Părinții nu sunt de acord să mă mut

19-08-2020
AElena20
Nu este medic/terapeut
AElena20
Bună ziua! Am aproape 20 de ani și aș vrea să plec în Italia să lucrez dar parintii nu sunt de acord. M-au amenintat ca daca ies pe poarta să uit ca am părinți pentru ca ei nu vor mai vorbi cu mine si nu ma mai primesc acasă în caz ca vreau să mă întorc. Precizez că am unde să locuiesc, voi pleca împreună cu iubitul meu, părinții mei îl cunosc, se comportă frumos cu el, doar că ei vor ca eu să merg la facultate. Mama nu a avut posibilitatea de a merge si vrea sa si trăiască visul prin mine. În toți acei ani de școală m am straduit să învăț bine, am fost la concursuri și am scos doar medii generale peste 9. Le am spus că nu vreau să plec la facultate, nu voi fi fericită. 20 de ani am jucat doar cum mi au cântat ei, am suportat abuzuri fizice si verbale, mă controlează in privința banilor, din luna ianuarie până în martie am avut posibilitatea de a lucra la o cafenea si mereu îmi făceau scandal ca de ce cheltui banii. Nu mi se pare normal sa se comporte asa cu mine, cu mama am incercat mereu sa fiu deschisa si sa o fac sa mi fie prietena dar e rece si am incetat sa mai încerc.Inclusiv acum câteva seri i am auzit vorbind despre mine ca o sa ma puna sa le arat cati bani mai am în portofel * am primit niste bani de la rude* si ca o să mi taie părul din cap cu foarfeca... tatăl meu are o problema cu alcoolul si a contrazis o zicand ca de ce se complica sa mi taie parul cand poate sa mi taie capul direct. Aș pleca cu inima împăcată stiind ca mi gasesc liniștea doar ca mai am un frațior de 10 ani de care mi se rupe sufletul ca l las singur cu ei. Îmi este frica de ce se poate întâmpla in momentul in care ma vad ca mi fac bagajele, daca mama ma va santaja emotional cum obisnuieste de multe ori, daca tata ma va bate, daca ma vor închide în casă...
4 comentarii
1
19-08-2020, ora 15:02
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
În general părinții vor ce e mai bine pentru copiii lor, numai că de multe ori dorințele nu coincid. Părinții vor să realizeze copiii tot ce nu au reușit ei, dar ce e bine pentru părinte poate să nu fie bine pentru copil.
De ce nu încerci să găsești o cale de mijloc: să te angajezi și să continui și cu facultatea. Dacă ai avut medii peste 9, înseamnă că ai potențial. E vârsta la care poți studia, pentru că mai târziu, după ce vin copiii îți vor trebui eforturi uriașe ca să mai poți studia. O femeie cu cât studiază mai mult, cu atât e mai sigură pe ea și se descurcă mai bine în viață. Îți spun lucrul ăsta nu numai ca psiholog care lucrează de circa 13 ani cu cupluri, dar și ca femeie și mamă. Iubitul tău dacă într-adevăr ține la tine poate să plece și să continuați relația online și să vă vedeți ori de câte ori vă permite timpul. Poate fi și un test, să realizezi dacă iubirea voastră e durabilă, pentru că iubirea adevărată rezistă spațiului și timpului. La 20 de ani crezi că ai lumea la picioare și poți rezolva orice, odată cu trecerea anilor îți dai seama că fiecare informație contează, că tot ce n-ai făcut la tinerețe se poate întoarce împotriva ta. Așa că analizează situația din toate punctele de vedere și vezi ce avantaje și ce dezavantaje pe termen lung au deciziile tale de acum.
1
19-08-2020, ora 19:34
Psihologie, București
Poate ar fi bine dacă ți-ai convinge părinții să mergeți la o consiliere familială. Noi știm numai punctul tău de vedere, la o consiliere familială ați fi ajutați să vedeți unde greșiți fiecare și cauzele care te fac să renunți la studiu deși ai potențial. În plus, v-ar ajuta să comunicați mai bine și să vă îmbunătățiți relația.
0
19-08-2020, ora 21:28
AElena20
Nu este medic/terapeut
AElena20
Vă mulțumesc pentru răspunsuri dar nu e posibilă consilierea. Nu ar accepta să meargă în primul rând și ar reacționa urât
0
25-08-2020, ora 10:35
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Poate ajuta Elena sa ii convingi sa vina cu tine la o sesiune de psihoterapie de familie daca ai incerca sa le transmiti trairile si intentiile tale printr-o scrisoare. Intr-o limbaj constructiv. Iti sugerez ca atare sa apelezi la cineva ce ofera psihoterapie de familie, pentru a discuta initial despre ce ai vrea sa scrii in scrisoarea respectiva (tu scrii primul draft si apoi discutati pe tema eventualelor sugestii) In cazul in care reusesti sa ii convingi poti continua terapia impreuna cu ei.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.