Picioare strambe

195 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
13-03-2012, ora 20:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Inca nu s-a inventat in lume un aparat de corectie a deformatiei D-voastre (genu-varum).
Nu exista nici un termen de comparatie cu aparatul dentar, este ca si cum ati compara o caruta cu o naveta spatiala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
03-05-2012, ora 16:01
Daniel9
Nu este medic/terapeut
Daniel9
Buna ziua!
Am 16 ani si am si eu o intrebare pentru dvs.
De exemplu daca joci fotbal si terenul nu este bun(adica nu are iarba peste tot, in unele zone nu este iarba chiar deloc si sunt multe denivelari)oasele picioarelor sau muschii pot fi afectati? Daca DA in ce fel pot fi afectate?
0
03-05-2012, ora 16:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru articulatiile membrului inferior, mai ales pentru genunchi si glezna.
Prin urmare, puteti practica acest sport doar asumandu-va rational consecintele distrugerii articulare rapide.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
14-05-2012, ora 10:32
Teodor15
Nu este medic/terapeut
Teodor15
Buna ziua!...am 15 ani si am genunchii in forma X...se observa usor cand merg...si e deranjant...cand am fost mic am purtat niste proteze pentru indreptarea piciorului timp de un an si au functionat...iar acum am crescut in inaltime si sunt strambe din nou..ce imi recomandati sa fac?
0
15-05-2012, ora 11:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca veti citi cu atentie postarile anterioare de pe acest topic veti remarca inexistenta mijloacelor de "indreptare a situatiei".
Ramane o problema pur estetica si trebuie sa o uitati progresiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
06-06-2012, ora 15:44
Daniel9
Nu este medic/terapeut
Daniel9
Buna ziua!
Am si eu o intrebare pentru dvs.:Lipsa de calciu afecteaza forma oaselor membrului inferior?
0
06-06-2012, ora 22:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu nu am vazut inca in cariera mea o "lipsa de calciu".
Problema este cu totul alta si nu are legatura cu calciul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
11-07-2012, ora 23:08
Nikooo10
Nu este medic/terapeut
Nikooo10
Buna Seara!..Am 14 ani jumate:)..Sh am piceoare strambe.:|..Am 53 de kg sh 1, 65inaltime..Ce pot facee ? Numaii suport..Radee lumeaa de minee..sh imi zice ca sunt cracanata :|. Ce pot facee ca sa nu mai am piceoarele stramee?.
0
12-07-2012, ora 01:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista nici o modalitate rezonabila de a "corecta"problema D-voastra.
Poate daca va veti ingrasa vreo 7-8 kg se va estompa aspectul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
12-07-2012, ora 11:45
Grigman
Nu este medic/terapeut
Grigman
Buna ziua, in curand fac 23 de ani, am 187 inaltime si 110 kg. Sport de performanta nu am facut. La picioare degetele mici sunt curbate in exterior si cand calc mai mult calca pe lateralul lor. As dori sa stiu daca se poate face ceva deoarce este un defect nu numai estetic ci si dureros. Banuiesc ca de vina este incaltamintea proasta purtata in copilarie dar si greutatea suplimentara care o am. Multumesc frumos
0
12-07-2012, ora 11:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu prea am inteles natura deformatiei. Aveti cumva si hallux valgus (monturi)?
http://www.romedic.ro/centrul-de-chirurgia-piciorului-dr-marius-uscatu/articol/4736
In oricare dintre cazuri, este imperativa scaderea ponderala (25 kg) ca prima conditie inaintea oricarui tratament imaginabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
12-07-2012, ora 12:12
Grigman
Nu este medic/terapeut
Grigman
Nu am hallux valgus. Stiu ca necesar sa slabesc. M-am apucat deja de un regim. Deci, degetele mici nu sunt indreptate in alta directie...sunt la locul lor numai ca s-au rotit pe loc amandoua (cel de la piciorul stang in stanga si vice versa) acum cand calc, imi calca pe lateralul degetului. Am sa incer sa fac o poza si sa o postez ca sa va dati seama mai bine la ce ma refer. Multumesc frumos
0
12-07-2012, ora 12:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Imi puteti trimite fotografia pe mail (aveti datele mele de contact cand faceti 'click'pe fotografia mea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-08-2012, ora 20:38
Kabba
Nu este medic/terapeut
Kabba
Buna ziua. Am o problema cu picioarele care sunt foarte strambe.Genunchii sunt indreptati ambii spre interior, as putea zice ca e genu valgum dar nu cred. Am incercat sa pun cateva poze dar nu am reusit.As putea sa va trimit prin email domnule doctor? dar asta numai daca mi l dati. Eu am 17 ani...1.70m si 60 kg. Oare nu exista exercitii care sa indrepte treptat piciorul? Multumesc
0
04-08-2012, ora 17:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imi puteti trimite poze pe mail.
Pentru genu-valgum nu exista exercitii corectoare, ci numai solutia chirurgicala, exclusa pentru criterii pur estetice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
04-08-2012, ora 18:30
Kabba
Nu este medic/terapeut
Kabba
orice se poate...pai ce ar fi sa mi lasati un e mail aici. Buna ziua
0
04-08-2012, ora 20:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur, aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe fotografia mea.
Regulile site-ului ma impiedica sa afisez public mail-ul aici.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-09-2012, ora 00:25
Jamie
Nu este medic/terapeut
Jamie
Buna seara!
Sunt incantat ca pot sa pun si eu o intrebare unui asemenea medic!
Domnule doctor am si eu o problema..daca ati putea sa imi da-ti un simplu sfat ar fi perfect, am si eu ca multe persoane de pe aici picioarele strambe..de la genunchi in jos, am varsta de 19 ani, si 58 kg, as dori sa va intreb:
Daca as mai pune 10 kg credeti ca aceasta malformatie ar mai fi tot atat de vizibila?sunt foarte complexat de acest lucru, vreau sa va anunt ca multumesc lui Dumnezeu nu am avut sau am probleme cu ele..dar..daca as putea sa maschez macar putin acest lucru ar fi perfect.Va multumesc si astept un raspuns de la dumneavoastra!Cu stima!un simplu om.
0
11-09-2012, ora 08:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- in nici un caz nu este vorba despre o ""malformatie"", asa cum credeti..este doar conformatia scheletului D-voastra...
- greutatea D-voastra (58 KG) nu are relevanta decat in contextul inaltimii, pe care nu o cunoastem: prin urmare, 58 kg este o greutate OK la 1, 70m dar este exagerata la 1, 50 m...
- in consecinta, logic, nu putem aprecia daca o crestere ponderala de 10 kg ar fi, intr-adevar utila sanatatii D-voastre...
- pe de alta parte, daca aveti o conformatie longilina ("astenica"), o crestere ponderala ar putea "masca" oarecum genu valgum-ul.
- din punctul meu de vedere, fara sa ignor aspectele estetice, nu recomand nimanui sa incerce sa adauge 10 kg, din simplul motiv ca se vor adauga si alte zeci de kg..nu va veti mai putea opri...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-09-2012, ora 11:13
Jamie
Nu este medic/terapeut
Jamie
Va multumesc pentru raspuns!Domnule doctor eu practic fotbalul de mult mult timp credca de la varsat de 6 ani, acest "defect" a inceput sa se vada mai bine anul trecut prin aceeasi perioada, de asta va intrebam de punerea in greutate, pentru ca multa lume rade, nestiind de ce am aceste "paranteze".Va multumesc pentru intelegere!O zi cat mai buna!
0
20-09-2012, ora 13:36
gladiola
Nu este medic/terapeut
gladiola
Buna ziua domnule doctor. Am si eu o intrebare pentru dumneavoastra. Am picioarele strambe ( cu parenteza) de la genunchi in jos, care mentionez e o trasatura de familie. La fel are si mama si bunica. Vreau sa va intreb ce sanse sunt ca fetita mea sa aiba si ea aceiasi deformatie si ce sanse sunt sa aiba un picior drept si frumos. Multumesc !
0
20-09-2012, ora 16:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nefiind vorba despre o afectiune genetica, este imposibil de apreciat probabilitatea aparitiei deformatiei.
Mai curand este legata de greutate: ce greutate/inaltime aveti D-voastra, fetita, mama si bunica?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-09-2012, ora 13:37
gladiola
Nu este medic/terapeut
gladiola
Buna ziua. Nu as sti sa va spun in cazul mamei si bunicii inaltimea si greutatea. Insa in cazul meu inaltimea e 1 68 si 51 kg. Iar fetita mea e inca mica, are abia 10 luni, insa imi e frica ca imi va mosteni picioarele mele strambe si urate. In cazul meu stiu ca nu se poate face nimic, insa as vrea ca macar ea sa le aibe drepte.
0
21-09-2012, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu este nimic de facut, nu puteti preveni acest aspect al membrului pelvin. Probabilitatea este, insa, destul de redusa de a avea aceeasi conformatie incriminata de catre D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-10-2012, ora 19:05
Cristian1695
Nu este medic/terapeut
Cristian1695
Buna Seara domnulor doctor Marius.Am si eu o intrebare referitoare la o radiografie a picioarelor normale.Imi puteti spune cumva, exact asa arata o radiografie a unor picioare normale?
http://karenfieldsstudios.blogspot.ro/2010_05_01_archive.html
http://www.sciencephoto.com/image/203503/530wm/F0027552-Normal_lower_legs, _X-ray-SPL.jpg
Va rog frumos sa imi spuneti o parere in legatura cu aceste doua poze.
Daca asa arata oasele unor picioare normale, in cazul unui baiat, oasele arata altfel?Pe blogul de unde am luat aceste poze, era radiografia picioarelor unei fete.Nu am reusit sa gasesc o radiografie care sa contina picioarele unui baiat.
0
27-10-2012, ora 15:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pot diferentia, doar pe radiografie, oasele membrului pelvin la femeie sau barbat.
Nu exista ""normalitate""din punct de vedere radiologic, data fiind diversitatea extrema de forma si dimensiune a membrului inferior la diversi indivizi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-11-2012, ora 21:46
cristina.melinda
Nu este medic/terapeut
cristina.melinda
Buna seara!
Am un baietel de 8 luni si 3 saptamani, in urma unui consult de rutina la medicul pediatru ne-a spus urmatorul lucru: daca copilul se ridica in patut si paseste acolo tinandu-se de margini sa nu il incurajam tinandul noi de manute si facand ture cu el prin casa pentru ca va avea piciarele strambe. Este adevarat??? acum o luna si jumatate i-a marit doza de vigantol la 5 picaturi pe zi, desi dupa cele spuse de dr. fontanela i se inchide si asa prea repede (picaturile acum le luam normal 2/zi).
Inca o intrebare... baietelul meu nu are platfus... cum trebuie sa il las prin casa cu pantofiori sau fara??? pantofiorii care ii are sunt cu acea mica ridicatura in interior...
0
06-11-2012, ora 19:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Doctorul are perfect dreptate, este mult prea devreme sa-l fortati sa mearga...abia pe la 11-2 luni este pregatit oarecum pentru primii pasi...
Nu se pune problema ""platfusului"" pana pe la 9-10 ani cand, in 0, 01% din cazurile copiilor cu picior plat, pot apare ceva suferinte minore...in restul de 99, 99% din cazuri ramane o problema strict estetica...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-01-2013, ora 09:10
crysacrys57
Nu este medic/terapeut
crysacrys57
Bună ziua v.am întrebat puţin mai sus despre picioarele strâmbe de la genunchi în jos genul varum sau 0 am 16 ani 1. 68 sh 51 de kg am avut 47 de kg care ar fi greutatea normală la care nu se vă mai observa acest defect ??
0
11-01-2013, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista un "standard" in privinta greutatii necesare "mascarii" genu-valgus-ului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
195 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: