oboseala de 4 luni, in urma unui sifilis

10-08-2015
Stefstelist14
Nu este medic/terapeut
Stefstelist14
In primul rand tin sa zic ca in luna martie a acestui an am fost diagnosticat cu sifilis secundar in urma simptomelor aparute (ganglioni inflamati si niste pete pe corp). In urma cu vreo 2 nopti sa fac analizele.. am cautat pe net chestii despre ce aveam eu..
ganglioni si petele acelea si imi apareau toate panaramele.. si m'am panicat.. deci acele 2 seri au fost un calvar pentru mine..
pur si simplu ma gandeam si parca aveam toate simptomele citite pe net..
din momentul ala am capatat o oboseala care a tinut pana acum..
problema cu sifilisul am rezolvat.. am facut tratament nu mai e problema cu bacteria..
dar persista oboseala.. am facut analizele toat bune.. am facut RMN cervical si cerebral..
totu este bun.. acum am facut ecografie la tiroida este buna..
si mi' dat doamna endocrinolog un set de analize specifice.. pentru celelalte glande.. habar nu am..
TSH, FTH, ATPO, Cortizol.. dati'mi o idee si mie.. ce sa mai fac.. ?
de la ce poate fi oboseala aceasta? e oboseala psihica cred habar nu am..
ca simptom mai am o oarecare sensibilitate la lumina.. AJUTATI-MA VA ROG !!
3 comentarii
0
10-08-2015, ora 16:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O ecografie abdominala sa vedeti starea ficatului ati facut ?
0
10-08-2015, ora 20:58
Stefstelist14
Nu este medic/terapeut
Stefstelist14
NU am facut momentan.. dar daca ar fi fost ceva la ficat mi'ar fi iesit la analizele uzuale cred.. am facut analizele specifice ficatului si au iesit in regula.
0
11-08-2015, ora 21:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mie analizele de sange imi ies bune dar la ecografie mi-a iesit inceput de steatoza hepatica care da oboseala. Faceti cum credeti de cuviinta.
O alta boala care produce oboseala e depresia sau anxietatea, ceva pe fond nervos, chiar daca nu aveti simptome de tristete sau frica. Puteti sa faceti test de anxietate sau depresie pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.