Parosmie

28-12-2021
Ioana
Nu este medic/terapeut
Ioana
Buna seara.
Ma strâng cu mâinile de ajutorul vostru, de voi. VA IMPLOR, am ajuns sa implor lumea pentru a ma ajuta in aceasta problema.
AM PAROSMIE de 7 luni jumătate. Am avut Covid-19 si am avut lipsa mirosului si gustului cam 3 săptămâni, iar apoi a început jihadul. Nu mai simt nimic, nicio mâncare, ba chiar TOTUL ORICE MÂNCARE MIROASE SI ARE GUST URAT, ba de clor, ba de gunoi, ba de ranced, parfumul miroase a țigări in scrumieră uitate de 10 ani acolo. Nu stiu sa va explic mirosurile pentru ca nu stiu cu ce sa le asociez.
Am fost la ORL, mi a dat o gramada de pastile, Nasonex spray si NIMIC!!
Nu mai pot, imi e foame, vreau sa mananc ca un om normal, nu mai rezist. Antrenamentul mirosului nu ma ajuta, nu pot face nimic. Am nevoie de ajutor, intru in depresie, înnebunesc efectiv nu mai pot. Am încercat sa mananc sarmale acum cu sărbătorile si a fost groaznic, un gust extrem de urat. ajutor ca înnebunesc va rog!!
6 comentarii
0
29-12-2021, ora 21:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Încercați să consultați și un medic homeopat din orașul dumneavoastră.

dr Petre Mureșan
0
29-12-2021, ora 21:55
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Am uitat să vă întreb în ce oraș locuiți.

dr Petre Mureșan
0
30-12-2021, ora 10:18
Ioana
Nu este medic/terapeut
Ioana
București, sector 1.
0
30-12-2021, ora 10:19
Ioana
Nu este medic/terapeut
Ioana
Sincer va spun domnule doctor ca NU mai pot. Efectiv salivez langa oameni cand mănâncă, simt ca înnebunesc. Imi e greu, am ajuns la capatul răbdărilor in adevăratul sens al cuvântului. Am crezut ca trece intr o luna, doua, trei.. Dar de 7 luni trăiesc asta. Imi e foame, eu am uitat mirosuri, am uitat gusturi, nu stiu ce gust mai are pâinea, nu stiu ce gust are un cozonac de exemplu.
Simt doar daca imi dai ceva dulce sau Sărat, picant. Dar nu știu sa iti spun ce e, adica daca imi dai o prajitura simt ca e prăjitură pentru ca are textura cand o mestec, dar nu stiu sa spun cu ce e, sau cum se numește.
0
30-12-2021, ora 13:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Este din cauza Covidului. Incercati sa va acoperiti nasul cand mancati. O sa treaca.
0
30-12-2021, ora 17:01
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
În Bucuresti aveți medici homeopați foarte buni. Consultați pe unul dintre ei.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •