piele uscata pe abdomen

23-01-2009
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
buna ziua
am o fetita de 13 ;uni.cand a fost mica am fost cu ea la un control la pediatru care mia recomandat sa merg la un chirurg cu ea deoarece zicea ca are hernie ombilicala
ptr a reduce hernia sa zic asa ca nu stiu in termeni medicali fetieti mele i sa pus pe abdomen un leucoplast f bine starns pe care lam tinut aproape o saptamana.Aceasta operatiune am facut de 2 ori ultima dat nu am mai tinut leucoplastu decat 2 zile deoarece a cazut ptr ca ii faceam baie in fiecare seara si probabil nu a fost prins foarte bine.De atunci la un iterval de timp fetitei mele i se ia pielea se descuameaza asa fin desi dupa fiecare baie ii fac masaj cu ulei de la hemel.As dori sa-mi spuneti daca exista vreo crema ptr copii speciala mai hidratanta ptr ca nu stiu ce sai fac.Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
24-01-2009, ora 13:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Leucoplastul acela nu-i va reduce hernia.De ce nu te duci la chirurg cum te-a sfatuit pediatrul?Nu e bine ca stai asa, caci hernia aceea poate strangula intestinul, se poate inflama etc..Descuamarea pielii in acel loc este fie datorita leucoplastului care a iritat, fie ca urmare a herniei, ceea ce nu e un semn bun.Deci sfatul meu este sa rezolvi cat mai repede cu hernia fetei.Numai bine!
0
24-01-2009, ora 22:55
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
Leucoplastul acela nu l-am pus eu ci chirurgul pediatru la care am fost.Nu stiu daca ati inteles bine dar asta s-a intamplat cand fetita mea avea o luna cred sau nici o luna implinita si acum are 13 luni.Nu cred ca are nici o legatura descuamarea pielii cu hernia(si apropo nu avea nici herni fetita mea, de3oarece am fost cu ea si la Bucuresti la Budimex la control)sigur este de la leucoplastul aplicat.Eu vroiam sa stiu daca exista o crema hidratanta special ptr copii sa o pot da
0
25-01-2009, ora 19:26
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
multumm de sfat
o sa incercam
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pielea uscată la copii
  • Remedii pentru pielea uscată
  •