Pneumonie sau... ?

17-09-2009
squall_vlad
Nu este medic/terapeut
squall_vlad
Buna ziua,

Am si eu o problema care persista.
Am sa va spun toata povestea, sper sa nu va plictisesc.

In 2007 am lucrat pe santier la Holcim, unde este o gramada de praf de ciment. In aceasta perioada m-a apucat o tuse care se agrava pana imi venea sa vomit, cu toate ca nu reuseam sa vomit.
In 2008 am fost mutat la CET Turceni, unde este o gramada de praf de carbune. Tuse o aveam, astfel am fost si am facut o radiografie, unde s-a constatat ca am pneumonie.
Mi-a fost dat un tratament de la medicul de familie, care din prima zi cand l-am luat mi s-a facut rau.

Am fost a doua zi la un alt control, unde acest medic mi-a spus ca medicametele care mi-au fost date, erau foarte puternice, din aceasta cauza mi-a fost rau, si m-a ascultat el cu stetoscopul si mi-a spus ca nu am decat o raceala.

La insistentele prietenei mele am mai fost in aceasi zi la spital unde am cerut sa mi se mai faca o radiografie.
Aici au vazut din nou ca am pneoumonie. Am urmat tratamentul dat de doctorul de garda.

Dupa tratament se pare ca tot simt ceva in capul pieptului la diferente de temperatura. Tusea s-a mai diminuat dat tot exista.

Intre timp m-am apucat de fumat. Asta de vro luna. Acum am mereu o flegma in gat care nu ma lasa sa respir. Astfel dupa fiecare masa simt cu flegma se ingroasa, nu pot sa respir si imi vine sa vomit.
Flegma, nu o pot elimina in nici un fel. E ca si cum ar fi doar in imaginatia mea, simt cum am o flegma in gat care se ingroasa din cand in cand si nu pot respira din cauza ei.

M-as duce sa fac din nou o radiografie sa vad daca mi-a trecut pneumonia. Dupa cum v-am spus anterior am facut 2 radiografi la o distanta destul de mica, 3 luni. Acum de la ultima radiografie a trecut cam 9-10 luni. Oare este indicat sa fac din nou radiografie, nu imi radiez corpul prea puternic ?

De mentionat ca acum numai lucrez in santier.
Tusea, mai rara dar la fel de puternica.
Simt ceva in capul pieptului la diferente de temperatura.
Cateodata cand simt aceasta senzatie in capul pietului, vomit instantaneu, foarte putin.

Din pacate numai am retele care mi-au fost prescrise.

Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac, cum ar trebui sa procedez ?
1 comentarii
0
24-10-2019, ora 16:05
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Mergeți la pneumologie pentru consult și radiografie toracică, puteți repeta radiografia și la intervale mai mici de timp. Dacă mai sunt leziuni pe radiografie ar fi recomandat un CT toracic. Mai aveți și alte simptome? De asemenea, vă recomand să renunțați la fumat. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.