Operatie rinita Dr. Flueraru valeriu

15-10-2019
Iulian’
Nu este medic/terapeut
Iulian’
Buna ziua, Dl. Doctor mai am inca o intrebare pentru dvs. am fost diagnosticat cu Rinita cronica hipertrofica, deabia respir cam 5% mai intra aer pe nas, stiu ca cornetele s-au marit din cauza refluxului gastroesofagian in somn, Eu fac tot ce este indicat ptr. reflux dar tot nu reusesc sa scap de el ( nu iau medicamente/antiacide) am auzit ca nu fac decat sa mascheze simptomele. As vrea sa ca intreb daca mi-as opera cornetele cam in cat timp se maresc la loc de la reflux ?
5 comentarii
0
16-10-2019, ora 04:48
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
Desi nu-mi este adresata mie intrebareapermiteti sa va raspund si eu=
-exista o anumita tehnica de operare a rinitei alergice hiperofice ENDOSCOPICA STORZ in 3 timpi="Chirurgie fara bisturiu "si cautarizare cu Radiofrecventa in urma careia -nu se mai refac cornetele si
pacientul poate respira foarte bine.
Sanatate,
Dr.E.Latcan
0
16-10-2019, ora 09:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din practica.. cornetele nasale recidiveaza si se maresc in volum cam peste 3- 5 ani, depinde cat degrava e problema digestiva
2 ati facut investigatiila gastrologie? ( pentru helicobacter si eventuala hernie hiatala?
3 ati facut tratamentul cu Colargol in nas ?
0
16-10-2019, ora 13:44
Iulian’
Nu este medic/terapeut
Iulian’
Nu am facut nici-o investigatie din pacate, Eu stau in Anglia si am fost de 3 ori la medicul de familie, nu vrea sa imi dea trimitere la Gastroenterolog... doar mi-a dat antiacide, astea le poate lua oricine, nu intelege ca e mai complicata treaba... O sa fac inca o programare, daca nu, o sa merg in Romania sa fac toate testele. Am gatul foarte irritat nu stiu daca ar fii indicat sa fac tratamentul cu Colargol, Dvs. Ce ziceti ?
0
16-10-2019, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este recomandat.. pentru rinita hipertrofica.. poate sa Va salveze de operatie
Dar nu i, l gasiti acolo, sigur, se prepara in farmacie
0
17-10-2019, ora 13:53
Iulian’
Nu este medic/terapeut
Iulian’
Va multumesc de raspuns, vreau sa rezolv problema farà operatie, stiu ca nu se rezolva peste noapte, aveti cumva idee daca rezolv cu refluxul in somn, cam in cat timp se retrag cornetele hipertrofiate ( Eu am mai avut reflux acum cattiva ani si am scapat de el si a disparut si problema cu cornetele, din pacate a revenit din cauza alimentatiei dezordonate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.