Părinții mei nu imi accepta iubitul

11-01-2019
Stefania antonia
Nu este medic/terapeut
Stefania antonia
Buna ziua, numele meu este Stefania, am 20 de ani si as dori cateva sfaturi daca se poate.
Am o relatie de 6 luni aproape cu un baiat minunat, pe care mi l am dorit si m am rugat sa mi l dea. este un baiat de 22 de ani care ma tachineaza, are grija de mine, este iubitor si tine foarte mult la mine. Părinții mei nu Il plac deoarece spune ca este un incult, ca nu ma poate întreține si ca nu pot accepta o căsătorie cu el. El si a terminat liceul dar acum lucreaza, nu si a continuat studiile, castiga multi bani si isi permite sa faca orice isi doreste. Eu sunt studenta, în anul 3, la ASE si lucrez, sunt o persoana destul de independenta.
Cu mama mea nu mai vorbesc de aproximativ 3 luni, ea il blesteama, ii jicneste familia ( Cu care nu au avut nici un fel de contact ), familiei mele sta si vorbeste prostii care nu au nici un pic de adevăr. El stie toata situatia cu părinții mei, ma sprijină în tot ceea ce fac, imi da sfaturi si ma ajuta sa trec peste aceasta perioada. El si a dat seama de mult timp ca nu este acceptat de catre familia mea. Si părinții lui stiu situația mea, ei nu sunt de acord cu comportamentul alor mei. El preferă să nu mai aibă nici un contact cu ei, pentru ca nu are nici o treaba cu ei. Este un baiat serios si chiar daca nu si a continuat studiile, este un baiat foarte inteligent si vad o relatie cat mai îndelungată cu ei.
Am incercat sa vorbesc cu ai mei, sa le povestesc tot ce se intampla. Ca nu este un baiat rau, ca are grija de mine si ca sunt o persoana matura si doresc sa fac ceea ce simt si ceea ce vreau. Nu au inteles, ei continuă să nu il accepte, mama Il jicneste si il blesteama. Crede că eu sunt blestemata de el si de familia lui, ca sunt "oarbă"si nu vad ca ma "trage "in jos. Tin sa mentionez ca tatăl meu m a pus sa aleg intre ei si el si i am zis ca dupa toate certurile din ultima perioadă il aleg pe el. Accepta o relatie cu el, dar nu o căsătorie. Nu prea inteleg chestia asta. Mama Sustine ca este tigan, cu toate ca nu este adevărat, nu este țigan si nu stiu ce sa mai fac. Ma simt implinita alaturi de el, este exact barbatul pe care il vreau alaturi de mine, ma sprijina in tot ce fac, ma iubeste nespus de mult, acum fac ceea ce vreau si ceea ce consider, nu ma mai intereseaza parerea alor mei, prefer sa nu mai discut nimic cu ei despre mine si relatia mea si daca v a fii cazul si asa v a fii sa ma casatoresc cu el, nu voi tine cont de ceea ce zic ai mei. Puteti sa imi dati cateva sfaturi ? Multumesc mult !
1 comentarii
1
13-01-2019, ora 20:36
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
ERau doua surori care aveau niste parintii foarte bagareti. Pe vremuri parintii aranjau o mare parte din casatorii si ei erau tot cu mentalitatea asta cu cateva zeci de ani in urma. S-au bagat la amandoua si nu le-au lasat sa se casatoreasca cu cine au vrut ele si la una din ele cea mica iau recomandat pe unul si au facut presiuni asupra ei(treaba e mai complicata si nu intru in detalii). Cea mare a doua oara a luat pe cineva dar cu care nu a avut noroc de nici o culoare. Si de multe ori povestea cu drag de omul cu care au fost prieteni, si ai ei sau bagat in viata ei si au oprit-o. Si traia cu un regret ca nu au fost impreuna.
Cea mica l-a luat pe omul respectiv(cel care au facut presiuni parintii) dar a avut o viata neimplinita cu multe certuri, scandaluri. Au trecut anii, copii au plecat la casele lor, sotul respectiv a murit, o cauta o cunoscuta apropiata si o intreaba : "Ce faci" Raspuns:"Ma cert cu mama mea! Ca sa bagat in viata mea ! " " Pai cum au trecut niste ani, a murit de mai mult de douazeci cum nu ai uitat?" Da nu a uitat, traia cu frustrari dupa ce mama a murit de multi ani.

Deci cum vad eu treaba e mai bine sa luati o decizie pe propria "mana" cum ar veni, decat pe parerea altora care nu stiu exact situatia. Adica frustrarile ar fi mult mai mari daca ati gresi pe decizia altora, decat pe decizia proprie. In plus experienta de viata se face prin incercari si feedbackuri de la viata. La douazeci de ani sunteti majora de doi ani.
Chiar daca aveti o varsta tanara e bine ca dragostea sa sa fie traita in taina casatoriei. Caci tinerii se modeleaza mai usor unul dupa altul.
Vede-ti ca aveti mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.