Otita repetata
Buna seara!
Am si eu o problema. Acum aproximativ un an am facut otita, medicul mi- a pus o mesa si am urmat in tratament cu ketonal si picaturi de betadina in ureche.
Mentionez ca pe data de 23.10.2014 am ajuns la urgenta cu o umflatura dupa ureche si dureri mari. Diagnosticul medicului a fost otita micotica suprainfectata, urmand tratament 1saptamana cu:
- cuminol500( 1cp/12h)
-brufen 400(1cp/12h)
-clotimazol sol 5 pic/ 3zi
- exoderil sol (5pic/3zi)
- omez(1cp/zi)
Dupa 1 saptamana am fost la control si mi sa recomandat tratament inca 2 saptamani cu clotimszol si exoderil.
Pe data de 12.11.2014 am terminat acest tratament.
Problema este ca pe data de 10.12.2014 am sjuns iar la orl si diagnosticul a fost de otita medie. Cu tratament de o saptamana cu:
-cuminol 500(1cp/12h)
- brufen 400(1cp/12h)
-biorinil spray(1puf/3*zi)
-maxitrol(5pic/2*zi)
Este normal ca la nici macar o luna sa reapara otita? Memtionez ca nu am fost racit, nu am fost la piscina.
Mentionez ca de 6 luni folosesc picaturi de ochi, optive, datorita unei interventii chiturgicale.
Ce sfat imi dati si unde sa ma mai duc?(controlul l- am facut numai la spitalul Coltea Bucuresti)
Va multumesc!
Am si eu o problema. Acum aproximativ un an am facut otita, medicul mi- a pus o mesa si am urmat in tratament cu ketonal si picaturi de betadina in ureche.
Mentionez ca pe data de 23.10.2014 am ajuns la urgenta cu o umflatura dupa ureche si dureri mari. Diagnosticul medicului a fost otita micotica suprainfectata, urmand tratament 1saptamana cu:
- cuminol500( 1cp/12h)
-brufen 400(1cp/12h)
-clotimazol sol 5 pic/ 3zi
- exoderil sol (5pic/3zi)
- omez(1cp/zi)
Dupa 1 saptamana am fost la control si mi sa recomandat tratament inca 2 saptamani cu clotimszol si exoderil.
Pe data de 12.11.2014 am terminat acest tratament.
Problema este ca pe data de 10.12.2014 am sjuns iar la orl si diagnosticul a fost de otita medie. Cu tratament de o saptamana cu:
-cuminol 500(1cp/12h)
- brufen 400(1cp/12h)
-biorinil spray(1puf/3*zi)
-maxitrol(5pic/2*zi)
Este normal ca la nici macar o luna sa reapara otita? Memtionez ca nu am fost racit, nu am fost la piscina.
Mentionez ca de 6 luni folosesc picaturi de ochi, optive, datorita unei interventii chiturgicale.
Ce sfat imi dati si unde sa ma mai duc?(controlul l- am facut numai la spitalul Coltea Bucuresti)
Va multumesc!
1 comentarii
in clinica ORL, unde medicul poate sa faca aspiratii a secretiilor sub constrolul microscopului.
acolo se vede cat de tare este afectat timanul..si daca este afectata si mastoida
O otia medic supurativa cu timan spart.. trebuie trata intens local.. poate chear cuinternare in clkinica ORL
altfel se ajunge in timp la operatie pe mastoida
acolo se vede cat de tare este afectat timanul..si daca este afectata si mastoida
O otia medic supurativa cu timan spart.. trebuie trata intens local.. poate chear cuinternare in clkinica ORL
altfel se ajunge in timp la operatie pe mastoida
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2ORL
- 3Am fost diagnosticata cu otita cu 2 ani in urma
- 8otita --urmari
- 15polipi, otita si pisici... Va rog, un raspuns!
- 4otita medie la bebe de 4 luni
- 10Otita la adulti
- 9Otita medie + rinita
- 27Copil de 5 ani are probleme de urechi
- 6Otita seroasa stanga, mi sa pus primul tub diabollo
- 31Otita la urechea dreapta de mic copil
- 0nas infundat si otita
- 5otita seroasa
- 5si de 1 saptamana si jumatate tot ii curge o sectetie din ureche
- 1otite repetate
- 2Copil cu otite repetate
- 21Otita seroasa la fetitra de 3 ani si 10 luni
- 7Polipi copil 4 ani - pt d Flueraru
- 3otita medie supurata
- 1Otita
- 3Otita medie timpan spart
Mai multe informații despre: Otita medie
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: