pete pe fata, corp si in zona gatului

12-03-2007
banditu_2005
Nu este medic/terapeut
banditu_2005
acum vreo 2 ani mi-au aparut niste pete pe fata si pe corp in zona gatului nu am luato in serios am crezut ca este o alergie si o sa treaca.tot imi apareau cam la vreo 7 zile si m-am dus la medicul de familie. Acesta mi-a dat o trimitere sa fac un test pt giardia si mi-a iesit giardia+ la acel test. am luat un tratament pt giardia dar tot nu am scapat de acele pete.se pote sa fi aparut din nou giardia sau ce ca in ultima vreme imi apar pe fiecare seara.Am mai fos si la un medic alergolog si mi-a facut in test si mi-a zis ca sunt alergic la mezeluri coloranti si nu mai stiu la ce. Dar nu am mai mancat decat ce mi-a zis el(doctoru) dar tot imi apar puteti sa imi spuneti din ce cauza ar fi?
18 comentarii
0
12-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Asa cum am mai spus pe acest forum, "pete" inseamna o notiune extrem de vaga pentru un diagnostic dermatologic.
Din cele relatate de tine am inteles ca poate fi vorba de o reactie alergica. Oricum, daca aceste "pete" sunt localizate numai in regiunea fetei si a gatului nu poate fi exclusa o dermatoza in relatie cu expunerea la soare.
Parerea mea este ca trebuie sa te consulte un dermatolog.
0
12-03-2007, ora 00:00
banditu_2005
Nu este medic/terapeut
banditu_2005
inainte sa merg sa fac acel test alergologic imi apareau numai pe piept dupa ce am facut testu si am inceput sa iau un tratament prescris de medic imi apar si pe fata si pe maini si sunt ca niste bubite mai mari si mai mici
ma gandesc sa nu fac alergie la acel medicament(xizal)
0
13-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca acel madicament este responsabil de eruptia ta, ci mai degraba evolutia bolii a dus spre eruptii si la nivelul fetei si mainilor.
Raman la primul sfat: mergi la un dermatolog.
0
13-03-2007, ora 00:00
banditu_2005
Nu este medic/terapeut
banditu_2005
multumesc frumos
o sa merg la un dermatolog sa vad ce idagnostic o sa-mi dea
0
04-08-2009, ora 19:11
mirelamirela
Nu este medic/terapeut
mirelamirela
Am 33 de ani si de eni buni am o roseata la baza nasului insotita de puncte mici albe.Mentionez ca nu ma ustura si nici nu am mancarinidar ma deranjeaza ca estetica parca tot timpul sunt racita.Am fost la medic si mi/a spus ca am acnee/.Am facut tratament cu bioptron si am folosi LOCOID, TRIDERM ADVANTAN CRED SIDAR NICIUN EFECT. Acum folosesc o crema de la
0
07-08-2009, ora 18:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti o dermatita seboreica.
Incercati urmatorul tratament:
Advantan crema, dimineata si Pimafucort crema, seara, timp de 10 zile.
0
07-08-2009, ora 21:23
mirelamirela
Nu este medic/terapeut
mirelamirela
Va multumesc pentru raspuns. De maine voi aplica acest tratament
0
11-08-2009, ora 22:17
mirelamirela
Nu este medic/terapeut
mirelamirela
Buna seara
Folosesc tratamentul prescris de d/voastra de 4 zile si acum observ pe pata rosie vinisoare foarte subtiri si multe. C e sa fac? Continui tratamentul sau nu?
0
12-08-2009, ora 16:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Continuati inca 10 zile, apoi spunti rezultatul.
0
12-08-2009, ora 16:20
elmiplant
Nu este medic/terapeut
elmiplant
Buna ziua!
Am o intrebare pentru domnul Dr. daca se poate: dupa electrocauterizare este mai bine sa curatam ranile ramase cu alcool iodat sau cu betadina solutie ? si n-ar trebui cumva sa fim la zi cu vaccinul antitetanic ?
Multumesc anticipat pentru raspuns !
0
12-08-2009, ora 17:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Se pot folosi ambele solutii.
Ce legatura are vaccinul antitetanic cu electrocauterizarea ???
0
12-08-2009, ora 21:18
elmiplant
Nu este medic/terapeut
elmiplant
In caz de rani un pic mai mult decat superficiale, desi evident nu sunt cauzate de vreun material ruginit sau ceva de genul, m-am gandit ca vaccinul antitetanic ar trebui totusi sa fie facut (in ultimii 10 ani parca) pentru orice eventualitate, dar cred ca m-am inselat :), citisem undeva si sigur n-am inteles eu bine...
Multumesc mult domnule Dr. pentru raspunsul prompt !
As avea inca o intrebare :))), si anume daca mai am si o candidoza luata de la sotia (in urma unui tratament cu antibiotice), eu fiind barbat nu prea se manifesta la mine dar am inteles ca in mod sigur o am fiind ca sotia o are, ea urmeaza tratament cu micoheal crema si i s-a spus de catre medicul ei ginecolog ca si eu trebuie sa ma dau cu aceasi crema, numai ca eu ma aflu deja sub tratament cu fucidin, si ma intrebam, n-o fi oare bun si pentru candidoza fucidinul ? si deci n-are rost sa mai folosesc micoheal ?
Multumesc inca o data !
0
13-08-2009, ora 15:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Fucidinul este contraiandicat in candidoza!
Daca dvs nu aveti manifestari clinice de candidoza nu trebuie sa faceti tratament.
0
13-08-2009, ora 16:09
elmiplant
Nu este medic/terapeut
elmiplant
O ultima intrebare : cam care sunt manifestarile clinice de candidoza la barbati ?
Va multumesc tare mult pentru ajutor !
0
19-08-2009, ora 18:20
mirelamirela
Nu este medic/terapeut
mirelamirela
AM O ROSEATA IN JURUL NASULUI INSOTITA DE PUNCTULETE MICI DE GRASIME CARE NU MA MANANCA SI NICI NU MA USTURA.AM URMAT 12 ZILE TRATAMENTUL PRESCRIS DE DUMNEAVOASTRA CU PIMAFUCORT SI ADAVANTAN DAR NU VAD NICIUN REZULTAT. OBSERV INSA CATEVA FIRISOARE ROSII SI MA GANDESC SA NU FIE CUPEROZA. AM SI LA UN DERMATOLOG CARE NU MI/A PUS NICIUN DIAGNOSTIC DEOARECE URMEZ TRATAMNETUL RESPECTIV.CE MA SFATUITI?.VA MULTUMESC
0
25-08-2009, ora 22:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Atat roseata cat si punctuletele de grasime pot fi scoase la un dermatocosmetician.
0
20-09-2009, ora 14:45
mirelamirela
Nu este medic/terapeut
mirelamirela
Buna ziua1
Am fost la dermatolog pentru o dermatita seboreica si mi/a prescris demachiant de la Vichi, lotiune de la Avene, crema Sensibio forte, Zinkit, sampon Anaphase de la Ducray. Fac tratamentul de 3 saptamani si nu se vede nicio schimbare, iar fata parca arata mai rau deoarece imi apar iritatii mici.

Ce altceva mai pot face?
0
05-10-2009, ora 21:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la alt dermatolog !
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.