Piatra pe ureter.

30-10-2018
Cosix2018
Nu este medic/terapeut
Cosix2018
Bună ziua. Acum trei luni am avut o colica renala, care m-a dus în urgente. Prima mea colica renala care a fost comparativ cu nașterea mult mai groaznica. În urma unui CT am fost diagnosticata cu Urolitiaza, prezenta unui calcul de 3-4 mm pe ureter, la 1cm distanta de vezica urinara. În astea trei luni mi s-a recomandat terapie, constând în multe lichide, multa mișcare și analgezice, am fost permanent supravegheata de către un urolog, care mi-a dat tot felul de pastile pt dizolvarea calculului dar fără succes. Am băut mult ceai, multa apa, bai calde, etc. De câteva zile colica a revenit mult mai puternica, care m-a dus din nou în urgenta. Acolo mi s-a recomandat de data asta operație, ureteroscopie mai exact. Mi s-a spus ca deși analizele arata bine, rinichiul este afectat de piatra și risc sa îl pierd și întrucât în 3 luni nu am reușit sa elimin piatra, șansele sunt mici. Și ca 3 luni în plus ar fi prea mult pt rinichi pt a mai suporta presiunea care o face piatra. Întrebarea mea este dacă mai are rost sa ma chinui sa o elimin natural sau sa merg frumos sa ma operez. De doua zile ma simt fff rău, dureri și stări de rău cu grețuri, lipsa poftei de mâncare, nu pot face absolut nimic, și o oboseala extrema. Cat de normale sunt aceste stări în problemele pe care le am eu? Dacă exista cineva care s-a operat sa îmi dea umpic de curaj și mie. Sau invers, cineva care a eliminat atât de greu o piatra. Mulțumesc și aștept răspunsuri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.