Oboseala, palpitatii, ameteli, stari de greata, dureri de cap
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati. De 2-3 saptamani ma simt foarte rau. La inceput nu puteam manca prea mult deoarece intervenea o stare de greata. Am crezut ca este vorba doar de o raceala. Am fost la medic si acum iau tratament pentru un inceput de sinuzita Zinnat 500 si Dexamethasone Sodium Phosphate. Dupa ce iau Zinnat mi se face foarte foame si daca nu apuc sa mananc in maxim jumatate de ora mi se face rau. Mai am probleme cu frigul.cand trec de la frig la temperaturi mai ridicate am dureri de cap in zona cefei si frunte ce imi provoaca ameteli. Ma simt slabita si as dormi incontinuu. Am fost la medic si mi s'a spus ca totul este pe sistem nervos deorece vara asta am avut examene (bac si admitere).Dar mi se pare imposibil ca aceste simptome sa imi apara tocmai acum dupa 2 luni de la terminarea examenelor. Este posibil sa ma simt rau din cauza zinnat-ului? Ce as putea face pentru a imi reveni. Am inceput facultate si cateodata ma simt atat de rau incat nu pot ramane la cursuri si nu as vrea sa pierd un an din cauza acestor probleme de sanatate. Mi-am facut analize de sange si mi'au iesit bine. Va rog daca ati putea sa imi raspundeti as fi recunoscatoare.
2 comentarii
Am avut aceleasi simptome ca si tine si mi s-a descoperit o spondiloza cervicala si o mica hernie de disc.Urmeaza sa fac si un ecograf, asa pt linistea mea.Spondiloza da aceste simptome.Si eu urmasem un tratament pt cu totul altceva care nu a avut nici un efect.Sa faci si o radiografie a coloanei sau un rmn
Andreea daca medicul ti-a spus ca simptomele sunt pe sistem nervos si ti-a prescris dexametazona spuneam ca tinteste un lucru foarte inteligent si anume sa inabuse in fasa instalarea unei nevroze de stres ! Se cheama testul de inhibare al dexametazonei si urmareste sa aduca la un maxim nivelul de cortizol(hormonul stresului - din cauza lui te simti rau !), desi acesta este deja peste limite, pt ca organismul prin mecanismul de feed-back sa-l aduca din nou la valoarea normala(prin scaderea secretiei de ACTH a hipofizei)! Daca mergi la control intreaba-l pe medic acest lucru, ma intereseaza aceasta abordare ! Ca solutii practice aceleasi recomandari ca si pt Cristina la primul subiect ! Aveti cam aceleasi simptome din aceleasi cauze ! Sanatate !
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6probleme psihice ?
- 5dureri intercostale care se repeta de cateva zile
- 35Ameteala, durere usoara de cap
- 7sotul se simte "ca dupa ce bei"... ce sa fie?
- 3dureri musculare, ameteli, dureri de cap, extrasistole.
- 10Povestea mea - FA
- 3ameteala ca un vartej
- 5Ameteli persistente, dureri in partea dreapta
- 24De la varsta de 7 ani ma confrunt cu o gastrita
- 2palpitatii ale inimii si insuficienta respiratorie
- 0dureri de cap pe partea stanga si ochiul stang
- 0Spasme usoare pe corp, cefalee, ameteli
- 2Intepaturi in crestetul capului dreapta
- 3am nevoie de un cardiolog f f bun!!
- 1amețeli
- 5Dureri de ceafa, ameteli, cap amortit
- 2Anxietate ?
- 8Aritmii, dispnee, amroteala in bratul stang, ceafa, piept, dureri ciudate la pacient YOPD
- 10Amețeli, arsura și înțepături ale feței pe partea stângă
- 23Tulburare de anxietate sau probleme cu inima?
Mai multe informații despre: Durerea de cap Ameteala Oboseala Greata Palpitatiile
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Vertijul, ameteala si dezechilibrul
- Greața și vărsăturile severe în sarcină - Hiperemezis gravidarium
- Migrena
- Cefaleea cluster
- Oboseala cronica (sindromul burn-out)
- Palpitatii
- Varsaturile (emeza, voma)
- Cefaleea la copil
- Cefaleea - durerea de cap
- Amețeala
- Oboseala
- Greața
- Palpitații
- Durere de cap aproape zilnică - cauze și tratamente posibile
- Amețeală și greață - ce ar putea fi, cauze posibile, diagnostic