Papilom intraductal

16-08-2008
garofita
Nu este medic/terapeut
garofita
Buna ziua,
Am 34 ani si am fost diagnosticata la IOB cu papilom intraductal sanul stang si doua chisturi la sanul drept, diagnostic puns in urma examenului citologic si o ecografie.Mi s-a recomandat operatie pentru papilom intraductal si tratament pentru chisturi, dar sunt nelamurita.
As dori mai multe explicatii, detalii despre papilom, ce este si daca este singura solutie operatia?
Ce analize mai trebuie sa fac pentru a fi sigura ca diagnosticul este bun?
7 comentarii
0
13-04-2009, ora 08:47
Stone2
Nu este medic/terapeut
Stone2
buna garofita
ai facut operatie de papilom?! am fost diagnosticata si eu in urma analizei citologice la san, "papilom intraductal san stang".am o multime de intrebari.te rog daca intri da-mi un semn
0
09-01-2010, ora 14:22
kry24
Nu este medic/terapeut
kry24
Buna ziua!
Am 35 de ani si am fost diagnosticata ieri cu papilom intraductal san drept. sunt fffff speriata..am fost la Institutul Oncologic la Cluj si a zis medicul ca trebuie sa fac operatie... nu cred ca voi avea vreodata curajul sa fac asa ceva..
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat... sa mai merg si la alt medic dar nus unde. am vazut pe forum k a fost cineva in Austria si era diagnostic gresit pus in Romania. sunt disperata
Ce sa fac?????????
0
12-01-2010, ora 08:13
Stone2
Nu este medic/terapeut
Stone2
Buna Kry24

in primul rand trebuie sa te linistesti... faptul ca esti speriata nu te ajuta cu nimic. incearca sa te gandesti si la altceva, sa faci lucruri placute, sa te intalnesti cu prietenii...
parerea mea este sa consulti si alt medic si sa repeti analiza..eu am fost in Austria dupa diagnosticarea cu papilom intraductal san stang in Buc. Acolo mi s-a explicat ca acest diagnostic se pune foarte greu, am fost reevaluata si se pare ca nu am asa ceva.Acum cineva, undeva a gresit... numai timpul imi va demonstra cine a avut dreptate.Eu am ales varianta Austria ca fiind corecta pentru ca stiu cum am fost consultata si diagnosticata aici si cum a fost in Austria. Ma duc la control 2 ori/an si cam atat.
deci sfatul meu... second option..
0
13-01-2010, ora 21:26
kry24
Nu este medic/terapeut
kry24
Buna Stone2

Multumesc mult pentru incurajari... acum sunt mai linistita dar sa stii k si la Cluj mi s-a parut k au pus f rpd diagnosticul asta si au fost destul de evazivi nu mi-au facut cine stie ce teste doar o mamografie dupa care m-a intrebat dr cand vreau sa ma operez.au impresia k la ei merg doar bolnavii de cancer sau cu boli operabile.ma rog am fost dezamagita de acel control sincer...analiza citologica nu stii ce este?... ce am citit eu despre papilom intraductal sau ce am inteles mai bine zis k acea secretie ar trebui sa fie cu sange, iar eu am o secretie la sanul stang de culoare verzuie, descoperita in urma unui control ginecologic de rutina...oricum nu ma operez vreau sa mai merg la un medic am inteles k a fost cineva in Debrecen - Ungaria la o clinica si binenteles k nu avea papilom nici vorba...acum astept un numar de telefon de acolo sa-mi fac o programare... daca te rog ai putea sa-mi spui si mie unde ai fost in Austria si cat a costat.. -*.. multumesc mult inca o data pentru raspuns si pentru sfaturi.
Te pup si multa sanatate


(*modificat de administrator)
0
28-01-2010, ora 11:21
melmada
Nu este medic/terapeut
melmada
buna ziua

In fiecare an imi fac cate o ecografie mamara.In 2007 mi s-a spus ca am la sanul stang microchisturi aglomerate cu diam de max 5mm sugestiv pentru placard de mastoza, cu leziuni inflamatorii, fara adenopatii axiale.am utmat un trat cu osteocare si fermicur dar ma deranja si ma durea in continuare, mai ales inainte de menstruatie.In 2008 la acelasi san stang mi s-a spus ca este mai dens si din cauza asta apar dureri si in cadranul superoextern o imagine ahiltica bine delimitata cu dia de 2, 4 mm.nu se evidentiaza bilateral alte procese localizate cu semnificatie patologica, fara adenopatii.Azi mi-am facut alta ecografie si mi s-a zis ca in cadranul superoexternexista o regiune cu stergerea delimitarii lobulare cu prezenta catorva imagini transonice, alungite, cele mai mari masurand 4/2 mmunele cu aspect chistic, altele cu aspect sugestiv de dilatatiiductale.Fara modificari de semnal Doppler, fara imagini de adenopatii axiale bilaterale.
va rog frumos dak puteti sa imi spuneti dak ar fi ceva grav. Mentionez ca nu imi curge nimic din san! va multumesc
0
29-01-2010, ora 08:09
Stone2
Nu este medic/terapeut
Stone2
Buna dimimneata,


melmada, numai un doctor poate interpreta ecografia, nici info.de pe net si nici parerile noastre nu sunt demne
de luat in seama. din ce oras esti?!
Repeta ecografia si cere doctorului de familie sa-ti faca un set de markeri tumorali.Doctori foarte buni in Bucuresti, pentru ecografii: dr.Herghelegiu si Lesaru, incearca si dr. Stoian are o clinica foarte bine dotata si parerile despre competentele acestui doctor sunt OK.
0
29-01-2010, ora 09:59
melmada
Nu este medic/terapeut
melmada
buna


sunt din Ploiesti.Doctorii la care am fost a zis k dak ar fi fost o tumoare apareau si alte complicatii!! Vroiam sa stiu dak ar trb sa ma sperii!! am facut ecografie la dr Gabriela Niculai din Buc, Tudorache Vlad.Va mltumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  •