o fi cancer in gat?

57 comentarii 1 2
0
01-02-2015, ora 12:43
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Revin. Domnule doctor am văzut ca pe limba mea pe patrule laterale înspre gât siste bobiţe crescute pe lângă ceea ce V-am povestit mai sus. Puteţi sa imi Spune-ţi ce ar pute fi si oricum luni la psiholog cu mine. Aceste bobiţe au apărut pe ambele părti ale limbii si iar m-am speriat. Si dacă acele analize care nu sunt in limitele normale ce indica. Mulţumesc
0
01-02-2015, ora 13:11
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Am uitat sa precizez ca bobiţelor astea coboară in gât si sunt de culoarea limbii
0
01-02-2015, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai consultat un ATLAS DE ANATOMIE???
ai auzit de Papile gustative.. normale?
0
01-02-2015, ora 22:39
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Mulţumesc frumos încă o data
0
02-02-2015, ora 12:22
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Domnule doctor va mai deranjez încă o data
Azi am făcut o radiografie a coloanei vertebrale si au pus ca diagnostic rectitudinea coloanei cervicale si discreta pensaţi a spaţiului articular scapulo Humeral drept( sper sa fi scris bine). E posibil sa fie asta cauza la ceea ce V-am spus mai sus. Multumesc
0
02-02-2015, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. prin coloana trec toti nervii care fac legatura intre corp si sistemul nervos central
0
02-02-2015, ora 20:13
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Mulţumesc mult
0
05-02-2015, ora 17:40
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Domnule doctor, am reuşit si am ajuns la un cosult ORL la o clinica in constanta si in urma controlului deja la al 3 lea medic ORL a stabilit ca diagnostic nevralgia trigeminală ( cred ca am scris bine). Mia prescris sindolor gel si nişte vitamine PTR refacerea muşchiului si încă o analiza, PTR depistarea nodurilor cervicale. Ideea e ca durerile au început sa mai scadă dar totuşi reapar. La ureche o durere surda aproape de lobul ei iar la gât mai rar. Durere de la ureche se intensifica putin cand mestec. Mai iau si antinevralgic si ibuprofen care m-a ajuta sa m-a lase durerile. Am urmat si sfatul DVs de a merge la un psiholog având in dedere teama de a nu avea cancer. Întrebarea mes este dacă aceasta nevralgia si celelalte probleme enumerate in mesajele de înainte sunt in legătura si ppt provoca aceste simptome? Si in cât timp dispar aceste dureri? Si voiam sa va mai întreb dacă dupa părere Dvs medicii de la ORL, dentisti si in generalist care m-au consultat precum si in urma analizelor pe care le-am făcut pana acum dacă era sa fie cancer, nu depistau?nu vedeau?
0
06-02-2015, ora 08:54
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Sau ce analize ar trebui sa mai fac?
0
06-02-2015, ora 19:40
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Durerile de gât au dispărut aproape de tot iar la ureche m-a doare putin din cand in cand la intrarea in canalul urechii. Diagnosticul a fost corect pana acum? Sau ce este?
0
08-02-2015, ora 18:59
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Este cancer?

Examen ORL cu următorul diagnosti: regiune cervico-faciala de aspect normal, arii ganglionare cervicale superficiale nepalpabile, puncte de proiecţie a sinusurilor anterioare ale fetei nedureroase spontan si la palpare, rinoscopie ant-cornete nazale de aspect si dimensiuni normale, mucoasa pituitară de aspect normal, sept nazal in Ax, ortoscopie mb timpanica de aspect normal, acumetrie instrumentală tine Webber indiferent, acumetrie vocala voce şoptită normal voce conversationala normal, mucoasa jugulara de aspect normal, Romsilvei normale, faringe normal colorat. Iar un medic generalist a constatat adenopTii laterocervicale bilaterale cu caracter inflamator. E vorba mai pe româneşte de un cancer?
0
08-02-2015, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
este perfect sanatos
si ai probleme cu capul..si cu gandirea negativa
faci programare URGENT la Psiholog..si iti tratezi fricile
altfel o sa pierzi sensul vietii si o sa alergi toata viata dupa medici si tratamente si n.o sa reusesti nimic serios sa faci in viata
0
08-02-2015, ora 20:39
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Mulţumesc. Cred ca aveţi dreptate ca sunt cu capul.de aceea am urmat sfatul Dvs si am început sa merg la psiholog. O seara buna
0
08-02-2015, ora 21:49
irinaoctav
Nu este medic/terapeut
irinaoctav
Va rog mult sa imi spuneti daca este grav ca dupa laringectomie totala facuta acum18 zile si scoasa sonda de alimentare acum 2 zile chiar la operatie a aparut o fisura care supureaza si cand inghite se prelinge pe acolo
0
09-02-2015, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa asa operatii majore..e greu de mai vorbit despre ceva normal
pacientul trebuei sa fie sub supravegheerea medicului care a operat
sau a unui medic ORL..din localitate.. care sa urmareasca si sa panseze dupa caz
Corect ar fi o noua internare in clinica ORL..si rezolvat problema acolo
0
09-02-2015, ora 17:06
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Domnule doctor, abuzez de amabilitatea Dvs si puteti sa ma mai lamuriti o data cu asta?
Ingrosarea mucoasei sinusurilor maxilare si a foselor nazale, sinusuri frontale normale, ce inseamna?
0
09-02-2015, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta si inseaman
doar o ingrosare de mucoasa
de la un nas infundat
0
09-02-2015, ora 19:59
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Va rog sa nu va supăraţi datorită stresului pe care i-l provoc însă asa cum ati observat am consultat mai multi medici si încă nu am un diagnostic cu privire la ceea ce am. Urmez si şedinţe la psiholog la recomandarea Dvs. Dacă aveţi timp sa vedeţi toate rezultatele pe care le am pana acum, puteţi sa puneţi un diagnostic sau măcar sa exclud boala aia necruţătoare. Va ramân profund îndatorat si va mulţumesc frumos. Sau dacă era oare chiar nu se vedea ca ar putea fi?
0
09-02-2015, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.cu siguranta NU ai Cancer
2 un dagnostic se pune NUMAI pe baza unui consult a pacientului
NU pe baza analizelor
0
09-02-2015, ora 21:46
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Tocmai asta e, ca pana acum nu am un diagnostic final, doar spondiloza cervicala, nevealgie trigeminală a frigore de la care ar putea fi simptomele pe care eu le am. De aia sunt asa de speriat
0
10-02-2015, ora 00:08
GeorgianaGeorgi
Nu este medic/terapeut
GeorgianaGeorgi
Buna seara!
De aproximativ o luna am sesizat o umflatura ca un ganglion in partea din dreapta a gatului. Este mobila si nu a crescut in dimensiune de atunci, dimpotriva, uneori apare uneori dispare. De asemenea, din aceeasi perioada resimt uneori durere in urechi si in zona obrajilor (maxilar), durerea fiind asemanatoare unui curent trecator. Problema este ca de aproximativ o saptamana resimt acelasi tip de durere in zona gatului si cefei. Nu am greutati sau dureri la inghitire. Astazi am resimtit si o slabiciune generala si o usoara greata care a trecut de la sine. Mentionez ca am fumat aproximativ 3 ani (cu pauze si in medie nu mai mult de jumatate de pachet pe zi), nu consum alcool decat ocazional si in cantitati foarte mici si am probleme cu dantura. De asemenea, inainte de a-mi aparea umflatura de la gat am avut ganglionii submandibulari umflati si durerosi (s-a inflamat intial cel din dreapta, apoi a disparut si a aparut cel din stanga) si gingiile inflamate la anumite masele.Sunt extrem de ingrijorata ca ar putea fi ceva foarte grav (o anumita boala pe care nici nu vreau sa o mentionez). Este dificil sa merg imediat la un control avand in vedere ca momentan studiez in Olanda si voi ajunge in tara abia peste 2 saptamani si jumatate. Imi puteti da va rog un raspuns ca sa stiu la ce sa ma astept? Am devenit extrem de paranoia de cand am aceste simptome.

Va multumesc anticipat!
0
10-02-2015, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa poti sa fii ingrijorata... NUMAI dupa cateva luni de zile dupa ce rezolvi toate problemele stomatologice
infectiile stomatologice dau asa gen de ganglioni
0
10-02-2015, ora 12:25
GeorgianaGeorgi
Nu este medic/terapeut
GeorgianaGeorgi
Va multumesc mult pentru raspuns!! Deci sa inteleg ca nu trebuie sa imi fac griji pentru ceva mult mai grav?
0
10-02-2015, ora 16:43
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Domnule doctor la ecografia cervicala au constatat următoarele : Hipertrofică tiroidiană cu vascularizaţie moderat crescută este motiv de îngrijorare? Regiunea cervicala stânga dreapta nu prezintă formaţiuni înlocuitoare de spaţiu decelabile ecografic si fara adenoplatii laterocervicale cervicale. A fost investigaţie imagistica. care e părerea dvs
0
10-02-2015, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
glanda tiroida..sufera numia din cauza dificientelor in alimentatie is din cauza problemelor gastro-intestinale.. care nu absorb nutrientii necesari tiroidei.. in deosebi Iodul
asa ca daca tot exagerezi cu investigatiile
macar sa stii unde sa cauti
ai groja de tractul digestiv
treci pe un regim alimnetar corect apropiat de cel Vegatarian
si citeste carte STUDIUL CHINA
0
10-02-2015, ora 22:22
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Mulţumesc foarte frumos. Ma ţi lămurit foarte mult. Sper sa nu fie ceva grav.
0
11-02-2015, ora 11:37
bush1981
Nu este medic/terapeut
bush1981
Pana săptămana viitoare cand m-a poate consulta un endocrinolog puteţi sa imi Spune-ţi dacă este vb de ceva grav?
Adaugă un comentariu / răspuns
57 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  •