Poliartrita reumatoida

12-04-2012
Idanamira
Nu este medic/terapeut
Idanamira
Buna ziua Am 40 de ani si am fost diagnosticata cu PR acum un an Pana am inceput tratamentul cu metotrexat aveam dureri groaznice Pentru ca unele articulatii dureau in continuare si erau tot umflate, am fost nevoita ca iau medrol 2 luni Acum sunt bine inafara unor dureri minore dar sunt ultimele zile in care iau medrol si nu stiu cum va fi dupa aceea Ce s-ar putea face ca organismul sa produca din nou cortizon? Caretilajul distruns se poate reface ?
4 comentarii
0
13-04-2012, ora 13:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cartilajul distrus nu se mai poate reface.
Logica tratamentului de fond este tocmai evitarea distrugerii in continuare a articulatiilor, respectiv mentinerea lor in situatia actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-04-2012, ora 10:23
Idanamira
Nu este medic/terapeut
Idanamira
Multumesc pentru raspuns
0
24-04-2012, ora 20:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Am o prietena si ea medic si care este diagnosticata cu poliartrita reumatoida de la 29 de ani. Asta si alte situatii din familia mea m-au impins sa studiez si homeopatia si metode terapeutice alternative. Prietena mea a refuzat sa ia cortizon, mi -a zis ca nu vrea sa devina dependenta o viata de cortizon si sa trebuiasca sa trateze toate efectele secundare ale cortizonului, a preferat Metotrexatul ;ei bine, am aflat eu la cursurile de homeopatie ca Bryonia poate inlocui cu succes cortizonul. Eu i-am recomandat pe langa tratamentul de baza, pentru ca degetele ii erau tot tumefiate si avea redoare matinala, si Bryonia si Rhus toxicodendron si mi-a spus ca se simte mai bine, ca degetele nu mai sunt foarte tumefiate, ca ii intra un inel pe deget, inel la care renuntase pentru ca avea articulatiile foarte tumefiate, ca redoarea matinala a diminuat. Nu urmeaza de foarte mult timp tratamentul homeopat, cam de 2 luni... Sper ca si asta sa contribuie la oprirea evolutiei bolii, este foarte tanara... Te sfatuiesc sa consulti si un medic homeopat; numai bine
0
01-08-2012, ora 15:19
alycris
Nu este medic/terapeut
alycris
Am o cumnata diagnosticata cu poliartrita reumatoida, urmeaza tratament cu medrol si ar vrea sa stie daca are voie sa consume miere de albine in locul zaharului, acesta fiind interzis din cauza medrolului. astept un raspuns, multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.