poliartrita reumatoida

23-07-2011
IZI
Nu este medic/terapeut
IZI
Vreau sa stiu daca rezultatul la analiza Anticorpi antiCCP -17.9 POZITIV, indica clar o poliatrita reumatoida?
7 comentarii
0
23-07-2011, ora 14:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diagnsoticul poliartritei reumatoide este 99, 99% clinic (examinare clinica directa) si doar 0.001% bazat pe analize.
Prin urmare, existenta doar a unei analize modificate, fara prezenta simptomelor specifice, nu are nici o relevanta intrinseca si nu poate sugera prezenta bolii.
Trebuie sa consultati un reumatolog priceput, care sa va diagnosticheze modern, adica prin examen clinic si nu numai pe baza analizelor (arhaic).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-07-2011, ora 12:13
IZI
Nu este medic/terapeut
IZI
Mi-am permis sa va scriu si pe mail-ul dvs. Acolo v-am dat mai multe detalii. Piciorele ma dor de doi, trei ani, am pus totul pe structura venoasa proeminenta, a purtarii tocurilor. Acum doua trei luni durerile s-au acutizat, au debutat prin arsuri la degetele de la picioare, prin dureri puternice atat noaptea cat si ziua.Am facut Doppler unde nu s-au vazut modificari, am ajus la Bucuresti la neurolog, am facut electromiograma ( rez.: fara modificari).
Din analizele facute la Bucuresti la Clinica de diagnostic Victor Babes, modificate au iesit:Ureea-37, 8, Segmentate(NEU) 44%, Eozenofile 802(mentionez ca au de la 37 de ani un astm bronsic pt care am luat ani la ran Seretaid si Singulair)Bazofile 2, 12, Monocite-8, 09%, CRP -0, 367, Fibrinogen 356.Restul sunt bune.
Va rog, daca se poate, recomandati-mi unde sa ma duc. Durerea nu-mi trece nici la Aulin.Sunt din provincie si pot veni doar vineri la Bucuresti doar in weekend.
Va multumesc mult.
0
24-07-2011, ora 13:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca durerea are caracter mecanic (depedenta de greutate, tocuri, ocupatie si eforturi) este posibila existenta unei metatarsalgii
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Poate fi vorba si despre o problema neurochirurgicala (sindrom compresiv lombar), dar si metabolica (picior diabetic), vasculara (venoasa, arteriala), reumatologica (poliartrita) etc etc.
Nu am inteles detalii esentiale: sex, varsta, greutate, status ocupational si sportiv, antecedente de toate genurile etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-07-2011, ora 23:01
IZI
Nu este medic/terapeut
IZI
Lucrez la birou 8 ore, am 1, 60, 63, 5 kg, 49 ani.Am un inceput de ostoporoza, am luat 8 luni Tevanat si Alpha D3. Nu sunt o fire sportiva, dar de doi ani fac miscare aproape zilnic: 20- 30 min banda de 3-4 ori pe saptamana, in fiecare zi 15-20 min exercitii. Durerile sunt in spatele piciorului si predominant in zona genunchiului.
Va rog sa-mi spuneti, daca se poate, unde sa ma duc pt un diagnostic si un tratament corect.
0
24-07-2011, ora 23:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact localizarea anatomica a durerilor: initial ati descris dureri la baza degetelor (asimilabile metatarsalgiei), iar acum descrieti dureri de genunchi.
Poate fi vorba despre o simpla suprasolicitare fizica, dar poate fi si o problema vasculara, articulara, sindrom compresiv lombar, lesiune de menisc, degenerare a cartilajului (artroza) etc etc.
V-as sfatui sa opriti exercitiile agresive pentru genunchi (alergare, ""banda"" etc) si sa studiati evolutia. Persistenta durerii dupa 2-3 luni de repaus va poate intrepta mai intai catre consult clinic la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-07-2011, ora 23:44
IZI
Nu este medic/terapeut
IZI
Imi cer scuze!
Durerea a inceput in zona degetelor si s-a extins ca si suprafata, localizandu-se in spatele picioarelor.
Credeti ca ar trebui sa consult un ortoped sau un reumatolog?
Va multumesc.
0
24-07-2011, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Caracterul migrator si extins al durerii ne indreapta mai mult catre o suspiciune de sindrom compresiv lombar (hernie de disc) sau o problema vasculara, de tipul insuficientei venoase periferice.
Incercati, prin urmare, la un neurochirurg sau la un chirurg vascular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.