Parintii mei ma judeca mereu...

09-11-2018
Inna1
Nu este medic/terapeut
Inna1
Bună ziua! Sau... Mi-aș dori și eu sa fie o buna zi.. Dar, din păcate, nu este...
Am o problema în legatura cu parintii mei. Vreau sa spun ca am imediat 15 ani și locuiesc cu mama, tata si bunica. Si vreau sa spun ca sunt la cel mai bun liceu din oras si al cincilea din tara... De mult timp incoace parintii mei ma tot cearta si nu sunt niciodată de acord cu mine si mereu ma judeca in privințe de rau. Mereu cand se întâmplă ceva ei dau vina pe mine, chiar dacă nu e..si chiar daca sunt lucruri banale.. Spre exemplu daca acum ii cade mamei o farfurie din mana e vina mea, daca ii se face rău bunicii (avand probleme cu diabetul si cu inimma) din nou e vina mea, daca se cauzează o cearta iar e vina mea.. Absolut mereu sunt de vina... Si nu e asa.. Dar nu am ce sa le spun.. Incerc sa le vorbesc frumos, le spun ca daca urla in special la mine nu rezolva nimic.. Cu cat urli se provoacă o cearta din ce in ce mai mare si asa eu, fiind copil o sa preiau acest comportament de la ei..dar ei continua sa urle în continuare.. Iar atunci mai ridic tonul si eu ca altfel nu se poate..
De aproape o săptămână vorbesc cu un baiat, parinti mei presupun ca sunt cu el împreună si ieri am întrat la ora 19:30 in casa si au început sa urle la mine ca stau toata ziua afara și ca am si de învățat. Le-am tot spus ca sunt destul de mare sa înțeleg ce am de făcut. Judec cand am de făcut teme, judec cand trebuie sa învăț, judec cand trebuie sa intru in casa.. Pentru ca totusi, nu mai am 3 ani.. Dar ei tot continua sa urle la mine. Incep sa plâng rau de tot.. Si pe ei nici nu ii interesează.. Ieri am plans o ora in continuu cred si nici nu au venit sa ma calmeze.. Pentru ca totusi.. Sunt copilul lor... Azi de dimineață am fost la mama sa o pup si mi-a spus "hai du-te de aici cu pupatul, lasă-ma", si am plecat. M-am dus la mine in camera si imediat începeam sa plang... Si m am apucat de teme... Si nici acum nu vorbește cu mine... Tata e la munca, dar sunt convinsa ca nici el nu vorbeste cu mine.. Iar mama si bunica nici nu se uita la mine.. Peste o ora vreau sa ies afara cu prietenul, dar mi-e frica sa le spun ca ies afara, ca o sa înceapă sa urle si sa imi spuna ca nu ies nicăieri.. Iar el va fii deja la mine la scara sa ma aștepte... Va rog mult, ajutați-mă..! Va mulțumesc..! O zi buna sa aveți!
6 comentarii
0
09-11-2018, ora 15:00
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Inna1, părinții de multe ori din teama ca odraslele lor să nu greșească și să-i vadă suferind încep să-i supravegheze și să-i protejeze mai mult. Părinții îi tot consideră copii și nu realizează că aceștia au crescut și pot să ia decizii pentru ei și să-și dorească să-și trăiască viața într-un anumit fel. Nu înseamnă că nu te iubesc, nu au încredere că îți poți gestiona singură situațiile. Dacă mai și greșesc, o fac din iubire pentru tine, chiar dacă nu știu să o arate. Încearcă să stai mai mult de vorbă cu ei, să-nțeleagă că ai crescut și că poți lua decizii pentru tine. Dar prin comportamentul pe care-l adopți dovedește-le că poți avea grijă de tine.
Poate v-ar prinde bine niște ședințe de consiliere familială, care te-ar ajuta și pe tine și pe părinții tăi.
0
09-11-2018, ora 17:49
Inna1
Nu este medic/terapeut
Inna1
Am încercat chiar acum sa discut cu ei. Iar in momentul acesta plang si nu mai rezist. Ma tot cearta si urla la mine si imi spun sa ma despart de acel băiat. Va rog ajutați-mă.. Ma doare capul si plang rau de tot..
0
09-11-2018, ora 18:29
Inna1
Nu este medic/terapeut
Inna1
Parintii acum imi spun sa il las.. Sa ma despart de el... Ca eu sunt la cel mai bun liceu si el la unu prost.. Si ca cine aude.. Ii fac de ras... Chiar ne iubim
... Nu vreau sa il pierd. Vreau sa ii conving pe ai mei. Va rog mult.. Ajutați-mă... In acest moment imi doresc sa nu exist... Ma ustura ochii de la plâns si ma doare capul de mor...
0
20-11-2018, ora 21:27
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
poate ar ajuta Inna daca ai incerca sa-i rogi pe parinti sa mergeti impreuna la cateva sesiuni de psihoterapie de familie. poti sa le spui ca te doare ca relatia dintre voi nu e una buna si ca ai vrea mult sa ameliorati comunicarea dintre voi.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
27-11-2018, ora 21:46
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Inna1 cum vad eu treaba pe scurt. Spune-le parintilor tai ca si eu sunt tata a doi copii. Noi ca parinti si ca oameni avem o anumita mentalitate care uneori e prea dura. Ce am vazut in familiile noastre ca si copii am copiat si prea putin am modificat, daca nu am citit anume carti ca o actiune de autoactualizare. Deci ei asta au vazut, asta fac in continuare.

Le-as recomanda o carte ca sa vada un alt mod de a vedea adolescenta:" Caile intortocheate ale adolescentei" - Lisa Damour
Adica copilul nu devine direct mare trece prin etapa adolescentei. Adica un tanar trebuie sa aiba un pic de "loc", adica lasat sa aiba si el un cuvant de spus. O parere proprie.Sunt cateva recomandari bune si psiholoaga Lisa Damour are experienta cu tinere la liceu. Deci recomand parintilor tai cartea asta in prima faza si daca ii convingi sa merge-ti la un psiholog bun e si mai bine.
Noi oamenii avem o gandire (care cum e titlul unei carti citita nu de mult "Inchisoarea gandurilor noastre" ) din care foarte greu iesim si nu iesim decat cu citire de carti, sfatuire cu oameni, psihologi sau duhovnici.
0
30-11-2018, ora 22:58
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Inna da acuma vad ca mai ai 11 topicuri. Da treaba e mai altfel decat imi imaginam.

Si cartea care am recomandat-o parintilor tai, am mai avansat cu cititul, are parti care nu prea am aceleasi idei cu autoarea. Cap 6 nu prea am aceleasi idei ca autoarea.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.