osteomielita gamba dreapta

30-12-2009
geta21
Nu este medic/terapeut
geta21
Buna ziua! in urma cu 10 ani, am fost diagnosticata cu osteomielita cronica la gamba dreapta (in urma unei cazaturi careia nu i.am dat importanta). Am fost tratata medicamentos dar am ramas cu o modificare de la genunchi in jos. Durerea persista la nivelul articulatiei genunchiului de atunci, acum avand 20 de ani. In urma cu o luna am facut o tomografie si o scintigrafie osoasa, in urma acestor analize mi s.a spus ca infectia a reaparut dar nu este activa si se intinde pe toata suprafata osului, iar durerea este mecanica si se datoreaza modificarii osului. Am inteles ca ar putea exista solutii in strainatate dar nu stiu unde si care ar fi costurile. Va rog ajutati-ma sa gasesc o rezolvare. Cum as putea sa scap de durere? Am folosit ca antiinflamator paracetamol foarte multi ani dar acum nu mai are efect, si de 2 ani folosesc diclotard. Va multumesc!
11 comentarii
0
30-12-2009, ora 13:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata pacienta,
Osteomielita reprezinta un diagnostic serios, ce nu trebuie neglijat. Odata diagnosticata, se impune un tratament sustinut, fie el chirurgical sau medicamentos.
Consultati un ortoped dintr-un serviciu cu experienta in tratarea infectiilor osoase si, in cazul unui esec, ma puteti oricand consulta pentru eventuale tratamente in strainatate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-01-2010, ora 12:46
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimata Doamna!

pe linga cele spuse de colegul meu asi dori sa fac niste precizari:

- "infectia a reaparut". Infectia d-voastra nu a reaparut, ci pur si simplu nu a fost tratata corespunzator astfel ca a persistat de acum 10 ani.
- "nu este activa". Infectia d-voastra este activa si ca dovada se intinde pe toata suprafata osului. Daca medicul care va trateaza inca nu a aflat acest lucru il puteti comunica d-voastra si anume faptul ca "osul" nu este o bucata de lemn sau de fildes inactiva ci un tesut viu, activ care se poate infecta, suferi, evolua, disemina etc.
- "durerea este mecanica". Nu stiu ce intelege cel care v-a comunicat acestea din mecanica sau din durere, dar durerea poate fi chiar un semn al unei infectii active.
- solutii terapeutice exista, in Romania ca si in strainatate, dar in primul rind aveti nevoie de un ortoped cu experienta in infectii osoase.
- monitorizare si diagnosticul unei infectii osoase se face cu ajutorul RMN-ului, investigatia care ofera cele mai multe detalii despre evolutie si care poate spune cu certitudine cind o osteomielita este sau nu vindecata.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
04-01-2010, ora 18:48
geta21
Nu este medic/terapeut
geta21
Stimate domnule doctor,
Va multumesc inca o data pentru atentia acordata mesajului meu. Eu sunt din Suceava, a-ti putea va rog sa imi recomandati un medic ortoped cu experienta in infectii osoase care ar putea sa ma ajute? Doresc sa precizez ca in anul 2000 atunci cand mi s-a pus diagnosticul si mi s-a facut o biopsie am fost tratata la Iasi.

Cu multumiri, Georgeta Schipor
0
07-01-2010, ora 00:37
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Din pacate in Suceava sau in Iasi nu cunosc pe nimeni, nici macar nu am auzit de cineva, sint revenit insa in tara de 8 luni. Desigur ca in Bucuresti cunosc o serie de medici ortopezi, la fel ca si in Constanta, unde practic. O recomandare ar fi Seful de sectie al Spitalului Clinic de Urgenta Constanta, Dr. Enescu.

cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
02-02-2018, ora 22:03
Oanaangheluta
Nu este medic/terapeut
Oanaangheluta
Sunt din Bârlad, în urma cu 20 ani soțul meu a fost diagnosticat cu osteomielita, a fost operat la Iasi, acum a reapărut. Are 2 pungi cu puroi in spatele genunchiului și 1/3 inferioară a diafizei femuralei suspect de artrita sceptică, traiecte infectioase si in epifiza la nivelul condilului medial e.t.c., în urma unui IRMN , nu găsim un medic care sa ne ajute, nu ne primește nici un spital ce putem face ? Suntem in asteptare, am nevoie urgent de un medic sa ne ajute, a te doar 44 de ani , va multumesc
0
27-07-2021, ora 07:18
IrinaHermeziu
Nu este medic/terapeut
IrinaHermeziu
Buna ziua. Sotul meu acum 5 ani a fost diagnosticat cu sarcom sinuvial bifazic antipicior stang. fata dorsala antepicior stang excizat complet, recidivat, reoperat, radiotratat, cu diabet tip 2, s-a amputat mettatarso-falingiana I stanga raza I interdigitala stanga transmettatarsiana., pt ca la ultimul RMN a iesit ca ar avea osteomelita. acum i s-a inchis aproape operatia. Facem din nou RMN in 20, 07, 2021 si rezultat
Liza osoasa la nivelul bazei falangei proximale a degetului doi. Edem osos al falangei proximale a degetului doi, a metatarsianului doi si a partilor moi din jurul lor- Aspectul IRM sugereaza mai degraba osteomielita decat recidiva tumorala. Adenopatii inghinale, mai probabil reactive insa recomandam confirmare prin US de parti moi. Hidrocel stang.
Va rog frumos sa ne da.ti un sfat. am auzit de procedura camara hibarica. Este ok ? Alta procedura in vid cu ioni de argint...
Nu are febra, nu are scadere greutate. nimic din ce am citit ca s-ar manifesta acesta boala. Doctorul recomanda apuntare jumate laba picior... Nu ar trebui incercat un antibiotic ? Sau una din proceduri camera hibarica ? Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuti. Multumesc
0
28-07-2021, ora 17:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Amputatia halucelui ("deget mare") nu este compatibila cu un mers normal, deoarece apare malperforantul plantar prin transferul de sarcina catre capetele metatarsienelor laterale si aspectul descris de D-voastra.
Mai functionala este amputatia intregului ante-picior (trans-metatarsiana).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
29-07-2021, ora 05:13
IrinaHermeziu
Nu este medic/terapeut
IrinaHermeziu
Mulțumesc mult pentru răspuns. Ma gândeam ca poate camera hibarica ajuta.
0
30-07-2021, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este o problema mai curand mecanica, legata de hiper-presiunea localizata in anumite puncte ale ante-piciorului, care functioneaza "defect" ca urmare a amputatiei halucelui.
In al doilea rand este o problema vasculara: macro- si micro-angiopatia diabetica. Fumeaza cumva?
Nu in ultimul rand este vorba si despre raportul greutate/inaltime?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
30-07-2021, ora 13:26
IrinaHermeziu
Nu este medic/terapeut
IrinaHermeziu
Este sportiv. Instructor arte martiale. Nu a pus tigara in gura in viata lui. Greutatea sub nici o forma nu se pune problema... S-a facut dopller. Nu are probleme vasculare.
Multumim mult pentru raspuns.
0
04-08-2021, ora 21:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este o problema delicata, ce necesita examinarea directa a piciorului.
Greu de crezut ca antibioticele pot fi utile, dar nimic nu este exclus in medicina.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: