Osteosarcom dupa RMN la genunchi

24-01-2011
valylie
Nu este medic/terapeut
valylie
Buna ziua!!!Ma numesc Valerian si am fost diagnosticat cu osteosarcom dupa ce am facut rmn la genunchiul drept, acu astept rezultatul biopsiei, as vrea sa stiu cam ce se poate intampla daca am aceasta boala adica pot muri, imi pot pierde doar piciorul sau se poate trata.Va multumesc!!!!!
5 comentarii
0
24-01-2011, ora 10:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este tocmai potrivit sa gasiti raspunsul la aceasta intrebare aici, pe internet; preferabil ar fi sa va explica medicul curant.
Intr-adevar, daca se confirma, este un diagnostic grav, ce necesita masuri urgente si radicale: interventie chirurgicala, tratament specializat oncologic.
Problema esentiala este a diagnosticului histopatologic rezultat in urma biopsiei, care va orienta tratamentul viitor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-01-2011, ora 22:22
alexa95
Nu este medic/terapeut
alexa95
...am 15 ani si in octombrie anul trecut am fost diagnosticata cu osteosarcom la femurul drept...mi sa luat biopsie si acum fac tratament cu citostatice...in urma a 3 cure de tratament tumoarea mi sa mai micsorat cu 4, 5 cm...mi-au mai ramas 15, 5 cm...acum astept sa ma vada chirurgul care mi-a luat biopsia sa-si dea cu parerea...daca continui cu acest tratament, daca ma opereaza sau daca voi face radioterapie.deci oameni buni fiti optimisti totul se rezolva!!!
0
30-01-2011, ora 07:48
valylie
Nu este medic/terapeut
valylie
asa de mult dureaza tratamentul cu citostatice citeva luni si dupa aia interventie chirurgicala?am citit pe net ca boala asta nu raspunde la radioterapie.
0
30-01-2011, ora 07:56
valylie
Nu este medic/terapeut
valylie
apropo cit dureaza o sedinta cu citostatice?
0
30-01-2011, ora 20:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In functie de localizarea anatomica a tumorii, de varsta, sex si antecedente, dar mai ales in functie de examenul anatomo-patologic, oncologul va decide, in echipa multidisciplinara cu ortopedul, protocolul terapeutic. Acesta cuprinde tratamentul chirurgical (esential) si eventuale adjuvante, cum sunt radio-sau chimio-terapia.
Durata chimio-sau radioterapiei depinde de factorii mentionati, neexistand un protocol unic pentru toate osteosarcoamele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: