O sa innebunesc ? ma simt asa blocata in mintea mea, iau si antidepresive si somnifere

11-05-2022
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Buna ziua, in urma cu doua luni am avut ceva probleme de sanatate minore, doar ca eu la altceva nu ma gandeam zi si noapte decat sa nu am cancer, tin sa mentionez ca mama mea a murit in urma cu 7 ani a murit mama de cancer de col uterin, pana am primit rezultatele analizelor abia am dormit, am avut transpiratii nocturne, iar dupa ce am primit rezultatul analizelor nu m-am mai putut bucura de ele, pentru ca in tot acest timp bunica din partea mamei a primit si ea un diagnostic de cancer de piele, un vecin cancer la plamani, un prieten tumoare la cap, pe internet am vazut tot felul de cunostinte care au decedat de acesta boala, iar eu am inceput sa merg la psiholog pentru ca nu ma simteam bine psihic, nu puteam dormi pentru ca vedem tot morti, si tot ganduri aiurea zi de zi, mi s-a spus ca am tulburare anxioasa, am fost si la psihiatru, acum am dureri de cap, simteam la un moment dat si un sunet asa la nivelul capului, imi tremura mainile, ma simt balonata, vad asa in ceata, si toata ziua ganduri aiurea, de vecini de acasa care stau singuri si sunt bolnavi, de musculitele pe care le am in casa, furnicile, mizeria din jurul meu, case parasite, amintiri din copilarie, imi vin asa pe parcursul zilei, tot intrebari aiurea, mintea parca vrea sa ma innebuneasca, cu tot felul de intrebari care nu isi au rostul ma simt asa blocata in mintea mea, iau si antidepresive si somnifere de o saptamana, ma simt frumoasa si ma simt bine in pielea mea, imi place cum arat, intrebarea mea este daca credeti o sa innebunesc ?
20 comentarii
0
11-05-2022, ora 21:44
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Imi raspundeti, daca se poate si mie va rog!
1
11-05-2022, ora 21:49
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Eu nu cred ca o sa innebunesti.
1
11-05-2022, ora 22:04
360
Nu este medic/terapeut
360
cand au inceput simptomele si de cat timp iei tratament cu antidepresive ?
0
12-05-2022, ora 08:19
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Buna, tratament iau de o saptamana cu antidepresive, au inceput asa treptat cam de o luna de zile.
1
12-05-2022, ora 10:19
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Dar vederea in ceata si durerile de cap au aparut dupa ce luai antidepresive, sau dupa?
0
12-05-2022, ora 10:24
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Inainte au aparut
0
12-05-2022, ora 13:27
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Mai pot primi ceva pareri va rog mult.
1
12-05-2022, ora 18:46
360
Nu este medic/terapeut
360
in principiu e un tratament la care se vad efectele dupa cel putin o luna. ceea ce inseamna ca mai trebuie sa astepti pana sa vezi rezultatele medicatiei. intre timp ce poti face e sa te plimbi, daca e posibil cate 1h pe zi, pentru a stimula putin starea de bine, si sa comunici doctorului daca simptomele ti se agraveaza.

incearca ca de fiecare data cand iti vin ganduri negative sa iti gasesti o preocupare care sa iti distraga atentia. sa eviti sa fi inactiva pt ca asta mai mult va contribui la gandurile care te macina.

daca se poate, sa incerci sa socializezi, pt ca asta ajuta foarte mult. insa sa o faci daca se poate cu persoane in preajma carora te simti acceptata.
1
12-05-2022, ora 18:48
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Multumesc mult ! Se poate sa ajung la nebuni ?
1
12-05-2022, ora 18:51
360
Nu este medic/terapeut
360
tinand cont ca esti sub supravegherea unui doctor, sansele sunt sa nu se agraveze boala. e foarte important sa comunici dcotorului problemele care te macina, iar daca ai putea sa te vezi cu el la fiecare doua saptamani, ar fi ideal. in felul asta este pus la curent cu situatia ta, cu simptomele tale, si va sti cum sa adapteze tratamentul ca sa nu avanseze problemele
1
12-05-2022, ora 20:10
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Chiar imi iubesc familia, iubitul, am tot confortul am servici bun, sunt si tanara am 27 de ani, chiar nu as vrea sa ajung la nebuni.
1
12-05-2022, ora 21:39
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Si daca ajungi la nebuni ce? Si ei sunt oameni, la fel ca noi, care intampina dificultati in viata.

Nu e un capat de lume sa ajungi acolo, sa stii. Nu e asa rau cum ai impresia, si nici nu e rusinos sa ai nevoie de ajutor.
1
12-05-2022, ora 21:50
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Eu cred, doar ca mi-as dori sa duc o viata normala, cu copiii, familie.
1
12-05-2022, ora 21:51
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Crezi ca as putea ajunge ?
1
12-05-2022, ora 22:09
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Nu cred.

Dar bine ar fi sa ajungi si la un neurolog pt. vedere in ceata, dureri de cap si tiuitu’ din urechi. Asa a inceput si pt mine, si de la antidepresive am facut neuropatie + migrene.
0
12-05-2022, ora 22:18
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Si acum cum esti?
1
12-05-2022, ora 22:59
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mai bine decat eram inainte.
1
13-05-2022, ora 11:00
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Ma bucur mult, sper sa fiu si eu!
1
13-05-2022, ora 14:01
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
O sa fii bine si tu, stai linistita!
1
13-05-2022, ora 14:07
Carinal
Nu este medic/terapeut
Carinal
Sper din suflet, multumesc pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.