Posibil Abces dentar

08-06-2020
LexieSa
Nu este medic/terapeut
LexieSa
Bună seara, de ceva vreme am constatat o umflatura la unul dintre dinții din fața de jos, gingia care creste între acești 2 dinți este inflamata, am mers la un consult și mi s-a spus ca este un abces și am primit o soluție pentru gingii să o aplic și a fost foarte productiva însă am observat acum că a început sa se umfle din nou, pare pur și simplu o bucata de carne crescuta, se desprinde, nu ma doare și nu ma deranjează absolut deloc. Ma puteți ajuta cu un sfat va rog?. Nu știu ce sa mai cred, când aplic acea soluție pentru gingie se desumfla și este totul ok și după creste din nou...
Va adaug o fotografie mai jos.

https://we.tl/t-rTq9JfQE4Q


Mulțumesc anticipat.
2 comentarii
0
08-06-2020, ora 23:02
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, se pare ca gingia este foarte iritata, posibil de ceva resturi/tartru din zona. In afara de solutia aceea care actioneaza cat timp o aplicati si nu o puteti aplica la nesfrasit, trebuie facut si un tratament local. Este evident nevoie de un detratraj si se va observa daca este vorba doar de tartru subgingival/supragingival sau mai este un alt factor iritativ ( o plomba veche incomplet adaptata/ o carie subgingivala ). Apoi, masuri de igienizare specifice ( periaj corespunzator, ata dentara, apa de gura cu diverse antiseptice) ar trebui sa intre in rutina zilnica de ingrijire a dintilor.
0
22-12-2020, ora 01:05
LexieSa
Nu este medic/terapeut
LexieSa
Va mulțumesc din suflet pentru răspuns, problema a fost remediata cu succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul