pete rosii pe penis & usoara inflamatie a preputului

14-04-2007
victorp
Nu este medic/terapeut
victorp
Buna ziua, am si eu o problema: mi-au aparut niste pete rosii pe penis impreuna cu o usoara inflamatie a preputului (se observa mai bine la decalotare, mai ales cand penisul intra in erectie). In timpul actului sexual nu ma doare, simt doar o oarecare jena cu care ma obisnuiesc.Imediat ce termin, ma duc la baie... abia atunci apare marea problema: observ ca petele alea rosii se transforma
in niste bubitze mici rosii f f dureroase la atingere, preputul este inflamat,
capul penisului este complet rosu... ma ustura f f f rau cand incep ma spal insa... usor usor durerea dispare. Dupa ceva timp, totul revine ca la inceput, bubitele devin pete, preputul se "desumfla", etc.
Domnule Mihalache, va multumesc f mult pt ajutorul acordat anterior, rana de pe preput a trecut, nu mai am nici un fel de problema. V-am povestit eu de o iritatie imediat ce am terminat cu Fucidin-ul. Problema e ca iritatia s-a cam "agravat". Ce sa fac? Dermovate ar fi o solutie? Astept ajutorul dvs!
Multa sanatate!
1048 comentarii 12 ..... 34 35 Înainte ›
0
15-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca acum ai o balanita candidozica! IN NICIUN CAZ SA NU APLICI DERMOVATE!!!
Fa spalaturi locale cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar, o lingurita la o ceasca de apa calda, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, sterge cu un prosop curat, apoi palica Travocort crema timp de 7 zile.
Concomitent ar trebui sa faca si partenera ta un tratatment cu Lomexin ovule, un ovul la 24 de ore intravaginal, seara, timp de 2 zile.
Succes!
0
15-04-2007, ora 00:00
victorp
Nu este medic/terapeut
victorp
Multumesc mult pentru ajutor, am sa urmez sfatul dvs! Momentan, partenera mea este sub tratament cu Augmentin, Omeprazol, Movalis si Flonidan. Pot interactiona aceste medicamente cu Lomexinul? Pot aparea efecte secundare ca urmare a tratamentului urmat in acelasi timp a Lomexinului si a medicamentelor mentionate mai sus? Numai bine si multe multumiri!
1
16-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca din cauza tratamentului cu Augmentin a facut prietena ta vaginita candidozica si ti-a transmis-o si tie! Ea va face tratamentul cu Lomexin DUPA terminarea celuilalt tratament! Pana atunci. fara contact sexual !!!
0
05-05-2008, ora 00:00
Vlad123
Nu este medic/terapeut
Vlad123
Am si eu o problema.Am citit mai multe articole referitoare la bolile cu transmitere sexuala.In urma cu 4 zile am inceput sa am niste mancarimi ale penisului, acesta pare inflamat pentru ca e rosu.Nu sunt urme de bubite rosii asemanatoare Candidei.Dupa ultimul contact sexual am stat mai mult de 2 ore pana am intrat la dus.La decalotare ma ustura.Ar putea fi o iritatie? Astept un raspuns
0
05-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mai degraba cred ca este vorba despre o iritatie mecanica a preputului. Aplica 2-3 zile, de 2 ori pe zi, dimineata si seara, Advantan crema, masand bine pana intra in piele.
0
05-05-2008, ora 00:00
Vlad123
Nu este medic/terapeut
Vlad123
Am fost la farmacie am gasit crema si incep asa zisul "tratament".Cu toate acestea as vrea sa stiu care ar fi putut fi cauza acestei iritatii.
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este un "asa-zis tratament", ci chiar ESTE un tratament. Cauza am spus-o : este mecanica adica datorata frecarii.
0
08-09-2008, ora 00:00
deuzza
Nu este medic/terapeut
deuzza
Exact asa are si prietenul meu acum, suntem putin speriati eu ma gandesc ca poate fi o inflamatie sau candidoza. Diferenta este ca el are simptomele astea de duminica dimineata iar ultimul contact l'am avut vineri dimineata, in cazul asta se mai poate vorbi doar de o iritatie? si tot asa, nu a facut dus decat mult mai tarziu..
In alta ordine de idei, domnul doctor, candidoza se poate lua de la wc? Eu nu am mai avut niciodata si nici acum nu am nici o simptoma de candida..stiu ca poate fi asimptomatica, oricum ma duc dupa amiaza la control dar mi'ar prinde bine un sfat inainte. multumesc frumos.
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu se ia de la WC! Veti primi sfaturile corespunzatoare cand veti merge la medic.
0
23-09-2008, ora 00:00
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
Buna ziua dl.doctor.am o problema asemanatoare.prima data am avut in armata cand nu am avut un contact sexual...de rusine nu am fost la medic.inflamatia se manifesta prin mancarimi intense, niste punctuletze/brobanitze rosii multe foarte mici de cca 0, 5mm pe falus si pe langa si care creeau o pelicula alba.dupa ce mi-au trecut a ramas o pata rosie discreta de cca3mm/3mm pe partea stg a falusului.de atunci (9ani)am mai avut asa ceva acum 2 saptamani dupa contact sexual, dupa care am facut dush cam tarziu seara si cand am vazut 2-3 punctuletze si ca ma manca am urmat sfatul unui medic si am dat cu clotrimazol crema.simptomele au trecut in 3-5 zile.dupa aceste zile am facut iar dragoste o zii intreaga :D si dush tarziu si a 2 a zi au aparut mai multe pe falus si pe langa :( dau cu clotrimazol de 7 zile, mancarimea a disparut la fel si punctuletzele dar au ramas pete si mi-e teama sa nu fie permanente :(.ce imi recomandati?
0
23-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Punctele rosii erau iritative. Puteti aplica Advantan crema de 2 ori pe zi, 2 - 3 zile.
0
25-09-2008, ora 00:00
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
a fost bun advantan.multzumesc.
0
25-09-2008, ora 00:00
mike17
Nu este medic/terapeut
mike17
salutare! mie cam frica sa ma duc la doctor...am 17 ani...am facuto pe 4 septembrie prima data...si de vreo 3 zile am nijte pete mici rosii si mancarami...ce poate sa fie...a fost prima mea experientza sexuala
0
26-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai folosit prezervativ ??
0
01-10-2008, ora 00:00
adi22
Nu este medic/terapeut
adi22
Buna ziua, am si eu o problema. De 2 zile am avut niste usurimi in zona preputului dar nu le-am dat atentie (am avut cateva zile de munca intensa si nu mi-am dat seama). Acum cand am facut dus am observat ca defapt este putin umflata zona aceea si a inceput sa se "cojeasca" doar la simpla atingere. deasemenea am observat parca o pata rosie dar nu foarte puternica pe falus. Si nu stiu exact de unde provin toate astea, dar va intreb daca are legatura cu faptul ca am fost racit destul de puternic zilele astea si am luat ospen/coldrex sau are legatura cu faptul ca am avut contact sexual neprotejat cu partenera mea( acum 3 zile) dar dupa o pauza de 3 saptamani. Va multumesc si astept un raspuns.
0
01-10-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Si tratamentul cu Ospen si contactul neprotejat puteau fi cauza simptomelor descrise.
0
01-10-2008, ora 00:00
adi22
Nu este medic/terapeut
adi22
Si ce puteti spune despre problema mea, se poate sa se ajunga la ceva grav? si inca o intrebare : ar trebui sa iau un tratament ceva?
Mutumesc anticipat.
0
04-10-2008, ora 00:00
adi22
Nu este medic/terapeut
adi22
La ora actuala s-a cojit toata acea zona despre care v-am spus si a ramas foarte inflamata, foarte rosie, ce sa fac?
0
04-10-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un dermatolog !
0
10-10-2008, ora 00:00
avicenaavi
Nu este medic/terapeut
avicenaavi
Buna ziua, scuze pentru povestea mea. Am o prietena in alt oras. Facem sex de cateva luni. Din pacate e maritata si sotul ei s-a intors din strainatate acum vreo doua saptamani. Intamplarea a facut ca ea sa vina in delegatie in oras la mine. Am facut sex si am observat imediat ca e ceva in neregula. Vaginul era destul de uscat, ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata pana acum. Cand m-am dus la baie, am vazut ca pielea penisului se inrosise foarte tare. Am crezut intai ca e ceva mecanic. Am facut si felatie in timpul actuluia sexual, am mai facut asta o sigura data de cand suntem impreuna. Dupa felatie, cand am reluat actul sexual, ne-am si sarutat. Omusorul din gat s-a umflat si s-a inrosit si el. A doua zi am facut iar sex si umiditatea vaginului revenise la normal. Dar am observat ca acolo unde lichidul cursese pe scrot, s-a irosit si scrotul si cum a ajuns pana la anus, simt o usoara jena, ca o usoara arsura si acolo. Nu mai cred ca e ceva mecanic, din cauza asta. Cum in ziua urmatoare eram programat sa plec in delegatie si eu, n-am apucat sa merg la doctor inca. Mi-am dat totusi cu o crema simpla si am constatat ca in cateva ore iritatia aceea foarte rosie, foarte pronuntata mai ales pe partea mai putin sensibila a pielii penisului, s-a dus cu tot cu piele. Nu stiu ce sa-i spun femeii pana ma intorc acasa si consult un medic. Am intrebat-o discret, fara s-o alarmez, daca se simte bine si mi-a spus ca da. Se pare ca iritatia mea pe ea n-o afecteaza intr-un mod pe care sa-l simta. Va rog foarte mult sa-mi dati un raspuns. Ce ar putea fi si ce sa-i spun femeii? N-am avut contact sexual cu alte femei si nici nu vreau s-o alarmez, dar daca e ceva in neregula, nici nu pot sa nu-i spun. Va multumesc mult de tot.
0
13-10-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aplicati Advantan crema 2-3 zile, de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Daca roseata nu dispare mergeti la un dermatolog.
0
16-10-2008, ora 00:00
avicenaavi
Nu este medic/terapeut
avicenaavi
Va multumesc mult de raspuns, domnul doctor!
0
16-10-2008, ora 00:00
avicenaavi
Nu este medic/terapeut
avicenaavi
Revin, daca nu ati spus nimic, inseamna ca partenera nu are nevoie de nici un tratament? Multumesc!
0
18-10-2008, ora 18:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca simptomele au cedat numai cu Advantan, inseamna ca partenera nu are nevoie de tratament.
0
06-12-2008, ora 09:03
royp
Nu este medic/terapeut
royp
Buna ziua, problema mea este ca mi-au aparut niste pete rosii pe penis impreuna cu o usoara inflamatie a preputului (se observa bine atat la decalotare, cat mai ales cand penisul intra in erectie). De cand am aceasta problema nu am intretinut act saxual adica de vreo doua saptamani. In fiecare zi ma spal de cel putin 2 ori si aplic un unguent numit Diprogenta In timp ce ma spal observ ca petele alea rosii se transforma
in niste bubitze mici rosii f f dureroase la atingere care citeodata cred ca au singerat, preputul este inflamat,
glandul ma ustura f f f rau..
Astept ajutorul dvs!
Multa sanatate!
0
07-12-2008, ora 10:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
royp, ai facut foarte rau ca te-ai tratat singur !!! Probabil ca ai o balanita candidozica si ai agravat-o cu Diprogenta. Citeste mai sus tratamentul recomandat lui victorp, iar daca in 3-4 zile lucrurile nu se imbunatatesc, mergi la un medic dermatolog !!!
0
08-12-2008, ora 10:44
royp
Nu este medic/terapeut
royp
va mulţumesc
trebuie sa va spun ca înainte de a primi răspunsul dumneavoastră am fost la medic iar acesta mi-a recomandat următorul tratament: flucoric 150 mg una la trei zile; zanocin od una pe zi; şi o crema medacter pe care sa o aplic o data pe zi, Cu toate acestea chiar dacă nu ma mai ustura asa tare, la spălare parca curăţ şi un strat de piele albicioasa şi sîngerează. Va rog sa îmi spuneţi pot continua tratamentul?
0
08-12-2008, ora 17:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poti continua tratamentul, insa fara Zanocin OD.
0
08-12-2008, ora 18:57
royp
Nu este medic/terapeut
royp
va mulţumesc domnule doctor
0
12-12-2008, ora 17:13
dilimandri
Nu este medic/terapeut
dilimandri
buna seara Dl Dr.iar mi a aparut iritatia aceea sau ce-o fii...marti am facut dush, miercuri inainte sa plec la prietena m-am spalat, apoi am facut sex, dupa 1 ora(pe la 20 00) cand am ajuns acasa m-am spalat.joi dim ma manca putin pielea penisului din jurul falusului.am dat cu clotrimazol, zic, sa stopeze evolutia dak incepe...si toata ziua m-a mancat de mi venea sa urlu :| cum am ajuns acasa, m-am spalat si am dat cu advantan crema.s-a diminuat mankrimea in kteva ore.simt mankrimea doar knd il ating si acum.v-as da un fisier privat sa fiti mai sigur de diagnostic dar vad ca nu aveti PM.cum as putea sa va trimit?si as dori sa iau masuri sa nu se mai intample asta :(adik, am inteles de la dv k ar fii o iritatie...sunt creme anti-iritative pt asa ceva?care sa previna aparitia acestei iritatii.astept si un id de contact sa va trimit un fisier.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
1048 comentarii 12 ..... 34 35 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •