O sezatie ciudata la urechi

15-01-2010
zolex
Nu este medic/terapeut
zolex
Buna Domnule Doctor, am o problema, sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi.In primul rand trebuie sa va spun ca sunt handicapat locomotor si imi este greu sa merg la medic, de aceea apelez la bunavointa dvs.Acuma cateva zile am inceput sa simt la urechea stanga un discomfort, o senzatie ciudata de parca intrase apa in ureche dar stiam ca nu e asta.Am facut cateva teste cu ajutorul mamei mele, si anume: mi-am astupat urechea dreapta iar mama mea, m-am intors cu spatele la mama, si ea mi-a soptit cateva numere, iar eu ii spuneam ce soptea.Am spus bine toate numerele, am rugat-o sa sopteasca tot mai incet dar se pare ca auzul este ok.Au trecut de atunci 2-3 zile si astazi, am inceput sa simt o foarte usoara amorteala la urechea stanga, nu toata urechea ci doar intr-o zona (nu pot sa spun exact unde, nu pot depista).Ca sa va dau mai multe informatii, am 1 mosea care trebuie extrasa, si una cu carie.Inca un lucru interesant, acuma 4-5 zile am vorbit cu cineva la telefon mobil cam 30 de minute, si dupa un timp am simtit un discomfort, si de acea am pus telefonul la urechea dreapta.Acuma nu stiu ce sa spun, curent nu prea poate fi, caci nu am iesit din casa zilele acestea.Eu tot incerc sa imi masez urechea, si pentru cateva clipe trece amorteala, apoi revine.Nu e amortit tare incat sa nu-mi simt urechea ci doar o usoara amorteala cu discomfort.Ajutati-ma va rog din suflet, ce poate fi? Astept cu nerabdare raspunsul dvs., cu multa stima si respect !
3 comentarii
0
16-01-2010, ora 14:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aceste senzatii sunt caracteristice unui dop de ceara, , care nu astupa in totalitate conductul dar da senzatie de disconfort.
o solutie ar fi sa suflati aer cald cu uscatorul de par in ureche cateva minute de 2-3 ori pe zi.
in acest fel.. apa din dop o s ase evapore, dopul devine mai mic si senzatia dispare.. dar dupa asta NU mai dati apa in urechi si nu implati cu betisoare acolo.
deasemenea tre sa faceti un efort si sa rezolvati problema cu maseaua !
0
16-01-2010, ora 16:23
zolex
Nu este medic/terapeut
zolex
Domnule Dr. Valeriu va multumesc mult de tot, sunt recunoscator pentru raspunsul dvs, intrucat eram tare speriat, dar m-ati linistit ca nu este nimic grav.Sa va dea Dumnezeu multa sanatate ca sa ne mai raspundeti la intrebari, sa ne ajutati ! Cu stima, zolex din Reghin.
0
16-01-2010, ora 16:36
Veronica Maria
Nu este medic/terapeut
Veronica Maria
Buna ziua!
Am o nelamurire, daca am luat pastila de a 2-a zi si dupa(urmatoarea zi) am avut ghinionul ca metoda de contraceptie sa ne dezamageasca(s-a rupt prezervativul) mai are efect pastila de a 2-a zi(escapelle)?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.