polipi

17-03-2014
LOREDANA CIOBOTARU
Nu este medic/terapeut
LOREDANA CIOBOTARU
buna ziua! fetitei mele de 6ani i se infunda nasucul episodic si sforaie in timpul noptii. in urma cu un an(mai 2013) a fost operata de apenticita si la scurt timp i s-au imflamat amigdalele f urat; a fost un episod cu multa febra si infectie vizibila. de atunci nu a mai racit niciodata si nu a mai luat antibiotice, dar am observat in cursul anului ca in timpul noptii mai sforaia. din toamna am observat ca se trezea cu nasucul uscat dimineata si uneori parca se sufoca(isi tragea nasucul ca si cum ar fi fost infundat). saptamana trecuta dupa o zi intreaga de joaca pe afara a facut febra 40 care nu a cedat 3 zile, amigdalele s-au imflamat mult si apoi au aparut puncte albe, nasul s-a infundat complet 3zile fara nici un fel de scurgere. a primit tratament augmentin, bromhexim si nexium(din ianuarie se plange de dureri de stomac; le ecograf ni s-a spus ca sunt niste pliuri ingrosate??!!). acum sforaie rau noaptea si uneori i se infunda nasul si ziua;m-am uitat cu o lanterna si se vede destul de bine canalul obturat, ca niste strugurei dar nici un fel de scurgere. folosim nazomer si inhalatii cu ceai.
va rog sa-mi spuneti daca pot fot folosi colargol(sau ce altceva ar fi indicat) pentru micsorarea polipilor. voi face si un control ORL cat de curand, dar ma intreb daca nu e dureros pt ea. va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
01-10-2019, ora 18:06
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Mergeți la ORL pentru extirparea polipilor, e o intervenție simplă. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.