Obraji rosii...Ajutor!

10-05-2007
Smick
Nu este medic/terapeut
Smick
buna ziua am si eu o problema foarte mare...de cand sunt mic sunt foarte rosu in obraji...ma linistisem intr-un timp deoarece si mama mea avusese aceeasi problema in adolescenta insa i-a trecut dupa ce m-a nascut pe mine.a devenit o obsesie pentru mine deoarece sunt foarte rosu in mod normal, sa nu mai spun ca atunci cand depun efort, e foarte cald, sau foarte frig afara problema se accentueaza...citisem undeva ca este o sensibilitate a plamanilor dar eu de fiecare data cand mi-am facut radiografie nu am avut nici o problema...va rog din suflet sa ma sfatuiti ce sa fac pentru a scapa de aceasta problema deoarece a devenit o povara pentru mine
9 comentarii
0
11-05-2007, ora 00:00
Smick
Nu este medic/terapeut
Smick
totusi.cineva, vreo sugestie? va rog...un sfat?
0
12-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
"Obrajii rosii" pot sa apara intr-o varietate de circumstante, una dintre acestea fiind ceea ce se numeste rozacee. Sugestia mea este sa merg la un consult pentru a obtine un diagnostic exact si tratament in consecinta.
0
12-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Corectura: "...sa mergi la un consult..."
0
12-05-2007, ora 00:00
Smick
Nu este medic/terapeut
Smick
insa daca eu am problema asta inca din nastere, mai exista vreo sansa sa ma vindec? am citit despre acneea rozacee dar acolo scriu despre tratament daca a aparut la un moment dat.insa eu am problema asta de cand ma stiu
0
12-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Rozaceea se manifesta cel mai devreme eventual din perioada adolescentei. Trebuie sa discuti problema ta fata in fata cu un dermatolog care sa si vada exact aspectul pielii, vei primi astfel raspunsurile pe care le astepti.
0
13-05-2007, ora 00:00
Smick
Nu este medic/terapeut
Smick
am mai postat pe un site de specialitate despre problema mea si mi-a raspuns un medic general care mi-a spus ca ar fi din cauza sistemului nervos vegetativ si ca problema nu s-ar putea ameliora decat cu inaintarea in varsta:(.insa la fel mi-a spus ca trebuie sa consult un dermatolog pentru o diagnosticare precisa
0
14-05-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Daca problema te preocupa atat de mult nu mai amana vizita la dermatolog! Asa cum ti-am spus ceea ce descrii tu poate sa apara din diverse cauze, medicul pe baza unei astfel de discutii online poate cel mult sa treaca in revista o varietate de diagnostice (spre exemplu raspunsul pe care l-ai primit pe celalalt site se refera probabil la eritemul pudic, o manifestare ce apare la emotii), examenul clinic direct lamureste lucrurile.
0
08-05-2010, ora 21:56
Smick
Nu este medic/terapeut
Smick
scriu dupa mai multa vreme, am fost la cel mai bun dermatolog din brasov si mi-a spus ca nu am xeroza/cuperoza, ceea ce un alt medic dermatolog imi spusese, ci keratoza pilara rosie si ca nu am ce sa fac decat sa ma hidratez si mi-a dat o crema pe nume sebamed.cam asta este :(..
0
27-07-2010, ora 22:08
fufik
Nu este medic/terapeut
fufik
Salut!Eu am 18 ani, shi ma confrunt cu aceeashi problema, de mika sunt permanent roshie in obraji, insa daka mai depun efort sau ma emotionez, rosheata devine shi mai accentuata, aceasta ma incomodeaza foarte mult, am fost la dermatolog shi a zis ca aceasta sa transmis ereditar shi odata cu virsta va disparea, dar asta nu m/a incurajat delok, oare cat sa mai ashtept???Daca puteti sa/mi dati vri/un sfat va rog mult sa o faceti, rosheata reprezinta o mare piedika in viata mea, ku toate ca in ultimul timp ma starui sa/i acord mai putina atentie, doar la una ma gandesc, ca orice efectiune are o cauza shi desigur un tratament, inca mai sper ca o sa fie bine...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: