Obturatie de canal

56 comentarii 1 2
0
11-04-2011, ora 20:07
saugustin
Nu este medic/terapeut
saugustin
Buna seara
Tocmai vin de la stomatologie.Am 2 masele cu probleme.La una totul a decurs ok.La cealalta este o problema.
Dupa ce sub anestezie mi s-au scos nervii.Azi am fost pentru obturatie de canal.Cand mi-a introdus acele pentru a-mi curata canalele.am simtit dureri in varful canalului...pe 2 dintre ele.Am reactionat dar stomatologul a continuat operatiunea.Uneori ma durea evident de tare.Mi-a opturat canalele si acum simt niste dureri si fara presiune dar si la apasare.Am intrebat dupa sedinta de ce a durut ?...si mi s-a spus ca e din cauza plagii existente pe fundul canalului s-au ceva de gen.Mi-a mai spus ca durerea va exista si sa iau analgezice.Eu am luat Ibalgin forte dar inca nu a trecut :(.
Pana acum nu mi-a cerut sa fac nici o radiografie cu toate ca i-am spus ca la aceasta masea am avut o infectie.Ceva nu mi se pare in regula aici.S-au gresec?
0
12-04-2011, ora 12:26
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Dupa un tratament endodontic, e considerat normal daca dintele mai doare citeva zile.
Pt durere, ibuprofen si paracteamol.
0
12-04-2011, ora 13:58
saugustin
Nu este medic/terapeut
saugustin
Pai pe ibalgin scrie si ibuprofen.Presupun ca si-a facut efectul ca nu mai doara asa tare.Doare doar la apasare.Sa vedem cand o sa ii treaca efectul...
Dar de partea cu lipsa radiografiilor...este normala?
Multumesc pentru raspuns.
0
12-04-2011, ora 14:30
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Radiografii ar trebui facute: atit inainte de tratament cit si dupa.
0
12-04-2011, ora 22:25
saugustin
Nu este medic/terapeut
saugustin
Pai cam asa stiam si eu.Dra pe langa lucrul la maselele mele fara radiografii m-a surprins si faptul ca prima data mi-a introdus o "unealta" intr-o masea deja inflamata ce prezenta dureri fara nici un fel de anestezie.Nu pot sa va descriu ce durere mi-a provocat in acel moment.
Am mai fost la dentist si am mai discutat si cu diversi oameni...si sincer sunt putin speriat de aceasta atitudine.
Imi recomandati sa schimb cabinetul?
0
12-04-2011, ora 23:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
In general recomand o relatie de durata a pacientului cu acelasi medic stomatolog.

Dar daca exista motive serioase care va provoaca nemultumiri, atunci probabil ca este mai bine sa-l schimbati. Hotarirea va apartine in intregime.
0
13-04-2011, ora 10:35
saugustin
Nu este medic/terapeut
saugustin
O alta problema ar fi ca nu stiu ce proces se desfasoara in gura mea.In afara de buna ziua si la revederea acest medic nu imi vorbeste.Se apuca de treaba fara sa ma intrebe nimic fara sa imi zica nimic.Zici ca ar fi suparat pe mine.Este adevarat ca pare o fire destul de timida dar totusi...
Chestia asta amplifica neancrederea mea...
Dupa cum stim mersul la dentist este o chestiune destul de delicata si anevoioasa.Medicul ar trebui sa iti inspire incredere.Sa te incurajeze.Sa te linisteasca.Sa aiba o siguranta de sine care sa ti-o transmita.
0
15-04-2011, ora 13:53
Laura_madalina27
Nu este medic/terapeut
Laura_madalina27
Buna ziua, in urma cu aprox 2 saptamani mi s-a obturat o masea.In prima saptamana am avut dureri( dar am inteles ca este normal).La 2 saptamani de la obturare medicul stomatolog mi-a spus ca ar fi mai indicat sa-mi puna o plomba si sa mai asteptam cu pivotul si imbracatul maselei.Intr-o seara am folosit ata dentara si mi-a sangerat gingia de la maseaua cu pricina, din acel moment a reinceput sa ma doara maseaua plombata.
Este normal?Ar putea sa fie ceva legat de obturare?
0
15-04-2011, ora 23:49
ANDREEADEEADEEA
Nu este medic/terapeut
ANDREEADEEADEEA
Buna seara,
De cateva saptamani ma pun la punct cu dintii si saptamana aceasta mi s-a tratat o masea avariata destul de mult (molarul 2, stanga, jos) dar care avea radacina buna. Totul in regula, mi s-a scos nervul, s-a obturat canalul, iar azi mi s-a pus un pivot din fibra de sticla si plomba. Si deasupra acestei masele am tot plomba. Toate bune si frumoase, numai ca acum ma doare cand inchid gura si cand mananc. Problema mea este ca nu stiu daca ma doare ca ceva nu e in regula sau daca ma doare pentru ca plombele se bat una de alta (cumva am impresia ca una dintre masele e prea mare si mai trebuia pilita). Doctorita e plecata o saptamana in concediu si nu stiu ce sa fac pentru la cea mai mica apasare ma doare si nu pot manca :(( In partea cealalta am o masea scoasa care inca se mai vindeca. In trecut am mai avut o masea plombata, cu nervul scos (dar nu in totalitate) care m-a chinuit enorm pana mi-am facut radiografie si sa vazut ca inca mai avea nerv. Ce sa fac? Ce sa iau? Daca apas cu degetul oricare din masele mentionate nu ma doare deloc, dar cand se ating una de alta imi vine sa urlu.
Probabil nu e ceva grav, imi cer scuze, poate alte persoane au probleme mai grave, dar nu stiu ce sa fac.
0
16-04-2011, ora 10:48
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Dupa ce se scoate nervul este normala normal sa aveti o sensibilitate mai mult sau mai putin puternica la presiune. Puteti lua antiinflamatorii (pe baza de ibuprofen ex. Aulin 2/zi). Deasemenea daca plomba este inalta, poate sa apara aceasta durere la presiune si in acest caz trebuie ajustata plomba
0
18-04-2011, ora 21:03
saugustin
Nu este medic/terapeut
saugustin
buna seara.
revin cu o alta problema.
maseaua careia mi-a scos nervul saptamana trecuta avea o carie.
dupa obturatie, astazi mi-a plombat-o.
am avut un soc deoarece unul din peretele dintelui plombat nu a fost curatat probabil si are o culoare neagra.
este posibil asa ceva?
este posibil sa fi ramas negru chiar daca a curatat bine inainte de a pune plomba?
0
20-09-2011, ora 23:49
monza
Nu este medic/terapeut
monza
Buna seara.Puteti sa spuneti cam cat dureaza o obturatie de canal?Ca durata ma refer, minute.Imi e cam frica.Cat de dureroasa e?
Multumesc!
0
13-12-2011, ora 10:05
eirene21
Nu este medic/terapeut
eirene21
Eu mi-am facut la o masea o obturatie de canal in vara. Nu m-a durut decat foarte putin pana mi-a omorat nervul, in rest procedura a fost foarte acceptabila si fara probleme.
In schimb, desi restul din cate citesc au probleme cateva zile dupa obturatie, eu am o sensibilitate si acum. Practic, consider ca nu ar trebui sa mai simt nimic din moment ce nervul nu mai este activ, nu?
Sa nu inelegeti gresit. nu ma doare, doar ca simt la anumiti stimuli o anumita senzatie si vreau sa stiu daca este normal sau daca treuie sa ma duc din nou la un control.

Multumesc.
0
20-12-2011, ora 21:32
miathishtina
Nu este medic/terapeut
miathishtina
am o porblema cu o masea.in urma cu 6 saptamani am avut o durere de 27 de ore INSUPORTABILE DE MASEA.nu am putut lua nimic altcv inafara de paracetamol pt ca sunt alergica. am fost la doctor mia pus un pansament pentru a-mi calma durerile si mi-au trecut.intre timp a trb sa fac testele alergice pt anestezice deoarece doctorita a zis ca e nevoie sa imi socata nervul(facultatea de stomatologie) si sunt alergica la toate subst anestezice ( valoare 5)
am amnat tot socaterea nervul fiinca mamei ii este frica, trb sa ma duc joi sa imi scoata nervul(mai intai imi face hidrocortizon si apoi anestezicul). masea nu ma mai doare, dar intre timp am faacut puroi la gingie. o sa ma doara maseaua dupa scoaterea nervului? trebuie sa il scot ca am caria destul de mare si asa mi-a fost recomandat de medici. exista vre-un risc avand in vedere alergia mea?multumesc
0
06-01-2012, ora 02:38
crissa dinu
Nu este medic/terapeut
crissa dinu
Buna seara, am si eu o problema cu o masea, daca ma ajutati v-as fii vesnic recunoscatoare. Ma durea ff tare maseaua din cauza unei carii, asa ca am fost la dentist marti, mi-a scos cei 3 nervi, iar dupa mi-a pus ceva dezinfectant si a zis sa revin azi.Zis si facut, azi am revenit pt inchidere canale.Problema este ca de cand mi-a scos nervii si pana azi m-a tot durut maseaua dar doar daca mananc pe ea, sau si cand ma spal pe dinti si o ating cu periuta:( I-am spus doctorului, el tot insistand sa-mi optureze canalul azi ca sa nu mai fiu nevoita sa mai vin.Doar ca atunci cand m-a atins cu conurile, ca sa vada unde se termina am simtit o intepatura fff puternica, mi-au dat lacrimile:(( Asa ca a trebuit sa se opreasca si sa-mi puna ceva iar inauntru ca sa se mai lase durerea pana data viitoare.Problema e ca acum nu mai pot dormi, ma doare mai rau si cand ma gandesc ca trebuie sa ajung iar marti ca sa-mi puna pasta aceea pe canale inebunesc.Intrebarea mea este: de ce doare atat de tare cand ajunge cu un ac inauntru sus si dupa persista durerea mult timp? Dupa calculele mele, sunt 3 canale, respectiv 3 ace care intra in ele cu pasta...asta inseamna ca nu voi putea suporta, m-a durut extrem de tare, alta solutie nu exista? Va rog sa-mi raspundeti deoarece pana marti o sa moooor de durere de masea si gandul ca o sa trebuiasca sa simt iar acele ace, ma inspaimanta.Multumesc o seara buna!
0
06-01-2012, ora 09:23
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"m-a durut extrem de tare, alta solutie nu exista?"

Exista anestezie!!!!!!!
0
06-01-2012, ora 14:19
crissa dinu
Nu este medic/terapeut
crissa dinu
Corect asta i-am spus si eu doctorului sa-mi fc anestezie cand vine cu acel ac cu pasta sa-mi inchida canalele, dar a zis ca nu are la ce sa-mi mai faca pt ca nu Mai am nerv, deci nici o durere, zice dansul:(
0
15-01-2012, ora 01:17
lauritta25
Nu este medic/terapeut
lauritta25
am fost la stomatolog cu o masea cariata, iar dupa ce mi-a facut obturatie de canal la 2 zile gingia mi s-a imflamat. e o reactie normala sau e o infectie? va multumesc
0
09-04-2012, ora 00:54
bumble
Nu este medic/terapeut
bumble
Buna seara, as dori sa stiu daca este normal ca la o masea cariata care nu ma durea (venisem initial pt a o plomba pe cea de langa) sa mi se tot puna pansamente o data pe saptamana timp de o luna (de fiecare data cand m-a lasat cu pansamentul am specificat ca nu m-a durut in sapt respectiva), iar recent dupa o radiografie cand dr. a descoperit ca am canelele obturate sa lucreze la ele fara anestezie avand o durere insuportabila pe care nu am mai experimentat-o pana acum atat de tare si daca e normal ca dr. sa continue asa vazand cat de dureros e? Tin sa precizez ca nu mi-a mentionat daca mi-a omorat nervul sau nu, a spus doar ca spera ca data viitoare sa-mi poata puna plomba. Dupa obturatie nu am nici o durere. Apelez la acest forum deoarece medicul dentist nu a fost prea sociabil, nici nu m-a avertizat cat ma va durea. Multumesc anticipat astept un raspuns cat mai repede sa stiu daca mai merg tot la el pt ca nu as mai putea suporta inca odata aceeasi durere...
0
09-05-2012, ora 17:46
n1coleta
Nu este medic/terapeut
n1coleta
Buna ziua tuturor. Am si eu o mica/mare problema: am fost vineri la dentist ptr o carie destul d urata. Mi-a scos nervu. Cand a inceput sa umble pe canale ma durea ingrozitor cu tot cu anestezie, a vazut ca am 4 canale. Dupa ce le-a curatat mi-a pus tratament, pasta si a zis sa iau ceva de durere daca o sa ma deranjeze in ziua respectiva. De atunci am avut dureri de nu puteam nici sa vorbesc sau sa dorm. Am fost marti la ea si cand a umblat iar pe canale a vazut ca unu este stramb/indoit. A pus si clor, o pasta mai galbena in canale, vata si niste firicele mici rosii (alea le'am mai vazut knd am plombat o alta masea) si pasta si a zis ca spera sa treaca durerea. Durerea nu a trecut... Am luat ketonal, algocalmin fiole si nimic :( Vineri ma mai duc la ea sa vad ce o sa mai faca, dar nu stiu cum o sa umble pe canale atunci.
0
16-05-2012, ora 22:25
narcisad
Nu este medic/terapeut
narcisad
Buna ziua am o umflatura la gat in partea stanga putin mai jos de ureche, care nu mi/a trecut nici cu antibiotice se poate sa fie de la dinti?Va multumesc
0
22-07-2012, ora 17:35
sirneo77
Nu este medic/terapeut
sirneo77
Buna ziua! Ma numesc Alexandru, si am 21 de ani. In urma cu 8 ani am avut o problema la o masea. Am fost la dentist si mi-a scos nervii (fara anestezie), dupa care a plombat maseaua. La vremea respectiva eu aveam 12-13 ani, si nu stiam exact cum se desfasoara un asemenea procedeu. Ideea e ca in urma cu 2 saptamani plomba a picat, si am mers la dentist, unde s-a constatat ca eu NU aveam obturatie de canal facuta, si nici macar caria nu era curatata cum trebuie. Vineri mi-a facut obturatie de canal. Mentionez ca vineri totul a fost ok, fara dureri, eram f incantat. Sambata a inceput sa ma doara (nu stiu daca spun corect, dar durerea simt ca vine de la gingie sau radacina maselei. Se simte ca si cum durerea ar fi sincronizata cu pulsul.). Iau Nurofen Extra, iar durerile ma lasa pentru 4-5 ore, dupa care revin. Nu vreau sa fac abuz de pastile, deoarece eu nu obisnuiesc sa folosesc medicamente de fel. Astazi ziua a inceput cu dureri mai slabe ca intensitate fata de cele de ieri. Am inteles din ce am citit mai sus ca este normal sa am dureri, si ca vor trece in cateva zile. Eu vreau sa stiu doar daca tratamentul aplicat isi face treaba cum trebuie sau nu. Durerile nu sunt foarte mari, dar sunt foarte sacaitoare, iar cand nu reusesc sa ma gandesc la altceva in afara de ele parca le simt si mai accentuate. Astazi deja am luat 3 pastile de Nurofen. Sper sa nu fie cazul sa mai iau inca una. Astept parerile dvs. Va multumesc.

Cu respect, Alex!
1
26-02-2015, ora 22:09
RalucaBal
Nu este medic/terapeut
RalucaBal
Buna seara!
In urma cu 4 ani mi-a fost pusa o plomba la o masea care de curand a cazut o parte din ea cu tot cu o bucata din perete interdentar.Am mers la clinica unde mi-a curatat toata plomba sa vada despre ce e vorba asta in cazul in care am venit in dureri ingrozitoare si mi-a facut mai multe anestezii.D-na dr a spus ca o alta plomba nu are cum sa puna deoarece nu va tine pt k este zona umeda acolo bla bla bla...si ca este nevoie sa imi scoata nervul, iar o masea fara nerv trebuie intervenit cu pivot din fibra de sticla si coroana ceramica.
Mi-a scos nervul mi-a curatat canalele totul ok fara durere ca eram sub anestezie, imi pune pansament astupa provizoriu.Urmatoarea vizita cand a bagat acul pe unul din canale am zis k mor de durere mi-a facut o mini anestezie care a fost egala cu zero, si a inceput urmatoarea procedura, cea de dilatare a canalului punerea conurilor, si pasta definitiva etc.Durerile acasa continuau.O a treia vizita a facut loc pe canale pt luarea amprentei pt pivot si cand apasa pe masea ma durea.Am facut radiografie si spune ca obturatia a fost facuta perfect.Am luat amoxicilina care este egala cu zero, in paralel cu ketonal si paracetamol care de bine de rau ma lasa durerea doar pt 2-3 ore.Durerile sunt insuportabile nu dorm decat 2-3 ore pe noapte iar ma indop cu pastile ca sa ma lase durerea.Nu stiu ce sa fac deoarece trebuie sa imi puna pivotul si coroana.Simt ca ajung la nebuni cu o asemenea durere nu stiu ce anume ma doare asa o fi ramas vreun fir de nerv acolo, sau o fi ajuns arsenicul la os ???D-na dr imi spune ca e normal sa maia steptam cateva zile sa treaca durerea dar deja au trecut 3 zile in care imi vine sa imi pun capat zilelor.
Ce e de facut???Mai bine ii zic sa mi-o scoata si gata:(( Va rog urgent sa ma ajutati cu sfaturi..poate ati mai intalnit astfel de cazuri...
http://www.girlshare.ro/34500252.6
http://www.girlshare.ro/34500254.8

Mai sus aveti radiografiile!
0
06-02-2019, ora 03:36
Anusca..
Nu este medic/terapeut
Anusca..
Buna!As vrea si eu sa adresez o intrebare, de ce nu se vorbeste despre cit de periculoase sunt obturatiile de canal si la ce urmari grave poate duce "o simpla si sigura procedura "cum zic medicii, de ce nu se vorbeste despre asta ca : Dintii ale caror canale au fost obturate sunt, in principiu, "morti". Ba mai mult, acestia pot deveni incubatorii silentiosi ai bacteriilor care pot, in anumite conditii, sa-si faca drum in fluxul sangvin, cauzand o gramada de complicatii medicale si infectii, multe dintre acestea fiind vizibile de abia peste ani de zile. Majoritatea acestor dinti arata bine si nu cauzeaza niciun fel de probleme oamenilor, fiind foarte greu de detectat aceste infectii.De ce sunt facute proceduri care ne afecteaza sanatatea intratit de mult ?
0
06-02-2019, ora 03:46
Anusca..
Nu este medic/terapeut
Anusca..
Raluca, sfatul meu e sa faci o radiografie 3D sa vezi, cred ca este infectat locul unde ai dintele care iti face probleme, doar la radiografie 3 D poti sa vezi care este intradevar problema.
0
09-02-2019, ora 13:15
iulian111111
Nu este medic/terapeut
iulian111111
Anusca, te rog sa te uiti in cont ROmedic, la rubrica mesaje, si, daca doresti, sa-mi dai un raspuns.
merci
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vasele sanguine prefabricate ar putea revoluționa tratamentele pe canalul dentar
  • Un remediu alternativ ce ar putea regenera pulpa dentară pierdută
  •