osteoporoza si durere de genunchi

07-06-2010
Petre.adelina
Nu este medic/terapeut
Petre.adelina
Buna ziua! As dori sa ma interesez pentru mama mea.O doare genunchiul, i se umfla, iar cateodata nu poate sa mearga. A fost ca cativa doctori si ultimu i-a spus ca are osteoporoza, dar nici el nu stie ce sa i faca. Din iarma a avut dureri foarte mari si nu putea sa mearga. A fost la medic i-a facut niste injectii si in fund si in genunchi. I-a trecut pentru cateva zile, bineinteles nu de tot, si acu iar o doare la fel de rau. A facut de 2 ori radiografii iar acu ultima data doctorul a lasat-o in ceata, spunandu-i ca nici el nu stie ce sa ii faca, ca ar avea un reumatism foarte grav si din cauza greutatii..A mai avut problema aceasta si acum cativa ani, dar urma tratamentu prescris de doctor si ii trecea. Mentionez ca are decat 44 de ani si 90 de kg. Nu sunt doctor si nu vreau sa-mi dau cu presupusul dar nu cred ca greutatea o afecteaza chiar peste 60%. A tinut regim si tine regim dar nici o schimbare.
V-as ruga sa ne dati un sfat si sa ne spuneti ce sa facem !
Multumesc!
Adelina
13 comentarii
0
09-06-2010, ora 09:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca mama D-voastra sufera de o afectiune degenerativa a genunchiului, adica o gonartroza. Tratamentul de pana acum a fost unul simptomatic, anti-inflamator si anti-algic, care nu poate fi repetat la nesfarsit.
Trebuie tratata cauza problemei, care este suprasolicitarea mecanica a articulatiei, datorata obezitatii grave.
Trebuie sa intelegeti ca deja articulatia este grav afectata si fiecare zi petrecuta in prezenta acestei obezitati este o situatie indamisibila si catastrofala, ce va duce rapid la invaliditate.
Chiar daca exista tratamente chirurgicale viabile, acestea sunt total contraindicate in cazul obezitatii.
Prin urmare, nu exista decat o singura solutie: normalizarea greutatii catre 50-60 kg (in functie de inaltime). Dupa normalizarea greutatii se va putea repeta examenul ortopedic, propunandu-se masuri rezonabile (dar trebuie sa astepte varsta de 55-60 de ani pentru o eventuala protezare a genunchiului, de asemenea complet contraindicata in cazul obezitatii).
Esteo concluzie cinica, dar sincera. Indiferent cate tone de medicamente va lua, cate infiltratii artiuclare va suferi, fara normalizarea greutatii nu va exista absolut nici o ameliorare a suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-06-2010, ora 13:30
Petre.adelina
Nu este medic/terapeut
Petre.adelina
Buna ziua!
Multumesc mult pentru raspuns Domnule Doctor!
Pana la urma incep si eu sa-mi dau seama ca e din cauza greutatii. Deci trebuie sa tina un regim absolut strict.
I-au fost recomantate ultima data cand a fost la medic niste pastile arcoxia, sa le ia pentru 3 luni. Dar nu sunt prea puternice sa tina un regim strict, sa ia si pastile? Pentru ca ea de ceva zile a inceput sa spuna ca o ia ameteala cand merge sau se ridica de jos si o doare capu, desi nu mai ia nici o pastila momentan.
Iar fizio-terapia ar fi bine sa faca?Sau sa faca mult efort?
Va intreb toate acestea sa ii amelioreze durerea pana va slabi. Ca ma gandesc ca la varsta ei nu va slabi pocnind din degete.
Va multumesc mult de tot! Sanatate multa!
Adelina
0
10-06-2010, ora 13:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund din nou punctual:
- nu se pune problema sa mareasca nivelul efortului fizic in speranta ca va slabi. Efortul fizic in cazul obezului este catastrofal, distrugand articulatiile.
- in general trebuie sa intelegeti ca nu slabim facand miscare, ci doar scazand aportul caloric.
- fizioterapia are doar un efect paleativ temporar. Puteti recurge la ea, cu conditia inexistentei unui sindrom inflamator local.
- medicamentele mentionate au un efect paleativ temporar asupra durerii. Puteti oricand renunta la ele.
- putem slabi, cu conditia intelegerii faptului esential: obezitatea reprezinta o dependenta de drog (mancarea) si se trateaza ca orice dependenta, prin renuntarea la drog (in cazul mancarii, nu putem renunta total, dar situatia trebuie privita absolut similar dependentei de alcool, tutun sau heroina).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-06-2010, ora 18:27
Petre.adelina
Nu este medic/terapeut
Petre.adelina
Buna ziua!
Va multumesc din suflet domnule doctor! I-am transmis si mamei mele sfaturile dumneavoastra si a inceput o dieta drastica pentru a mai da jos din surplusul de kg.
Sper sa fie bine! Speranta moare ultima!
Va multumesc inca o data! Si sanatate multa!
Cu stima,
Petre Adelina
0
20-06-2010, ora 11:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Ar fi extrem de util sa ne tineti la curent cu rezultatele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-06-2010, ora 19:06
Petre.adelina
Nu este medic/terapeut
Petre.adelina
Buna seara! Va scriu din nou pentru a va tine la curent...Mama mea se simte mai bine, o mai doare piciorul dar acum poate sa mearga cat de cat.A luat arcoxia cand a duruto mai rau, dar acu incepe sa se amelioreze.Tine un regim strict si a inceput si sa slabeasca.Nu a slabit decat 3 kg, dar este un rezultat promitator, deoarece stiu ca ea mereu a slabit foarte greu.
Eu sunt mult mai optimista si sper ca o sa fie mult mai bine!
Va doresc o seara placuta!
Petre Adelina
0
23-06-2010, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa persevereze cu dieta, iar rezultatele vor deveni spectaculoase.
Mai tineti-ne la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-09-2010, ora 20:56
Petre.adelina
Nu este medic/terapeut
Petre.adelina
Buna seara! Revin...A trecut un timp de cand nu v-am mai scris crezand ca am sa vin cu noutati, insa problema revine.
De 2-3 luni de zile mama mea a luat niste pastile iar acu cand incearca sa mai faca o pauza, durerile revin cele de la inceput.Acum e nevoita sa le ia mereu?Ii poate afecta inima? Sau i se poate intampla altceva de la aceste pastile?(aroxia) A inceput sa fie cam dependenta de ele si.ne gandim ca ar putea sa o afecteze mai rau.
Multumesc pentru timpul acordat!
O seara buna!
Petre Adelina
0
20-09-2010, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Asa dupa cum va precizam, abuzul de antiinflamatoare poate produce grave probleme.
Incercati mai curand cu scaderea ponderala, este infinit mai eficient.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-12-2010, ora 07:25
Petre.adelina
Nu este medic/terapeut
Petre.adelina
Buna dimineata!
De data asta va scriu pt mine...De 2 zile ma simt foarte rau, de fapt aceasta este a treia zi.Am avut febra, am stari de voma, iar stomacu ma doare ingrozitor.Nu am fost inca la un medic deoarece am zis ca e o simpla raceala care se trateaza cu coldrex si alte pastile.In aceasta seara am vazut ca am si viermisori intestinali.Am sa ma duc si la un medic dar astept totusi si un raspuns de la dumneavoastra pt ca imi e frica de spitale..nu am fost in viata mea pt mine.
Am luat totusi zilele acestea niste pastile cum ar fi augmentin, modafen si coldrex...si o singura data am luat ranitidina pentru ca ma durea ingrozitor stomacu.
Multumesc pentru timpul acordat!
Va doresc o zi frumoasa!
Petre Adelina
0
23-12-2010, ora 09:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul luat de D-voastra este total inutil si profund periculos.
Nu aveti nevoie decat de un consult la specialistul infectionist, dat fiind ca prezenta parazitilor intestinali reprezinta o urgenta majora pentru sanatate.
Nu neglijati si mai ales nu amanati!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-12-2010, ora 22:25
Petre.adelina
Nu este medic/terapeut
Petre.adelina
Buna seara!
Am fost astazi la urgente...deoarece medicul meu de familie nu a fost de gasit. Si abia m-au primit deoarece spuneau ca trebuie sa ma duc la boli infectioase, insa nu am stiut. Acolo l-a spital mi-au facut o injectie cu nospa si apoi mi-au pus o perfuzie cu algocalmin si glucoza.Pe toata durata zilei m-am simtit foarte bine, dar acum seara au inceput sa revina durerile de stomac si senzatiile de voma.Mi-au pus si un diagnostic...am gastrita, si mi-au spus sa nu mai iau pastile in afara de paracetamol si algocalmin.Am putut si sa mananc pe zi.dar ma gandesc ce o sa fac iar in seara aceasta cand or sa-mi apara iar starile de voma...
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!
Petre Adelina
0
24-12-2010, ora 22:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca nu ati citit postarea mea, unde eu va trimiteam clar si raspicat la specialistul in Boli Infectioase si nu la orice spital, la urgente...
Nu cred ca ar trebui sa amanati prezentarea la infectionist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de menisc - primul ajutor
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  • Osteoporoza
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.