu boala prin orice mijloc(se pare ca mi-au mai ramas numai variantele cu acupunctura sau autosugestia, mai ales ales autosugestia).
Succes!
0
27-05-2009, ora 16:53
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
asa sa faci, sa te autosugestionezi! foarte bine, si eu am inceput sa practic autosugestia.
Multa bafta si multumesc pentru sfaturi! sanatate multa si sa auzim de bine!
0
27-05-2009, ora 21:48
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
Valentin, sa-ti ajute Dumnezeu in ceea ce faci ! Intr-adevar cartea de care vorbesti e buna, o am si eu. Am citit-o acum cateva luni dar nu in intregime. A mai ramas de citit. Se vorbeste acolo de sugestii si autosugestii in vindecarea bolilor. Autosugestia e foarte importanta, forta noastra interioara. Acestea, alaturi de tratamentul medicamentos pot vindeca. Tu sa faci tratamentul prescris de medic, si sa nu te fortezi la invatat. Fa-ti un program de invatat in fiecare zi si respecta-l cat poti. Ai sa vezi ca in timp iti va trece, vei fi perfect sanatos. Si cu studii superioare... : )
Doamne ajuta !
0
30-05-2009, ora 14:47
katy2
Nu este medic/terapeut
katy2
Draga Anastasia,
intr-adevar, boala ta e o boala grea si nu prea ai cum sa te impaci cu asa ceva. As vrea sa pot sa-ti dau un sfat, sa-ti spun ceva de genul FA ASA, SI TOTUL VA FI BINE! dar nu pot, asa ca ma intind la vorba lunga... Nu stiu de ce, dar mi-esti draga si as vrea sa poti sa treci cat mai bine si cat mai usor prin ceea ce ti-e dat sa treci. Eu nu mai cunosc pe nimeni cu aceasta boala, nu stiu mare lucru despre ea, de fapt am cautat in DEX. Cred in Dumnezeu. Nu stiu de ce El ingaduie suferinta si boala, dar cred ca El este alaturi de fiecare dintre noi cand suferim. Uneori ma gandesc la situatia sanatatii acestui pamant. Toata lumea e bolnava: tarile dezvoltate sufera de obezitate si boli cardiovasculare, Africa de SIDA si foamete, Europa de cancer, Asia de...habar n-am, oricum situatia nu sta prea bine, iar degradarea morala e cea mai rea plaga care putea imbolnavi planeta. Astfel stand lucrurile, desigur ca nu puteam scapa nici noi...
0
31-05-2009, ora 13:51
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc mult Katy2, pentru raspuns!
Mai nou sunt foarte meteosensibila ! Cum se schimba vremea cum imi e rau. De Inaltare am zacut toata ziua la pat ca venea o ploaie mare la noi.
Ce sa facem? si eu ma consolez ca va veni Iisus a doua oara pe pamant si va face ordine definitiva, se va instaura pacea vesnica.
Pana atunci sa avem rabdare si curaj!
munta sanatate!
0
31-05-2009, ora 21:27
katy2
Nu este medic/terapeut
katy2
Multumesc de raspuns. As vrea sa-ti aduc o frantura de bucurie si speranta in viata. Nu am sfaturi referitoare la boala ta, de aceea sper ca nu te superi ca o sa-ti scriu lucruri nu prea importante, care-mi vin in minte... Imi pare rau ca simti atat de puternic schimbarile climaterice si ceea ce pentru noi a fost o binecuvantare, pentru tine a fost un motiv de suferinta. Hai sa-ti spun ceva despre boala mea: se numeste crampa scriitorului. Unii medici spun ca e o slabire a muschiului, altii ca e ceva psihic. Cert e ca nu pot scrie... Tot sper ca Dumnezeu va lucra la timpul potrivit si ma voi vindeca. Niciodata nu mi-as fi inchipuit ca pot trece prin asa ceva. De mica am fost tot bolnava si hipersensibila. Pana la un an, am fost mereu pe punctul de-a muri, apoi au facut ai mei rost de niste vitamine din Germania si m-au pus pe picioare... La scoala m-am descurcat bine... probabil ca nu ca tine. Acum... nici nu mai stiu... speranta moare ultima. Fiecare zi aduce provocarile ei si fiecare dimineata aduce o noua speranta. Atat cat ni-e data viata de la Dumnezeu, mai buna sau mai rea, trebuie s-o traim... si, mai mult, sa scoatem ceea ce e mai bun din ea.
Eu sunt plecata de acasa in timpul saptamanii si n-o sa pot sa-ti mai scriu. Iti urez NUMAI BINE, sa treci linistita peste provocarile fiecarei zile si nopti.
0
31-05-2009, ora 21:34
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, Katy, mult succes si insanatosire grabnica!
Eu cred ca prin repausul mainii iti vei reveni cu timpul!
Numai bine!
0
15-06-2009, ora 00:48
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Anastasia, ai grija ce formule de autosugestie folosesti...e pericol sa te autosugestionezi negativ fara sa stii!!!
Eu am trecut printr-o experienta neplacuta din cauza unei propozitii dintr-o formula, propozitie "deghizata" in autosugestie pozitiva.
Ia zi, ai procurat pana la urma cartea lui Pavel Corut -<Catre culmile succeselor(formula fericirii)>?
Iti doresc numai bine si persevereaza, persevereaza cu autosugestia, ca esti pe drumul cel bun...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: