Placuta pusa dupa incizie

09-02-2021
MIRVR
Nu este medic/terapeut
MIRVR
Buna ziua, ieri am fost la stomatolog din cauza unui Abces, unde mi s-a făcut o incizie. Totul a decurs perfect. Am doar o întrebare, la dintele unde mi s-a făcut incizia am o placuta de plastic pusa in gingie, care se loveste de obraz aproape mereu cand vorbesc sau imi misc gura. Intrebarea mea este: trebuie lasata acea placuta sau trebuie sa ma duc din nou sa-mi scoata placuta?
4 comentarii
0
09-02-2021, ora 20:32
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Este un tub de drenaj a infectiei si trebuie sa il purtati cateva zile.
0
10-02-2021, ora 00:51
MIRVR
Nu este medic/terapeut
MIRVR
Va mulțumesc mult pentru răspuns! Inca o întrebare as avea: Trebuie sa ma duc la stomatolog sa mi-l scoata, sau il pot scoate acasa?
0
10-02-2021, ora 08:58
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Mai bine intrebati medicul, de obicei el il scoate.
0
11-02-2021, ora 23:00
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Da, acea placuta trebuie scoasa ( uneroi se desprinde si o scupati ). Dar nu uitati ca trebuie sa faceti ceva cu dintele cauzal, care a produs abcesul ( extractie, tratament de canal etc ), asa ca la medicul dentist trebuie sa va intoarceti. Sunt sigura ca v-a explicat. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: