Radiofrecventa cornete nazale

22-03-2017
MisterA
Nu este medic/terapeut
MisterA
Buna ziua,

Dependent de bixtonim timp de aprox. 10 ani.
Consecinta a fost rinita cronica hipertrofica - cornete marite.
Am facut operatie de micsorare a cornetelor nazale prin radiofrecventa pe 21.03.2017.

Mi-a fost fost recomandat sa iau aerius, paracetamol sinus si picaturi vibrocil - ceea ce am si facut.

Desi este intr-adevar abia a doua zi dupa operatie e firesc sa fie inflamate cornetele in asa masura incat sa nu pot respira deloc pe nas ? (se amelioreaza pentru scurt timp doar cand pun picaturi).
Mi s-a spus ca pot pune picaturi de nas in continuare dar nu inteleg de ce dat fiind ca nu fac decat sa perpetuez dependenta, este indicat sa continui in perioada asta cu vibrocil/bixtonim etc. ?


Totodata, ar ajuta sa administrez vitamina A fiola ?
3 comentarii
1
22-03-2017, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, primele 3-5 zile dupa interventie se pot folosi picaturi care desfunda nasul
dupa se spala nasul cu sprey cu apa de mare
dupa se pune vit A ulieoasa sau Rinopanteina sprey
0
22-03-2017, ora 20:13
MisterA
Nu este medic/terapeut
MisterA
Va multumesc pentru raspuns.
Raman cu speranta ca dupa cele 3-5 zile mentionate sa pot respira fara ajutorul picaturilor de nas.
Am sa urmez sfaturile dvs. dupa cele 3-5 zile privitor la spalaturi si vit. A.
0
16-04-2018, ora 09:50
mpascu
Nu este medic/terapeut
mpascu
MisterA, va rog spuneti-mi cum v-ati simtit in acest timp dupa tratamentul cu radiofrecventa. Si eu respir greu pe nas, am infundata cand o nara cand cealalta si am si o tahicardie care cred a e intretinuta de nasul infundat.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.