Pansament devitalizant

21-03-2020
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Buna seara ! Am o intrebare.. mi sa pus un pansament devitalizant la un premolar in data de 13martie ...Si de atunci mi sa spus sa revin peste 2 saptamani sa imi extragă nervul. Intrebarea mea este cat timp se tine acest pansament acolo? Din substanțele care am auzit ca s-au folosit acolo imi amintesc dentocalmin, citodor...Si nu mai stiu. Oricum cred ca avea si ceva anestezic pentru ca imediat a inceput sa imi amorteasca o parte a limbii dar a durat putin acest efect. Primele 5 -6 zile nu am simtit nimic acolo...Dar acum e o durere la rece, sau la efort brusc, gen cand sar sau ma ridic din pat brusc simt o durere scurta. E normal ? Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
27-03-2020, ora 09:08
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, ar trebui sa se scoata pansamentul de acolo. Perioada asta stiu ca este problematica su stomatologia bine facuta, dar poate medicul dumeavoastra lucreaza.
0
27-03-2020, ora 11:29
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Între timp am fost la medic si m-i l-a schimbat. A spus că pentru devitalizare pansamentul se lasa acolo timp de maxim 2 saptamani...Am mai avut dureri într-una din seri cam a 3a dupa ce mi la schimbat si de atunci nu am mai avut probleme. Pe 30 a lunii martie se împlinește o săptămână de când am al 2 lea pansament si cam pe la începutul lunii aprilie cred ca ma cheamă pt terapia de canal. E in regula ca pansamentul sa fie acolo tinut 2 săptămâni? Pe deasupra pansamentului a fost pus citodur, albastru!
0
30-03-2020, ora 21:04
Andreea233
Nu este medic/terapeut
Andreea233
Buna seara. Revin. Mi sa scos nervul de acolo in cele din urmă...sub anestezie...dar domnul doctor a lasat dintele deschis..problema e ca a zis sa stea asa deschis pana vor deschide ei cabinetul ca e tare greu cu perioada asta. Asta poate dura si o lună !...Oare nu se intampla nimic pana atunci? Eu pun o buleta vată de cate ori mănânc..si o dau jos apoi, imi igienizez gura de 3 ori pe zi..dar am o teama...totusi...cine stie cat va mai dura treaba asta cu coronavirusul si canalul e deschis...
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.