ORL - Nas - Gat - Corzi Vocale

17-07-2018
MG Andreea
Nu este medic/terapeut
MG Andreea
Buna ziua! Am facut un Rmn cerebral nativ acum o saptamana si mi a iesit in urma investigatiilor - microchisturi thornwald.
As dorii sa stiu ce reprezinta.
Mentionez faptul ca, am cautat informatii dar nu am gasit nimic nimic concret, concludent.
Va multumesc anticipat!
9 comentarii
0
18-07-2018, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Ce treaba au chisturile cerebrale cu. Nas gat corzi vocale??? În viziunea Dvs.
2 vârsta. Înălțime kg. B. F?
3 simptomele care supăra pacientul
4.cine a indicat rmn și care este interpretarea neurochirurgului??
0
18-07-2018, ora 22:19
MG Andreea
Nu este medic/terapeut
MG Andreea
Am gasit anumite informatii care m aud dus cu gandul ca tine de specializarea RMN.
Varsta 25ani.
Inaltime 1.63.
Greutate 58kg.
Dureri de cap, ameteli, greata, varsaturi, stare de moleseala.
Medicul ORL a cerut RMN.
La neurolog inca nu am reusit sa ajung.
Am programare la sfarsitul lunii acesteia.
Multumesc frumos
0
18-07-2018, ora 23:44
Georgi94
Nu este medic/terapeut
Georgi94
Buna seara, sotul meu a avut omuletul umflat...inflamat, a ajuns la urgente pt ca nu mai putea respura si respectiv inghiti nici macar saliva. A urmat tratament acum este bine, dar este un pic rosu si un pic alingit. El este fumator cat a stat in spital nu a fumat deloc si acum de cateva zile a inceput mai des. Tin sa mentionez ca sunt 2 saptamani de cand s.a intamplat. A baut ieri ceva catbogazos. A trecut "pericolul".?
0
19-07-2018, ora 14:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu. Se va repeta după orice greșeală în alimentație la cina și după cina
Refluxul în somn.. Prin acidul gastric irita faringe
Este condamnat sa se alimenteze corect..
Plus un antacid la culcare când greseste
0
04-08-2018, ora 12:14
Ionut2191
Nu este medic/terapeut
Ionut2191
Buna ziua, de aproape 1 an de zile ma confrunt cu niste simptome greu de suportat..simt o presiune mare pe nara dreapta spre ochi si simt ca am ceva blocat care nu vrea sa iasa, si cand se misca am ameteli si batai ale inimii mai rapide plus transpiratii...mentionez ca am facut CT si mi s a spus ca am sinuzita sfenoidala dreapta plus deviata de sept...m am operat acum 3 saptamani, dar am aceleasi stari..ce pot sa mai fac ?? Poate fi ceva mai grav ? Va multumesc !
0
04-08-2018, ora 14:52
Ent.
Nu este medic/terapeut
Ent.
Chisturile Tornwald sunt in rinofaringe, nu sunt cerebrale...deci cam au legatura cu "Nas gat corzi vocale"...În viziunea mea.
0
05-08-2018, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
https://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=https://radiopaedia.org/articles/tornwaldt-cyst-3&prev=search
0
06-08-2018, ora 16:28
dana_ciubuc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
dana_ciubuc@yahoo.com
Buna ziua! As dori sa stiu care este durata de vindecare a unei otite externe diagnosticata de catre medicul ORL la un copil in varsta de 11 ani, cu tratamentul prescris:Zinat, Algocalmin si Nurofen precum si tratament local cu Rivanol.
0
06-08-2018, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate dura si 3 saptamani.. depinde cat de corect este aplicat acasa tratamentul local, depinde de imunitatea copiluli
de stare tractului digestiv si de faptul cate lactate si dulciuri consuma
otita exerna cel mai frecvent este provocata de stafilococ... care se dezvolta pe lapte si dulciuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: