Pneumopatie interstiala difuză

12-07-2019
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Vă rog din suflet să mă ajutați, sunt cu moralul la pământ deoarece tot ce am citit pe internet despre aceasta boală ma îngrozit, este vb despre mama mea este internată în momentul de față în spital motivul fiind tuse persistentă de aproximativ jumătate de an în urma unui CT cu substanța de contrast ia pus diagnosticul de :pneumopatii intestinală difuză și adenopatii mediastenale vă rog un răspuns se poate vindeca de asa ceva, eu ce am citit pe internet ma îngrozit un răspuns cine este în măsura să mă ajute din câte am citit reiese că nu ar exista un tratament care să vindece această boală decât să o amelioreze
13 comentarii
0
15-07-2019, ora 14:00
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! V-am scris și în privat. Pneumopatie interstițială difuză este numele unei clase de boli ce constau în fibroza parenchimului pulmonar, uneori și bronșiectazii. Sunt modificări cronice și ireversibile. Pentru îmbunătățirea calității vieții se recomandă oxigenoterapie la domiciliu (doar dacă are lipsă de aer, saturații mici la pulsoximetrie), eventul aerosoli. Nu există tratament. Adenopatiile pot avea nenumărate cauze, dacă nu există simptome, e greu de spus un diagnostic. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
0
24-07-2019, ora 14:50
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună ziua domnule doctor revin din nou cu o problema, azi am fost la mama mea și am vb cu doamna doctor mi sa spus că diagnosticul ei este fibroza pulmonară și că ar fi într-o stare foarte avansată, fiind afectați ambii plămâni ia făcut în test de efort nu știu cum se numește că de zăpăcita ce am fost am uitat pe loc nu sidromtria ceva care a băgat-o într-o cabină cu o presiune și ia ieșit doar 10 la suta, dansa spune că foarte prost rezultatul, și că din acest motiv nu poate începe tratamentul cu cele două tipuri de medicamente care este special pentru fibroza, alte investigați a zis că nu-i mai face, asta nu înțeleg de ce, acum eu vă întreb chiar nu mai există nimic de făcut, ea nu mi-a garantat nimic adică pe viitor ce se va întâmpla că va trăi un an că doi că mai mulți sau mai puțini, ia recomandat oxigen și că îi va trebui și acasă, domule doctor sunt terminată vă rog un ultim sfat la ce să mă aștept și ce se mai poate face sunt disperata nu doresc nimănui să treacă prin ce trec eu acum, mulțumesc
0
24-07-2019, ora 20:03
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă fibroza este bilaterală (cu afectarea ambilor plămâni) și extensivă (ocupă un teritoriu important din plămâni) prognosticul este unul nefavorabil. Este nevoie de oxigenoterapie la domiciliu pentru ameliorarea simptomelor și creșterea calității vieții. Cum v-am mai spus, fibroza pulmonară înseamnă că țesutul pulmonar normal a fost înlocuit cu țesut fibros, cicatriceal (cum se întâmplă când vă tăiați și se formează o cicatrice) care nu își mai îndeplinește rolul și care este din păcate ireversibil, în stadii incipiente tratamentul poate încetini evoluția bolii. Oxigenoterapie, eventual internarea într-un centru de paliație, alte opțiuni nu prea există. O seară liniștită!
0
31-07-2019, ora 13:11
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună ziua domnule doctor revin din nou cu o nelămurire tocmai am luat legătura cu o persoana care are tot acesta boala fibroza pulmonară și am vb cu dansul el mi-a spus că el a urmat cu un ceai dat de un om din Sibiu un cioban foarte bătrân care cunoaște ff bine plante medicinale și că a mai vindecat foarte multă lume de anumite boli, ceaiul se numește mușchi de piatră din ce am înțeles de la dansul ar fi că acest ceai oprește boala pe loc în stadiul care este pe când terapia cu cortizon doar încetinește boala dar tot avansează lucru pe care îl știam, acum eu vreau doar să cer părerea unui doctor ce părere aveți aș putea încerca și cu acest lucru se poate administra concomitent cu tratamentul dat din spital, eu mă gândesc că nu ar face nici un rău acest ceai, din acest motiv vam scris părerea dv contează mult pt mine, eu aș încerca orce numai să văd o inbunatatire
0
31-07-2019, ora 21:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu există studii care să ateste eficacitatea acestui ceai, dar este ceva natural și nu interferă cu terapia medicamentoasă, deci puteți încerca și această metodă homeopată. Deci părerea mea este că puteți încerca acest ceai și veți vedea care sunt efectele acestuia. Dacă observați rezultate bune vă rog să-mi scrieți mai în detaliu despre acest ceai, mi-ar fi util în cazul altor pacienți cu această boală ca terapie adjuvantă. Dacă mai aveți nevoie de ajutor vă stau la dispoziție. O seară binecuvântată!
0
31-07-2019, ora 22:10
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Da tocmai am vb cu omul care a urmat cu acest ceai, am întrebat cum se simte dansul și dacă boala a mai avansat mi-a spus că este bine sunt 12 ani și el tot mai trăiește, mi-a spus că dacă nu urma cu acest ceai era mort de mult timp, problema care mai mia spus-o este că mama mea dacă e să înceapă cu acest ceai ea trebuie să renunțe la tratamentul cu cortizon, nu este contraindicat, dansul a renunțat după doi ani în care a luat încontinuu acest tratament și acum după cum se vede este bine, eu nu știu ce să fac sincer aș încerca. O întrebare domule doctor dacă mama mea ar renunța la tratamentul cu cortizon trei luni cât de rău de poate agrava această fibroza mă gândesc în caz de nu se vede îmbunătățiri după acest ceai, și o părere sincera de la om la om nu de la medic la pacient aș avea ceva de pierdut dacă aș încerca?? Că boala tot avansează și dacă urmează cu tratament.
0
01-08-2019, ora 17:56
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Din câte mi-ați spus boala mamei dumneavoastră este într-un stadiu destul de avansat. Nu știu de ce acel ceai și corticoterapia nu pot fi administrate împreună, și rămâne la latitudinea dumneavoastră cum procedați. În 3 luni fără corticoterapie boala nu va avansa semnificativ, dar cum am mai spus decizia este a dumneavoastră. Dacă doriți să încercați acel ceai și mama dumneavoastră este de acord, înțelegând toate consecințele renunțării la corticoterapie, atunci puteți încerca 3 luni să vedeți dacă se simte mai bine cu ceaiul respectiv. Domnul acela în ce stadiu avea boala? Și acest aspect este important, dacă era în stadiu incipient atunci nu se poate compara cu cazul mamei dumneavoastră. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
0
09-08-2019, ora 23:41
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună seara domnul doctor am vrut doar să vă anunț că am început acest ceai numit licheni de piatră și am renunțat la tratamentul cu cortizon mamei mele ia prescris metrol de 32 mg, am o săptămână de când îi dau acest ceai, acum mă rog la bunul Dumnezeu să fie și bine și să vedem cât de cât niște rezultate o să vă țin la curent cu starea mamei mele și cum ii va merge după acest" ceai minune" dacă va fi așa, sunt puțin speriată că dacă nu se va întâmpla nimic și din contra boala va avansa într-un stil galopant numai acolo mă gândesc ma mustră conștiința că am renunțat la medicamentație, dar sper și mă rog neîncetat ca dzeu să facă o minune și săi fie bine cu ceaiul acesta, o să vă mai scriu din când în când sa vă spun starea mamei mele, mulțumesc încă o dată pentru că de fiecare dată ați răpit din timpul dvs și mi-ați răspuns mereu. Vă doresc tot binele din lume și o să ne auzim cât de curând...
0
13-08-2019, ora 19:45
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Să dea Bunul Dumnezeu să meargă bine cu acel ceai. Fiind o boală cronică cu evoluție destul de lentă, chiar în cazul în care teratia cu ceai nu va fi eficientă, vă puteți întoarce la terapia clasică fără probleme. Totuși sper să funcționeze cu acest ceai. Doamne ajută! O seară binecuvântată! Aștept să-mi scrieți evoluția mamei dumneavoastră.
0
09-09-2019, ora 08:22
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Bună ziua domnule doctor revin din nou cu o veste care îmi sfâșie sufletul din păcate mama mea este într-o stare ff critică la terapia intensivă la noi la Buzău, a făcut niște complicați o bronhopneumonie foarte urata este afectați ambii plămâni ce a mai rămas din ei după fibroza ea acum depinde de o mască de oxigen numita, cebab nu știu dacă pronunț corect, nu poate respira fără acea masca totul a deputat foarte repede nu știm ce putem face nu o poate transfera nici la București pentru că spun ca nu rezistă și ca nu au echipament necesar, ce pot să mai fac la cine sa mai apelez ca să mai pot face ceva pentru mama mea este conștientă știe tot îmi cere aer și ma doare inima ca nu îl pot da, ajutați-mă într-un fel dacă se mai poate bineînțeles
0
01-10-2019, ora 15:48
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Bronhopneumonia este o complicație care poate apărea în cazul acestor pacienți. Îmi pare rău, dar chiar nu am cum să vă ajut. Rugați-vă pentru mama dumneavoastră!
0
06-10-2019, ora 09:47
Banica Cristina
Nu este medic/terapeut
Banica Cristina
Din păcate mama mea a pierdut lupta un viața acum trei săptămâni, este o durere și suferință mult prea mare, dzeu să o aive în grija lui, acum ea este îngerul meu păzitor
0
07-10-2019, ora 15:51
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Dumnezeu să o odihnească în pace și să vă întărească pe dumneavoastră și pe cei dragi în aceste momente!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: pneumopatia