Otita sau NU? 2ani si 10luni

24-10-2018
Mama_Anei
Nu este medic/terapeut
Mama_Anei
Buna seara(povestea e mai lunga) fetita mea de 2, 10ani a fost diagnosticata cu otita. Am mers la dr. oRL-ist din cauza unor muci mai galbeni si a spus ca e inflamata urechea...(muci plus febra care au venit dupa 2 zile de varsaturi) dupa o excursie in Turcia. Ne-a dat tratamenr peotargol picaturi si inca 2 zile de Panadol (lua deja de 4zile panadol). Febra i-a trecut am mers la verificare si a spus ca inca e imfamata irechea dar ii va trece. Dupa o sapt am dus-o la gradinita. Dupa sapt. La gradinita, sambata a inceput: moleseala, febra peste 38, am tinut-o pe antitermice 4zile, am mers la pediatru i-am facut analizele se sange unde i-a iesit o mica infectie bacteriana( am facut exidate nasale si faringiene si urina-la toate a iesit ok), dar urechea era din nou fff rosie. Pediata a recomandat zinnat 7 zile, joia trecuta am terminat zinnatul, ieri am fost la reevaluare la dna.dr orelista de data asta si a spus ca inca e problema la ureche si ne-a dat Sumetrolim-dupa a doua administrate a inceput sa ii apara pete rosii mici pe spate. Am incetat sumetrolimul.. va rog sa imi spuneti ce sa fac? Sa ii mai fac analize de sange? Sa ii iau exudat din ureche? E prima oara cand luam antibiotice si zinnatul nu a ajutat-o.oare chiar e infectie in ureche? Sunt disperata ca bag in copil medicamente aiurea.multumesc anticipat
2 comentarii
0
25-10-2018, ora 07:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tratamentul otitei... Nu este doar cu antibiotic
1.nasul trebuie sa fie perfect desfundat
2.gatul sa nu fie inflamat.se tine regim fara alimente acre.acide.citrice.. se administrează spreiuri
3.in ureche se pun picături calde.aplicatii cald ureche pe exterior..
4.o inflamație trece complet in 21 de zile..
In acest timp se fac manevre și tratamente să ajutați organismul sa se vindece. Daca e cazul..copilul sta acasă și se tratează complet
5 imunitatea tine de starea intestinelor și digestiei..așa că acolo e de schimbat ceva
0
25-10-2018, ora 08:45
Mama_Anei
Nu este medic/terapeut
Mama_Anei
Va multumesc foarte frumos, vom incepe nutritia fara alimente acre, acide. Va multumesc frumos si vom merge din nou la dr. orelist sa vedem ce ne mai da. O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.