Pentru dl. doctor Flueraru Valeriu din Paşcani: Probleme cu urechea stângă

21-08-2018
Bady Canuta
Nu este medic/terapeut
Bady Canuta
De aproape două luni de zile, în urechea stângă apar mâncărimi din interior spre exterior şi se difuzează în întreg pavilionul urechii cu o senzaţie puternică de furnicături şi amorţeală, senzaţie care durează de la câteva secunde până la aproape două minute, după care dispare. Acest fenomen se repetă, uneori la interval de câteva minute, alteori la câteva ore, atât ziua cât şi noaptea. Precizez faptul că am timpanele perforate la ambele urechi, pe fondul unor otite mai vechi. Am consultat medic ORL-ist şi am făcut spălături cu apă oxigenată două săptămâni ( fără efect). Între timp, tot la recomandarea medicului, am efectuat RMN cerebral, fără şi cu substanţă de contrast iar această investigaţie nu a evidenţiat nimic deosebit care ar fi putut oferi un indiciu în problema mea. Există cineva care a trecut prin aşa ceva sau care are cunoştinţe despre o asemenea cazuistică?
4 comentarii
0
21-08-2018, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de mancarime in ureche poate fi...
1. pe fon alergic
2 de la un reflux gastro-esofagian.. care prin sistemul nervos transmite in sus iritatia din faringe
3 de la secretiile din ureche
doar un m edic ORL care bede pacientul poate sa spuna mai concret
0
21-08-2018, ora 13:41
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua !
D.l doctor va rog sa ne ajutati cu un sfat !
Sotul meu (40 ani ) a fost diagnosticat cu otomastoidita cr.dr.acutizata polipoida. Din noiembrie( anul trecut) ne chinuim cu tratamente cu antibiotic. Mentionez ca i.a iesit la analize si srafilococul auriu prezent !
Prima data a facut( in noiembrie) a facut intravenos cefortcu gentamicina si dexa., pana in martie nu a mai avut probleme, dar de atunci se chinuie cu tratamente in fiecare luna. Timpanul este inflamat si supureaza.
Ce putem face ?
0
21-08-2018, ora 15:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
internare in clinica ORL spital universitar..si tratament chirurgical
0
21-08-2018, ora 15:41
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.