poliartrita ?

430 comentarii 1 2 ..... 14 15
0
24-01-2012, ora 21:17
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Dr. Ioana Grajdeanu
Bd. Carol, in spate la Asirom
tel. 0722844100
0
26-01-2012, ora 22:52
popa_flori3
Nu este medic/terapeut
popa_flori3
va multumesc din suflet.va doresc multa sanatate doamna irina toma
0
30-01-2012, ora 18:17
alexadrian74
Nu este medic/terapeut
alexadrian74
In atentia D-nei Irina Toma:

As dori sa incep Marshall protocol. Ma puteti ajuta cu informatii? Cum se face tratamentul?
Mentionez ca la reumatologie am fost diagnosticat (in dec 2011) cu spondilartrita cu debut periferic ( ambii genunchi si glezna dreapta umflate). Momentan iau salazopirina si medrol. Cu toate acestea abia ma duc pana la baie.

Va multumesc!
0
31-01-2012, ora 12:42
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
o sa-ti spun parerea mea si trebuie s-o consideri ca atare, eu neavand in spate studii de medicina ci doar experienta proprie a unei afectiuni de aceeasi natura si banuind ca ai 38 ani, dupa acel 74 din ID, se pare ca boala a ddebutat la aceeasi varsta la care a debutat si la mine. Ma refer aic la boala ca la simptomatologia articulara, artrita fiind rezultanta unei boli de fond pe care medicina alopata inca n-a dibuit-o..

Desigur ca salazopirina si medrol nu ajuta, acestea fiind inhibitoare de raspuns imun, in conditiile in care
organismul e invadat de parazitii care au preluat controlul si corpul incearca sa se apere. Prin aceste " miraculoase" medicamente noi nu facem decat sa blocam uneori fara succes, functia de aparare a organismului.
Desigura ca inflamatia trebuie tinuta sub control dar pe termen scurt, pana cand se poate stabili o terapie a bolii de fond ce a produs artrita.
Eu nu te-as sfatui sa incepi marshall deocamdata. eu am inceput aceasta terapie deoarece in urma cu aproape doi ani cand a debutat artrita la mine, nu stiam ce am, incotro s-o iau, am umblat luni de zile prin doctori situatia mea inrautatindu-se progresiv si galopant. Acum eu te-as sfatui sa faci analize de boli infectioase sa vezi daca nu cumva in spatele bolii exista o infectie cu borrelia, micoplasma, toxoplasma, clamidii, babesia, bartonella...
adica aceleasi infectii pe care le-au descoperit absolut toti cei care au simptomatologiiie similara.
Exista o clinica din ausburg care vindeca aceasta boala cu o rata de succes de 60 % ceea ce mie imi da o speranta, ca acesata boala este curabila. Desigur ca acolo se folosesc tratamente tintite si combinate, in urma unor analize complete si complexe ceea ce la noi e greu de realizat dar nu imposibil.
Eu as fi mai linistita sa faci aceste analize, cu toate ca sub medrol si salazopirin s-ar putea sa nu iasa
unii anticorpi.
Incearca sa controlezi inflamatia prin dieta si naturiste, sa scoti medrolul. Medrolul e cel mai nenorocit in cazul in care ai o boala infectioasa intrucat toate cazurile in care pacientii au luat medrol timp indelungat, au fost apoi greu sau chiar imposibil de recuperat chiar si de cei din ausburg.

Decizia de a intra pe Marshall este una importanta. Te inhami la un drum greu, desfasurat pe multi ani, care presupune o conduita de viata greu de suporta pentru un om tanar, mai ales daca are servici si e implicat in diverse activitati indispensabile.
Vreau sa spun ca eu de cand am inceput MP stau mai mult prin casa,
Din experienta mea, pot sa-ti spun ca e foarte greu sa faci MP daca nu cunosti engleza si nu poti accesa forumul lor. E aproape imposibil. Situatia devine uneori atat de grea, datorita reactiilor herx heimer si descurajatoare datorita timpului lung care trece fara sa vezi mare imbunatire, incat ai nevoie de sprijin moral ca sa nu renunti.
Eu nu am gasit acest sprijin decat pe forumul lor, citind cronologic drumul altora care au trecut prin aceleasi faze ale tratamentului ca si mine, regasindu-ma in simptomele lor... ma linisteam ca totul e normal si o sa fie bine.

Nu vreau sa te descurajez dar trebuie sa te gandesti bine inainte de a incepe asa ceva.
MP e restrictiv si nu permite asocierea cu alte terapii.

Iti las in mesaj privat adresa mea de mail.
0
26-09-2012, ora 10:50
aura9
Nu este medic/terapeut
aura9
pt Toma Irina.Buna ziua, ma numesc Aura, am poliartrita reunatoida de 6 ani, ma intereseaza foarte mult programul Marshall, sunt decisa sa incep, va rog foarte mult sa ma ajutati, sa gasesc un medic.Multumesc mult.
0
09-01-2013, ora 17:02
olarugabriel
Nu este medic/terapeut
olarugabriel
Va rog mult, dati-mi si mie datele de contact ale unui doctor care aplica protocolul Marshall - am cautat pe net si nu gasesc nicaieri nimic...tatal meu sufera de PR, il doare pieptul foarte tare si plange de durere...ne poate ajuta cineva? Multumesc anticipat.
0
14-01-2013, ora 13:29
valeriu872
Nu este medic/terapeut
valeriu872
Buna ziua Sunt din Suceava si am urgent nevoie de un reumatolog.Nu stiu cui sa ma mai adresez.Ma puteti ajuta? Multumesc
0
29-03-2013, ora 14:36
Lucian Lupu
Nu este medic/terapeut
Lucian Lupu
Buna ziua!
Mesaj pentru doamna Irina Toma
Am nevoie urgenta sa incep MP.
Tratamentul clasic cu MTX si Sulfasalazina nu ma mai ajuta.
Tratament biologic nu pot sa fac.
Am facut Enbrel in 2006 si am avut o infectie urinara severa.
Va rog frumos sa-mi spuneti unde pot sa fac MP in Romania
Multumesc..
0
30-08-2013, ora 14:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua tuturor!
Stiu ca nu gasiti in farmacii metothrexat si va chinuiti sa vi-l procurati din strainatate.
Putem impreuna forta autoritatile sa reglementeze problema, dar am nevoie de sprijinul pacientilor.
Astept sprijinul D-voastra in acest sens, imi puteti scrie pe mail (este publicat aici pe site, fiind suficient sa faceti click pe poza mea). Este destul de urgent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-02-2014, ora 18:36
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
buna dragilor.
Eu nu prea mai intru aici insa ma puteti gasi pe facebook sub acelasi nume. Sunt Irina toma aceea cocotata pe cele mai inalte creste :) he he, ca o sfidare a bolii, m-am apucat de cutreierat muntii, schiat, patine, sporturi la sala nu mai zic. As vrea ca nimeni sa nu mai sufere de aceasta cumplita boala si in general sa nu mai ajunga nimeni sa ia atatea medicamente toxice. Am impresia ca medicii nu inteleg fenomenul. Ei stiu doar ce au invatat la scoala dar s-a constatat ca foarte multe cazuri de artrita s-au remis prin dieta si stil de viata sanatos, de unde si convingerea mea ca artrita ar trebui considerata boala metabolica, la fel ca diabetul. Toata lumea ar trebui sa incerce inainte de toate, un program serios de detoxifiere si abia apoi sa recurga la medicamente pe viata. Pt. cei care au inceput deja tratamente e greu sa mai revina dar cei care sunt la inceput cu simptomele bolii se mai pot salva. Eu am facut foarte multe cure detoxifiante, inclusiv Oshawa, detox de ficat, cura cu fructe, regim fara proteine animale deloc, post negru s.a. La fiecare detox am observat ca durerile articulare dispareau apoi cand mancam apareau iar dar tot mai slab, mai difuz, pana la faza in care nu au mai aparut dar regimul asta il tin deja de un an si jumatate iar acum in sfarsit mi-am permis sa diversific dieta insa am mare grija sa nu o dau iarasi pe aratura. Cred ca organismul se poate detoxifia dar numai in timp, altfel e un proces prea brutal. In timp lung si cate putin, toate durerile dispar. Momentan nu mai am dureri de articulatii ci doar o durere matinala in spate, intre omoplati, durere care cedeaza dupa cateva exercitii fizice. Sunt aproximativ dependenta de sport. Cat fac sport ma simt bine si fizic si psihic dar daca o saptamana nu fac, deja ma resimt. Oricum, e mult mai bine decat sa iau medicamente. Am pierdut foarte mult in acest rastimp pe plan profesional. Am pierdut aproape totul pentru ca nu prea am putut munci eficient. M-am ocupat foarte mult de boala si de procesul vindecarii. am incercat sa-mi inteleg corpul, sa vorbesc cu el, sa pricep de ce s-a imbolnavit, am facut meditatii, psihoterapie, multiple exercitii de relaxare, masaj, bowen, acupunctura... dar pana la urma rezultatul este pozitiv si sper ca va fi si mai bine, cumva sa recuperez cu forte noi tot ce am pierdut sau macar pe jumatate, sau poate ar trebui sa uit si sa nu ma mai intorc la vechea viata care m-a imbolnavit si sa fac altceva, dar ce ? Imi dau seama cat este de greu pentru oricine sa faca ce am facut eu. Schimbari majore in viata. E foarte greu. Ma simt ca si cum as fi luptat cu un balaur cu doishpe capete si mai am doua de taiat pana sa-l inving. Desi epuizata inca nu ma las. Cand vezi ca mai ai doua capete din doishpe e usor ca prinzi puteri dar cand esti pe la capul cinci- sase, e mare pericolul sa renunti, ai impresia ca nu vei putea rezista pana la sfarsit. De multe ori am vrut sa renunt si chair am vrut sa mor dar m-am rugat mult si am gasit mereu forte noi. As vrea ca nimeni sa nu mai dispere pentru ca cel mai rau lucru este disperarea. Disperam atunci cand aflam ca avem o boala fara leac ce necesita trat. pe viata, trat. care in multe cazuri este eficient doar partial. Vorba lui Einstein : " exista lucruri care stim ca sunt imposibil de realizat, pana cand vine cineva care nu stie si le realizeaza " asa si cu boala asta... am impresia ca tot ce ne tine in boala este ideea care ni se implementeaza ca vom ramane bolnavi si trebuie sa luam pastile. Suportul psihic este de asemnea greu de obtinut.
Va doresc sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns
430 comentarii 1 2 ..... 14 15

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.