Picioare strambe

06-09-2007
anonim13
Nu este medic/terapeut
anonim13
Am 13 ani si am picioarele putin strambe de la fotbal...am obsv ca nu la toti se intampla asta...cum pot sa am picioare drepte...ca nu vreau sa renunt la fotbal?
195 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
15-09-2007, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Picioare putin strambe de la fotbal sau e o malformatie congenitala? Adica le ai asa din nastere? Poti sa mergi la medicul de familie sa-ti dea un bilet de trimitere la ortopedie.
0
13-10-2007, ora 00:00
adrian k
Nu este medic/terapeut
adrian k
daca sunt doar putin strambe nu trebuie sa-ti faci probleme.nu exista tratament pt varsta asta.daca ai congenital picioarele strambe cum zici tu sau genu varum cum zicem noi la varsta asta te sfatuiesc sa nu renunti la sport pt ca nu are legatura cu fotbalul si daca ai timp fa si inot(macar o data pe saptamana).o alta cauza ar putea fi tot congenitala care a dus la incurbarea tibiilor(os moale adica demineralizat).
0
22-05-2008, ora 00:00
rugby93
Nu este medic/terapeut
rugby93
Am 15 ani si am picioarele cam strambe de la genunchi in jos si ma deranjeaza foarte tare mai ales daca alerg sau cand merg se cunoaste urat ce sa fac :(
0
29-05-2008, ora 00:00
adrian k
Nu este medic/terapeut
adrian k
daca sunt in "X" se num genu valgum, iar daca sunt in "0" sau paranteze se num genu varum.acelasi sfat: inot( pt X stilul broasca, pt 0 bras), atletism, exercitii de stretching, de forta( pt fete fitness)(pt X insistat pe adductori, iar pentru 0 pe abductori.bafta.
0
29-06-2009, ora 00:11
tinacazacu
Nu este medic/terapeut
tinacazacu
ajutatima va rog ma complexez mut am picioarele genu varum o ce pot sa fac am 16 ani pot face la asa virsta operatie si daca da cit cam cuosta 1
0
29-06-2009, ora 08:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara... Este exclusa operatia din considerente estetice.doar prezenta durerilor sau a altor tulburari functionale importante ar putea eventual indica operatia.Aceasta interventie nu este deloc anodina avand complicatii riscuri pentru a nu mai vorbi de prezenta unei cicatrici inestetice.Cu stima.Dr. Marius Uscatu.Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-07-2009, ora 12:52
monalisa18
Nu este medic/terapeut
monalisa18
buna ziua am si eu o problema asemanatoare cu cea a tinei cazacu..am si eu o mica paranteza la picioare de la genunchi in jos, am 18 ani si m-ar interesa o operatie estetica si as vrea sa stiu daca o pot face fiind majora si cam cat m-ar costa?astept raspunsul dvs
0
07-07-2009, ora 13:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna.daca nu aveti dureri sau alte tulburari functionale este exclusa din start operatia pentru considerente pur estetice.Oricum nu exista un pret, nefiind vreun chirurg ortoped care s-o pracice.Cu stima.Dr. Marius Uscatu.Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
17-07-2009, ora 00:03
bbe
Nu este medic/terapeut
bbe
am picioarele strambe de la genunghi in jos...si nu stiu cum sa mi le indrept...cineva mi-a zis sa practic :stretching...sau ceva la genu...daca e chiar asa de bine sa fac...mi-ar indrepta cat de cat picioarele...varog...vreau sa stiu neaparat...multumesc
0
17-07-2009, ora 17:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista absolut nici o metoda pentru a corecta aceasta deformatie...doar chirurgia.. dar daca nu aveti dureri sau alte tulburari functionale este exclusa din start operatia pentru considerente pur estetice.
Cu stima
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-08-2009, ora 16:27
andra m
Nu este medic/terapeut
andra m
Buna ziua. Am citit ca se pot efectua interventii de indreptare a membrelor inferioare(de ex. genus varum) cu ajutorul fixatorului extern Ilizarov. Este adevarat? Daca da, este solutia aceasta de preferat clasicei osteotomii? Va multumesc anticipat.
0
15-08-2009, ora 20:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fixatorul extern se foloseste pentru alungirea membrului, dupa o osteotomie de tip clasic.
Nu v-as sfatui s-o faceti in absenta unor tulburari functionale (dureri de genunchi) si doar pe considerente estetice. Suferinta este prea mare, riscurile sunt mari si nu merita incercat.
Cu stima
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-04-2010, ora 08:56
skype
Nu este medic/terapeut
skype
Domnule doctor, ce ne puteti spune despre metoda utilizata de clinica Ladisten din Ucraina ?
0
03-04-2010, ora 10:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Orice metoda din lume prezinta nenumarate dezavantaje si riscuri: paralizii, pareze, infectii, pseudartroze dar mai ales tulburari grave la nivelul articulatiilor membrului inferior, care se vor gasi intr-o conjunctura biomecanica noua si nefavorabila. Problema este ca cei care practica diverse metode nu expun pacientilor tocmai aceste riscuri...
Eu v-as ruga sa reevaluati aceste riscuri inainte de a lua o decizie terapeutica.
Cu stima,
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-04-2010, ora 20:20
octavyutza
Nu este medic/terapeut
octavyutza
Buna ziua!
Am si eu o intrebare...in partea laterala interioara la, laba piciorului oasele sunt mult mai proeminente decat ar fi normal, ma deranjeaza si ma afectat si la degete! As vrea o operatie daca se poate si ar fi bine dupa, adica sa nu mai am probleme.
Va multumesc
0
26-04-2010, ora 21:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu ma ocup 100% de patologia antepiciorului, insa nu inteleg care este problema D-voastra.
Nu orice deformatie a antepiciorului se opereaza.
Aceste aspecte se discuta in timpul examenului clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-05-2010, ora 21:30
Mihai_Alex16
Nu este medic/terapeut
Mihai_Alex16
Am 16ani si practic si eu fotbalul de performanta de 4ani. Tot la fel am si eu o problema... cam de 1an-2... picioarele mele au inceput sa semene tot mai mult ca niste paranteze... ma deranjeaza foarte mult si as vrea sa stiu ce as putea face ca macar sa diminuez distanta intre ele... am inteles ca operatia nu se poate face din pct de vedere estetic si nici nu as vrea, dar as vrea sa stiu daca ar fi niste exercitii sau niste indreptatoare (oricare ar fi ele, sau ceva la nivelul talpii care sa regleze). As fi dispus de sa fac orice este necesar. Mi-ar placea sa am picioarele chiar si intr-o usoara forma de X, dar nu de () cum le am acum. Desi este dinstanta intre genunchi am impresia ca problema pleaca de la tibie si glezna, adica tibia in apropierea gleznei(si parca tibia inloc sa vina perpendiculara pe jumatatea talpii, vine pe interior) ia o curba spre interior si astfel talpa intra mai mult in interior si se creeaza spatiu la genunghi, plus ca si in timpul mersului se observa mai ales cand piciorul se intinde in spate parca se intinde spre exterior. Tin sa spun ca pot sa trag genunghii fara nici un ajutor cand stau si atunci totul se vede bine, dar daca ii las moi iau forma de ()... Domnule doctor, v-asi fi recunoscator daca mi-ati recomanda ceva, orice... Multumesc anticipat
0
02-05-2010, ora 10:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La varsta D-voastra nu avem un tratament pentru aceasta problema.
Deformatia mentionata se datoreaza in foarte mare masura practicarii sportului de performanta (foot-ball), fiiind o problema curenta a acestor sportivi.
Nu v-as sfatui sa incercati vreo operatie de vreun fel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2010, ora 08:58
Emil Stoica
Nu este medic/terapeut
Emil Stoica
Buna ziua !
In primul rind vreau sa va multumesc pentru faptul ca va faceti timp pentru aceasta pagina si sa-mi exprim respectul pentru munca Dvs. Eu am un caz in care cred ca as avea nevoie de un sfat de la Dvs.:
- am un prieten ( 41 de ani) care, copil fiind( 4 ani), a cazut de la etajul 4 ! I-a dat Dumnezeu zile si nu a murit, dar in urma cazaturii si MAI ALES AL TRANSPORTULUI PE BRATE CATRE SPITAL, a ramas cu un defect major la picioare, adica are labele picioarelor indoite mult in exterior si de la genunchi in jos picioarele i s-au dezvoltat mai lent. Dupa accident, la ceva timp ( tot copil fiind) a fost la un consult si i s-a spus ca s-ar putea sa fie nevoie de interventie la coloana, ceea ce familia a refuzat. De atunci- de cca. 30 de ani (!!!) -nu s-a mai dus la medic.Este dintr-o familie saraca si destramata, dar il admir pentru verticalitatea cu care traieste ( mult mai demn decit alti semeni de-ai nostri care sint sanatosi, dar numai la trup...); desi merge foarte greu( asemanator unei foci) a terminat o scoala profesionala, s-a casatorit si are si un baiat. Bineinteles ca este pensionat ( 3 sau 400 de lei). Cind am spus ca il admir pentru curajul lui in viata, m-am referit la faptul ca NU VREA NIMIC DE POMANA, desi multi ca el au abandonat de mult lupta si sint pe strazi la cersit sau ceva asemantor... Nu, el se ocupa cu reparatul bicicletelor si al motoretelor( are o motoreta pe care merge f.f. mult !). Poate v-am rapit prea mult timp cu amanunte depre el, dar am facut-o in ideea de a-l intelege ca om, nu numai ca pacient. L-am intrebat des de ce nu incearca sa se consulte, poate se mai poate repara ceva, dar el a ramas cu ideea rezultatului acelui consult de acum peste30 de ani, cu interventia la coloana...E poate si teama de spital, de cabinet medical, teama ca daca s-ar face ceva ar fi mai rau decit acum..., poate si obisnuinta cu viata asta.., teama ca ar pierde si bruma asta de bani-pensie pe care o ia acum..Nu stiu, dar cred ca merita sa incerc sa-l ajut.Eu lucrez in Germania de citiva ani si intr-o vizita a lui de anul trecut l-am dus la un consult la o clinica de ortopedie( unde a platit tot el consultul si radiografiile- cca. 150 € !). AICI, DUPA CONSULT, MEDICUL NE-A SPUS CU NU POATE FI VORBA DE OPERATIE LA COLOANA CI ESTE NEVOIE DE CORECTURA /INDREPTARE A GLEZNEI PTR. A SE REGULA MERSUL, OPERATIE NECOMPLICATA( dupa pererea lui) SI PE CARE NE RECOMANDA S-O FACEM CIT MAI URGENT, DEOARECE DATORITA GREUTATII( este destul de gras) SE POATE AGRAVA MERSUL SI SE AJUNGE LA CARUCIOR !!! Eu am fost destul de bucuros de rezultat si l-am sfatuit sa se duca sa se intereseze in Romania, unde s-ar putea face operatia si cit l-ar costa( urmind sa-l ajut si eu la partea finaciara). Acum dupa cca. un an nu a facut mai nimic, cred ca ii e frica de operatie, de urmari sau cheltuieli!! Dar este o nebunie !!! Daca exista sansa REALA sa poata sa mearga MAI BINE ca acum, macar vreau ( si vrea si el !) SA STIU ASTA. Pentru asta am scris acest ( cam lung ? ) mesaj. Daca exita posibilitatea, eu sint dispus sa acoper cheltuielie pentru calatoria la clinica, pentru consult si ce mai trebuie ptr. A STI CUM STAM. Daca ati avut rabdarea sa cititi acest mesaj va multumesc !

Emil Stoica
0
09-05-2010, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
As avea nevoie de un diagnostic clar, pentru ca nu inteleg nimic: este vorba despre tulburari neurologice de origine vertebrala, care au determinat spasticitate sau paralizie, sau este vorba despre calusuri vicioase determinate de fracturi neglijate???
Astept detalii pentru a va putea ajuta cumva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2010, ora 16:07
Emil Stoica
Nu este medic/terapeut
Emil Stoica
Buna ziua !

In primul rind va multumesc pentru raspuns! Da, imi dau seama ca am fost
destul de confuz, dar am sa va trimit diagnosticul dat de medicul german.
In plus la acest consult, clinica din Germania a fost amabila si ne-a
copiat pe un CD toate radiografiile facute cu acest prilej.
Va urez o dumunica placuta si relaxanta !

Emil Stoica
0
09-05-2010, ora 16:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Astept sa-mi trimiteti pe mail continutul CD-urilor, infinit mai important decat un diagnostic scris in germana.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-05-2010, ora 02:39
barzu_england
Nu este medic/terapeut
barzu_england
Buna ziua domnule Marius Uscatu! Numele meu este Alexandru am 22 de ani si as dori sami raspundetzi la cateva intrebari. Am citit celelalte raspunsuri ale dumneavoastra dar as dori sa va explic problema mea in amanunt ca sa-mi putetzi recomanda ceva concret si sigur.Dupa cum va spuneam am 22 de ani si picioarele mele sunt in x sau genul vagum, genunchii mei sunt apropiatzi.Am jucat fotbal 6 ani dar mia fost foarte dificil ca continui din cauza picioarelor deoarece in primul rand ma chinui sa alerg, ma dor genunchii ingrozitor, tibiile de asemenea iar sa fiu sincer sunt inestetice sa vezi picioarele ca fug in toate directiile ca si cum nu ar putea fi controlate.am cautat si am tot incercat sa vad daca pot rezolva cunva problema sau sa o remediez cat de cat.Si acum simt dureri de la genunchi in jos si estetic vorbind am mari probleme in ami alege pantalonii.As vrea sa stiu daca prin exercitii fizice si munca as putea indrepta situatzia la varsta mea pentru ca sunt dispus sa incerc orice.Si vreau sa mai stiu daca se pot apropia genunchii mai mult de cat sunt acum adica sa fie si mai rau de atat deoarece continui sa alerg si sa fac efort fizic pentru o duce o viatza activa.Va multumesc din suflet si va rog ajutatzima cu un sfat domnule doctor chirurg Marius Uscatu. Cu stima si respect Alexandru!!!
0
18-05-2010, ora 00:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La vasrata D-voastra orice solutie este exclusa.
De curand am consultat un pacient care a hotarat sa-si rezolve chirurgical o problema similara, de estetica a oaselor gambei. Ei bine, rezultatul a fost catastrofal, cu compromiterea grava a articulatiilor gleznelor si picioarelor si cu prognostic foarte grav pentru un pacient de 30 de ani. Si totul pentru o problema estetica similara...
Incercati sa uitati de aceasta problema. Exista in viata miliarde de aspecte mai importante decat acesta...abia astept sa incepeti sa ajutati pacienti aflati in situatii dramatice, si care au nevoie de sprijinul D-voastra logistic (munca, nu bani!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-05-2010, ora 09:53
barzu_england
Nu este medic/terapeut
barzu_england
Buna ziua domnule doctor!!!
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra care numi mai da prea mult de gandit la ceea ce doresc sa fac de acum inainte! Acum sunt constient ca nu se mai poate schimba nimic in structura mea osoasa la 22 de ani si sincer la operatie nici nu vreau sa ma gandesc dar daca nu va suparati as dori sa va mai adresez o intrebare referitoare la aceasta problema.As dori sa stiu daca problema se poate inrautatzi mai mult decat este in situatia de fata deoarece continui sa fac sport si uneori solicit picioarele foarte tare.As dori sa merg la sala de forta si sa mi fac o musculatura mai bine conturata la picioare dar imi este frica sa nu inrautatesc mai tare situatia si piciarele mele sa se ixeze mai mult decat sunt.Dumneavoastra ce credeti?Sincer sa fiu de cativa ani durerea la genunchi pentru mine este ceva normal, sunt obisnuit, asa ca nu stiu daca as mai putea face ceva in aceasta privinta cu medicamente sau creme.Va rog frumos daca puteti sa-mi raspundeti la intrebarile mele. Si referitor la ce ati spus dumneavoastra mai sus aveti mare dreptate, in viata sunt lucruri de n ori mai importante ca aspectul, mai bine sanatos si sa arate mai urat decat frumos si sa suferi din cauza frumusetii.Va multumesc anticipat.

Cu stima si respect Alexandru!!!
0
18-05-2010, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Prezenta durerilor la nivelul genunchiului bilateral arata o inrautatire neta si ar trebui sa va conduca spre atitudinea logica de a nu mai solicita absolut deloc genunchii, excluzand complet foot-ball-ul, alergarea si exercitiile de forta pentru genunchi si coapse.
Nu exista vreun medicament sau unguent care sa fie util intr-o problema osteo-articulara.
Daca veti continua sa va solicitati genunchii de o asemenea maniera, ii veti distruge foarte repede, iar la 40 ani veti fi obligat sa ii schimbat cu proteze de genunchi interne.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2010, ora 13:20
cristi_bibi2000
Nu este medic/terapeut
cristi_bibi2000
Buna ziua domnule Dr.Marius Uscatu.Am o fetita de 6 anisori si are platfus si i sau strambat si genunchi, sunt in forma de x.Pe ea nu o deranjeaza dar i-mi este frica pentru mai tarziu.De mica a purtat aproape un an talonete dar am neglijat sperand sa se indrepte de la sine.A mai facut si gimnastica vre-o 10 sedinte si urma sa mearga in toamna din nou si n-a mai mers.Acum o saptamana am fost cu fata mea la Budimex s-o operez de polipi si am vb acolo si cu dl dr.Cristea Dan.Ne-a spus ca am venit prea tarziu dar totusi ne-a recomandat sa purtam dinou talonete timp de 2 saptamani de tatonare si sa vedem ce se intampla daca le va suporta si mai vb atunci.Intrebarea mea este urmatoarea, se mai pot indrepta picioarele sau am venit prea tarziu?Va multumesc anticipat, astept raspuns.
0
01-06-2010, ora 01:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Dupa parerea mea talonetele sunt absolut inutile, neavand nici un beneficiu.
In prezenta unui genu-valgum, piciorul plat este doar un simptom, o adaptare a piciorului la pozitie impusa de genunchi sau de o problema rotationala.
Prin urmare piciorul plat este absolut insignifiant, problema aflandu-se mult mai sus si se pare ca a fost complet neglijata pana acum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-06-2010, ora 19:16
Ralucutza
Nu este medic/terapeut
Ralucutza
Domnule doctor, daca fotbalul poate modifica forma unui os deja format, nu se poate ca alt sport sa o modifice din nou in sensul indreptarii sale? Si de asemenea va rog mult sa imi spuneti daca si atletismul poate determina picioarele strambe in paranteze si in general efortul fizic sustinut in adolescenta combinat cu o crestere rapida.
0
23-06-2010, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu la ce va referiti, care este de fapt problema D-voastra.
Nu exista vreun sport care sa "indrepte oase strambe". Sportul in exces nu poate avea decat consecinte negative asupra articulatiilor, prin suprasolicitare.
Va rog sa reveniti, precizan premisele: varsta, sexul, greutatea, sportul practicat, care sunt simptomele actuale, traumatisme in antecedente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
195 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: