Poliurie...pierdere ponderala...sos...help... | Forumul Medical ROmedic

Poliurie...pierdere ponderala...sos...help...

26-12-2009
med_mia
Nu este medic/terapeut
med_mia
De ceva vreme am unele simptome si nu stiu ce poate fi...Am poliurie, urina e de culoare rosietica, am cateodata criza de polifagie dupa care e urmata de inapetenta, transpiratii excesive, buzele, mucoasele si mainile sunt uscate, glucoza in singe normala..., greata, pierdere ponderala...Va rog ajutati-ma
5 comentarii
0
26-12-2009, ora 19:34
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Da, diabetul zaharat era prima banuiala, dar daca glicemia e normala.
Mai e si alt tip de diabet, diabetul insipid, care e o alta dereglare hormonala.
De asemenea ar putea fi o problema renala (glomerulonefrita de pilda) sau urinara (cistita ).Nu mai vorbesc de hepatita...
Neaparat fa analizele complete de singe (inclusiv cele de ficat+rinichi+ionograma) si urina
0
26-12-2009, ora 20:08
med_mia
Nu este medic/terapeut
med_mia
Hepatita e exclusa...Am uitat sa mentionez ca sunt prezente si durerile de rinichi.La ultrasonografie e totul ok, tiroida putin marita si este prezent un sept congenital al vez. biliare (o imparte in 2)...Dar poate e mai bine de facut curba glucozei in sange, deoarece poate fi o forma ascunsa de diabet...Ce ziceti???Va rog ajutati-ma...
0
26-12-2009, ora 21:22
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Daca ajungi la poliurie si polifagie de la diabet deja scroafa ii moarta in cocina si esti in pragul comei hiperglicemice... nu poti avea glicemia normala daca simptomele astea sint de la diabet.
Daca tii neaparat fa totusi acel test de toleranta la glucoza dar neaparat analizele renale.Mai ales daca ai avut o amigdalita in urma cu 1-2 luni
0
26-12-2009, ora 21:28
med_mia
Nu este medic/terapeut
med_mia
Dar care este rolul amigdalitei in toate astea???Am amigdalita cronica decompensata...
0
26-12-2009, ora 23:52
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pai o amigdalita cu faimosul streptococ betahemolitic poate sa se complice cam la o luna cu o glomerulonefrita care se manifesta prin singe in urina deci rosietica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: