Pneumotorax spontan

08-01-2021
Constantin Madalina
Nu este medic/terapeut
Constantin Madalina
Buna ziua, am si eu o intrebare, sotul meu a facut un pneumotorax la plamanul stang in mai 2020 fiind mecanic de meserie sa fortat cu barosu si de acolo si fisura de pleura, nestiind problema de care suferea a stat asa pana in iunie cand a simtit ca i sa format lichid ( ne avand disficultati in respiratie, dureri usoare in plamani, fumator).ajunsi de urgenta la spitalul judetean pitesti sa folosit tubul de dren pt lichid. interventia a fost pe 28.06.2020. pana in 15.09.2020 a fost in medical. pe 17.09.2020 cand se ducea la servicu a tusit si brusc durerile au inceput sa fie foarte mari aproape de lesin.am ajuns la o doamna doctor pneumolog la care ne confirma ca pneumotoraxul inca este la plamanul stang dar o cantitate mica de aer care se elimina singura.Am continuat asa pana pe 22.12.2020 cand la un alt control, la o alta doamna dr ne recomanda un CT( el avand in continuare dureri suportabile, usoare deficiente de respiratie la schimbarea temperaturi), se constata ca trebuie intervenit chirurgical de urgenta (imagini aerice cu aspect de bule de emifizem apical si posterior dreapta LSD subpleurale cea mai mare de 22, 7/11.5 mm cu benzi de condensare adiacente apicale, pneumotorax masiv la nivelul campului pulmonar stang predominant apical si bazal cu prezenta de imagini aerice cu aspect de buzle de emfizem/pneumotorax inchist adiacente la nivelul LIS si LSS cea mai mare de 36.4/9, 2 mm(ap/t), zona de condensare 65.9/8.9 si altele).Sa intervenit chirugical pe 29, 12.2020 la Ponderas Regina Maria Bucuresti si sa taiat o mica pare din plaman folosinduse si interventia de toracoscopie. Tin sa mentionez ca pe aorta sa gasit 10 cm infaurata cu mucozitati(asa nea explicat noua doctorul). Suntem a 8a zi dupa externare si sotului meu i sa forma din nou un mic pneumotorax cu lichide de data aceasta in urma controlului de ieri 07.01.2021 spunandune ca este normal ca plamanul secreta si ca se va elimina de la sine.Eu acum vreau sa va intreb ce este de facut in situatia data, si daca credeti ca va mai aprare din nou probleme.Nu stim unde sa ne mai ducem sau cum sa facem.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pneumotoraxul spontan - experiența pacientului
  •