Pneumonie - am rămas cu o durere de plămâni destul de deranjanta și o dificultate la respirare
Buna seara, acum 3 săptămâni am făcut o viroza (acesta a fost diagnosticul inițial) dar cum după 3-4 zile s-au agravat simptomele, am fost la pneumolog. M-a ascultat la plamani și a zis că nu e pneumonie (nu am tusit, nu am avut febră, doar transpiram foarte mult noaptea) dar în urma unui rx mi-a zis că pare a fi totuși pneumonie și mi-a dat tratament cu Xifia 10 zile. Am terminat tratamentul și nu mai transpir noaptea, dar am rămas cu o durere de plămâni destul de deranjanta și o dificultate la respirare. Având în vedere situația epidemica actuala, nu as merge la spital (am și un bebe de 4 luni și vreau sa evit orice pericol) dar mă și preocupă durerea și apneea. Ce as putea sa fac? Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
2 comentarii
Dar se aude ceva din plămâni in momentul in care respiri sau inspiri adică un hârâit sau respirație șuierătoare.
Hristos a Înviat! Dacă ați avut pneumonie trebuie oricum să mergeți la medicul curant la control pentru a vedea dacă tratamentul a fost eficient. Se poate face și o radiografie toracică pentru a vedea care este evoluția și dacă imaginea radiologică este sugestivă pentru o pneumonie în rezoluție. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 8pneumonie cu complicatii??
- 3Fetita mea respira greu, zgomotos si are mucozitati
- 4Respiratie greoaie
- 11Dispnee urmata de amorteli ale mainilor.De 4 luni tot medici
- 6simt cum respir in partea stanga cateodata.
- 3am facut anul trecut rinoseptoplastie. parca e mai rau
- 7respir greu, simt ca ma sufoc
- 7sotia nu are miros
- 1probleme respiratorii
- 2tuse persistenta dupa o pneumonie veche de o luna si ceva.
- 1respiratie grea
- 1nu pot sa respir bine!
- 0Dureri în partea stângă a inimii și respirație greoaie
- 8Amețeala, respirator grea și stări de confuzie
- 1Respiratie ingreunata, transpiratii dureri de umeri dar fara febra si fara tuse
- 1Buna seara. am fost foarte stresat si acum nu imi mai gasesc linistea
- 6Ajutor, va rog! respir puțin mai greu și simțeam o presiune în zona inimii
- 1Ajutor va rog! respir mai greu, presiune in piept, durere în zona inimii..
- 2Respiratie grea si presiune in piept
- 5Rog răspuns! Pneumonie Mycoplasma care nu cedează la antibiotic
Mai multe informații despre: Pneumonia Dificultatea in respiratie Respiratie dificila
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Infectii pneumococice
- Pneumonia lobara la copil
- Pneumonia interstitiala la copil
- Pneumonia stafilococica
- Pneumonie
- Pneumonia atipica primara, cu Mycoplasma
- Pneumonia de aspiratie
- Pneumonia cu Pneumocystis jiroveci
- Pneumonia francă lobară
- Bronhopneumonia
- Respirație dificilă (dispneea)
- Respirație grea
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: