Diagnostic astm - care este experienta dvs. cu boala?

10-08-2017
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Anul trecut in iulie am fost diagnosticata cu astm, simteam ca ma infund, dar nu f rau, in noiembrie am racit si m a infundam f tare in piept, aproape k intrasem in panica simteam apr mereu senzatia de gheara..pana anul trec nu am avut niciodt astfel de simptome. Dr mi a zis ca tre sa fol Symbicort permanent, plus cv trat pt rinita pe care am operat o dgb, chiar s a agravat dupa interventie tot atunci au aparut si senzatiile de infundat in piept. Ce puteti sa mi pov despre aceasta boala, de cat timp o aveti si cum rezistati cu ea.ce trat luati/recomandati sau alte chestii naturiste..sunt cam sceptica in privinta sprayului mereu, cn stie ce efecte adverse are. (Alergica nu sunt) ce altcv mai recomandati sau ce ati facut? Msss
1 comentarii
0
01-07-2019, ora 22:39
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Astmul tratat corect este foarte bine suportat de pacienți și afectează minim calitatea vieții. Tratamentul este unul corect, un spray cu combinație fixă de corticosteroizi inhalatori și beta-agonist cu durată lungă de acțiune. Vă las linkul cu un articol scris de mine despre astm, ca să aveți mai multe informații despre boală.
https://www.romedic.ro/astmul-bronsic-prezentare-detaliata
O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.